1. Anasayfa
  2. Android

Android Akıllı Telefonunuzda ‘Yetersiz Depolama’ Hatasını Düzeltme


Akıllı telefonlar, aslında aradığınız her türlü ayrıntıyı sağladıkları için harika bir kullanım sunar.

Ancak, akıllı telefon kullanıcıları için birkaç büyük endişe var ve bunlardan biri de sınırlı depolama kapasitesi. Akıllı telefonunuza bir uygulama yüklemeniz veya güncellemeniz gerektiğinde ve depolama alanı yetersiz kaldığı için uygulamayı reddettiğiniz bir durumu hayal edin. Çok can sıkıcı olsa da, sorunu çözmek için atmanız gereken birkaç adım olduğundan sorunu kolayca çözebilirsiniz.

Android akıllı telefonunuzda bir veya iki GB boş alan elde etmek için akıllı telefonunuzdan hangi şeylerin kaldırılması gerektiğini bilmeniz gerekir. Aslında, artık kullanmadığınız, yer kaplayan uygulamaları kolayca öğrenebilirsiniz.

Önbelleğe alınmış tüm uygulama verilerini temizleyin

Uygulama depolama ayarı ekranının altında, herhangi bir uygulamaya bastığınızda, her uygulamanın birkaç kilobayttan hatta büyük megabaytlara veya daha fazlasına kadar değişen verileri önbelleğe aldığını göreceksiniz. Veri önbelleği gereksiz dosyalar tarafından hiçbir şey değildir ve bunlar akıllı telefonunuzdaki alanı boşaltmak için ikinci bir düşünce olmadan silinebilir.

Çöp kutusunu temizlemek için Önbelleği Temizle düğmesine dokunabilirsiniz. Telefonunuzda yüklü tüm uygulamaların önbellek verilerini toplu olarak temizlemek için, Ayarlar → Depolama → Önbelleğe Alınmış Veriler‘e gidebilir ve eyleminizi onaylamak için Tamam’a tıklayabilirsiniz.

WhatsApp indirmeleri üzerinde kontrol sahibi olun

Bugünlerde WhatsApp’ta çok sayıda fotoğraf, müzik ve video paylaşılıyor ve bunlar telefonunuzda önemli miktarda yer kaplıyor. WhatsApp, otomatik olarak indirilen medya dosyalarını kontrol etmenizi sağlar. WhatsApp’ta, Ayarlar → Sohbetler ve Aramalar → Medyayı Otomatik İndir‘e gidin. Burada, cihaz Wi-Fi ve mobil ağa bağlandığında indirmek istediğiniz medya türünü ayarlayabilirsiniz.

İstenmeyen uygulamaları kaldırın

Akıllı telefon kullanıcılarının akıllı telefonlarına tonlarca uygulama yüklemesi yaygındır. Ancak, tüm uygulamalar düzenli olarak herkes tarafından kullanılmayacaktır. Bir uygulama kullanılmadığında bile, çoğunun arka planda çalışmaya devam ettiğini ve telefondaki değerli alanı tükettiğini unutmayın. Kayıp alanı geri kazanmak için, istenmeyen uygulamaların kaldırılması en iyi seçeneklerden biridir.

Tarayıcı geçmişini temizle

Birçok akıllı telefon kullanıcısı, cihazlarında internette gezinir ve bu, cihazda bir miktar önbelleğe neden olur. Bu, tarayıcıyı ve cihazı yavaşlatacak ve ayrıca depolama alanının önemli bir bölümünü tüketecektir. Tarayıcıyı hızlandırmak ve biraz alan boşaltmak için tarama geçmişini silin ve önbellek her zaman iyi bir seçenektir. Tarayıcının Ayarlar → Gizlilik ve Güvenlik → Önbelleği ve Geçmişi Temizle‘ye gidebilirsiniz.

Önceden yedeklenmiş fotoğrafları sil

Fotoğrafları bulut depolama hesabınıza veya Google Fotoğraflar uygulamasına zaten yedeklediyseniz, yedeklenen fotoğrafları cihazdan silebilirsiniz. Cihaz deposunda saklanan fotoğrafları öğrenmek için Galeri’ye bakabilir ve geri alınmak üzere başka bir yere kaydedilmişlerse bunları temizleyebilirsiniz.

İndirilenler klasörünü temizleyin

PC veya Mac’e benzer şekilde, Android akıllı telefonunuzun da bir İndirilenler klasörü vardır. Bu, her türden gereksiz dosyalar için favori sığınaktır. Burada internetten veya Android uygulamalarından indirilen gereksiz dosyaları da bulabilirsiniz. Dosya Yöneticisi → Aygıt Depolama → İndirilenler klasörünü açarak İndirilenler sekmesinde kontrol tutabilirsiniz.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (0)

  1. Uzun zamandır telefonumda depolama ile ilgili sıkıntı çekiyordum.Bu yazılara denk gelmek beni mutlu etti en kısa zamanda teşekkürler

  2. Telefonumda depolama sorunu vardı. Bu Yaziyi okumanin bana çok faydasi oldu. Telefonumun depolama sorununu çok kısa sürede çözmüş oldum . Teşekkürler rd ailesi.

  3. 29 Eylül 2020

    Güzel ve faydalı bir yazı olmuş ben genellikle resimlerimi ve videolarımı google drive ile yedekliyorum ve telefonumda ki yedeklendiğim resimlerimi siliyorum , büyük bir avantaj sağlıyor

  4. 30 Eylül 2020

    Gerçekten işime yarayan harika bir bilgi oldu çünkü depolama alanim olmasina rağmen uygulama yükleyemiyordum ve bu yazı sayesinde öğrendim çok teşekkür ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir