1. Anasayfa
  2. Eğitim

1. Sınıflar için Bilsem Sınavı Hazırlığı

1. Sınıflar için Bilsem Sınavı Hazırlığı
0

2023 Bilsem sınav takvimi henüz açıklanmamış olsa da eli kulağında diyebiliriz. Her an sınav tarihi ve diğer tarihler açıklanabilir. Bu aşamada anne-babaların aklında “Bilsem’e nasıl hazırlık yapılmalı?” sorusu olduğu aşikâr. Biliyorsunuz ki Bilsem’e bu yıl 1, 2, 3 ve 4. Sınıflar katılabiliyor. Daha önceki yıllarda sadece ilk üç sınıfın katılımına izin veriliyordu. Bu yıl ise pandemi sebebiyle 4. Sınıfların da katılmasına izin verildi.

Bilsem sınavı 1. Sınıf, 2. Sınıf, 3. Sınıf ve 4. Sınıf için soru zorlukları farklı olsa da temelde aynı yöntemlerle çalışmak başarılı bir hazırlık süreci geçirmenin anahtarıdır.

Bilsem’e Hazırlık Tavsiyeleri

Bilsem’e hazırlık sürecinde temel olarak 3 farklı hazırlıktan söz edebiliriz. Bilsem kitapları, Bilsem çıkmış sorular ve Bilsem hazırlık uygulamaları. Şimdi, bu hazırlık elemanlarından kısaca bahsedelim.

Bilsem Kitapları

Bilsem’e hazırlık için en çok tercih edilen hazırlık yöntemi olarak kitaplar göze çarpıyor. Bilsem soru tipleri, hazırlık önerileri, sınav bilgileri ve çıkmış sorular ile benzer soruları içeren bu tür kitaplara hemen her kırtasiyeden ulaşmak mümkün. Çeşitli fiyat seçenekleri ile birçok alternatif sunan bu kitaplar iyi bir hazırlık yöntemi olarak göze çarpıyor.

Ayrıca MentalUP’ın sunduğu ücretsiz Bilsem hazırlık kitabı da dolu dolu içeriği ile ücretli kitapları aratmıyor. Mutlaka değerlendirilmeli.

Bilsem Çıkmış Sorular

Bilsem hazırlık kitaplarının yanında ek olarak daha önce Bilsem’de çıkmış sorular çözmek her zaman iyi bir hazırlık yöntemi olarak kabul edilebilir. Çıkmış soruların türlerini görmek, bu sorulara aşina olmak ve buna göre hazırlık sürecini şekillendirmek atılabilecek en mantıklı adımlardan biridir. Tabi bu aşamada düzenli ve istikrarlı biçimde çalışmak en önemli unsurdur. Çünkü düzenli çalışılmadığında aşina olunan ve çalışılan sorular ya da soru tipleri unutulacak ve dolayısıyla çalışmanın önemli bir bölümü unutulmaya yüz tutacaktır.

Bilsem Hazırlık Uygulamaları

Bilsem’e hazırlıkta en verimli hazırlık yöntemlerinden biri de tablet ya da telefon uygulamaları ile hazırlıktır. Daha önceki yıllarda Bilsem sınavlarının bazıları tabletler üzerinden yapıldığı için tablet/telefon uygulamaları çok tercih ediliyordu. Bu yıl tabletlerin kullanılıp kullanılmayacağı bilinmiyor ancak yine de soru tipleri ve çalışma disiplini açısından halen en mantıklı seçeneklerden biri olarak kabul ediliyor.

Daha önce MEB tarafından suluna Bilsem DEMO, uzun zamandır güncellenmediğinden eskisi kadar faydalı değil ancak yine de soru tiplerini görmek ve çalışmalarınızı buna göre yönlendirmek açısından değerlendirilebilir.

Her yıl binlerce öğrencinin Bilsem hazırlığı için kullandığı MentalUP, zengin oyun ve egzersiz seçenekleri, zeka geliştirici egzersizler ve spor egzersizleri ile dikkat çekiyor. İçerisinde bulunan özellikle dikkat, konsantrasyon ve analitik düşünme, problem çözme egzersizleri ile Bilsem’e hazırlıkta önemli bir yardımcı.

Uygulama marketlerinde bulabileceğiniz diğer birçok Bilsem hazırlık uygulaması incelenerek kullanılabilir. Bu aşamada uygulama içerisindeki soruların niteliğine dikkat etmeniz önerilir.

Ürün pazarlama ve sosyal medya danışmanlığı yapan bir yazarım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir