1. Anasayfa
  2. Rehber

VLC Media Player Nasıl Yüklenir? Nasıl Kullanılır?

VLC Media Player Nasıl Yüklenir? Nasıl Kullanılır?
0

VLC media player açık kaynak kodlu ve özgür bir ortam oynatıcısıdır.

VLC Media Player Nedir?

VLC media player ile çeşitli hemen hemen tüm ortam dosyalarını ve akış protokollerini oynamanız mümkün. Neredeyse her kullanıcının bilgisayarınızda bulunması gereken bu program pek çok kolaylıklar sağlar. Ara yüzünün sade ve anlaşılır bir yapıya sahip olması programın kullanımını epey kolaylaştırır.

VLC Media Player Ücreti Ne Kadar?

VLC Media Player tüm Özelliklerini kullanıcılarına ücretsiz bir şekilde kullanma imkânı sağlar. Bu özellikler alt yazı desteği birçok farklı dil desteği ve medya dosyaları dönüştürme gibi bir media player için fazlasıyla yeterli işlevsel özelliği barındırır.

VLC Media Player Nasıl İndirilir?

Günümüzde kullanıcılar çoğunlukla arama motorlarına “VLC Media Player indir” ya da “download VLC Media Player Application” Yazarak karşılarına çıkan ilk sitelerden herhangi birinden indirme işlemini yapar. Fakat bu yöntem zararlı yazılımların bilgisayarınıza ulaşmasına yol açar. Bu yüzden VLC Media Player programını resmî sitesinden indirilmesi tavsiye edilir.

Resmi VLC Media Player programını ilgili işletim sisteminize göre kurmak ve indirmek için aşağıdaki butona tıklamanız yeterli olacaktır.

VLC media player indir

VLC Media Player Ne işe Yarar?

VLC Media Player Üst menü kısmından araçlar sekmesinin içinden etkiler ve süzgeçler kısmına tıklayarak ses ayarlarını istediğinize göre şekillendirebilirsiniz. Bas ve tiz ayarlarını da buradan yapabilirsiniz. Görüntü kısmından pencere veya tam ekran ayarlaması yapabilirsiniz. Alt yazı eklemek için alt yazı başlığından alt yazı ekleme ayarlaması yapabilirsiniz. VLC Media Player sayesinde indirmiş olduğunuz yabancı dildeki dizilere ve yabancı dildeki filmlere alt yazı ekleyebilirsiniz. Çevrim içi durumda video oynatabilir ve indirebilirsiniz. Medya dosyalarını dönüştürme işlemleri yapabilirsiniz.

VLC Media Player Nasıl Kurulur?

VLC Media Player programını Önerildiği üzere resmî sitesinden indirdikten sonra indirmiş olduğunuz klasörün içindeki VLC dosyasının Üzerine gelip sağ tıklayın ve aç seçeneğine tıklayın. Programı açtığınızda dil seçim ekranı karşınıza çıkacak. Burada programı hangi dilde kullanmak istediğinizi belirleyiniz. Ardından kurulum sihirbazında yer alan ileri butonuna tıklayınız.

Ardından karşınıza çıkan bileşen seçimi ekranından kendi isteğinize göre bileşenleri seçin ve ileri seçeneğine tıklayın. Sonra karşınıza hedef dizini seçimi ekrana gelecek bu ekranda programınızı bilgisayarınızda hangi klasörün içine kurmak istediğinizi seçmek için göz at butonuna tıklayıp programı kurmak istediğiniz klasörü seçin ardından tamam butonuna tıklayıp hedef dizin seçimi ekranına geldiğinizde kur butonuna tıklayın. Böylelikle oynatıcı için kurulum işlemini başlatmış olursunuz. VLC Media Player programı kurulumu sonunda bitir butonu karşınıza çıkacak bitire tıklayarak işlemi sonlandırın.

VLC Media Player İle Dosya Nasıl Açılır?

VLC Media Player programını indirdikten ve kurulumu yaptıktan sonra VLC Media Player ile nasıl dosya açılır? sorusunun cevabı; VLC dosyasını açmak için sol üst köşede yer alan menülerden ortam seçeneğinden dosya aç başlığını seçerek dosyanızı açabilir ve üzerinde çalışabilirsiniz. Ya da bilgisayarınızda bulunan film veya dizi dosyalarından herhangi birisine tıklayarak karşınıza çıkan oynatma seçeneklerinden VLC Media Player programını seçerek dosyanızı açabilirsiniz.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir