1. Anasayfa
  2. Dijital Pazarlama

Video Reklamcılığı Nedir?

Video Reklamcılığı Nedir?
0

Video Reklamcılığı Nedir?

Video reklamcılığı, videolar aracılığıyla bir ürün veya hizmetin reklamını yapma kavramıdır. Akış içeriğinden önce, sırasında ve sonrasında oynatılan tanıtım videolarını ifade eder. Son zamanlarda, bazı pazarlama uzmanları alanını genişletiyor ve video içerikli görüntülü reklamları da video reklamcılığının bir parçası olarak dahil ediyor.

Bunlar, dijital reklam ağlarında tanıtılan yerel video reklamların yanı sıra, kullanıcı fare imlecini üzerlerine getirdiğinde oynamaya başlayan reklamları içerir.

Yatırım yapmak için harika bir stratejidir. Buradaki hile, izleyiciye alakalı ve çekici görünecek şekilde video reklamlar sağlamaktır. Bu kriter karşılanmazsa, reklam izleyicinin ilgisini artırmak yerine sadece rahatsız eder ve hayal kırıklığına uğratır.

Video reklamcılığı, çekici video reklamları yapmaktan fazlasını içerir.

TV reklamlarında olduğu gibi, çevrimiçi video reklamlarınızı hedef kitlenizin önüne çıkarmalısınız. Video reklamlarınız ne kadar çekici olursa olsun, doğru izleyiciler görmezse hiçbir işe yaramaz.

Bu nedenle, doğru video reklamcılık tekniklerinin ve gelecekteki en iyi trendlerin farkında olmak çok önemlidir. Video reklamcılığın ne olduğuyla başlayalım ve daha sonra farklı video reklam türlerini ve gelecekteki eğilimlerini anlayalım.

Farklı Video Reklam Türleri Nelerdir?

Video reklamcılığı pazarlamacılara aralarından seçim yapabilecekleri birçok farklı seçenek sunar. Sadece müşteri ihtiyaçlarını analiz edebilir ve ihtiyaçlarına en uygun veya kulağa en umut verici ve hedeflerine uygun görünen video reklam türünü seçebilirler. Bu çeşitli video reklam türleri şunlardır:

1. Yayın İçi Reklamlar

En popüler video reklam türüdür. Video içeriğinden önce, video içeriği sırasında veya sonrasında görünen tanıtım içeriği içeren kısa videolardır. Yayın içi reklamlara bir örnek, YouTube’da görünen reklamlardır. Bunlardan bazıları etkileşimlidir. İzleyiciyi bir bağlantıya tıklamaya veya bir teklif talep etmeye teşvik ederler.

2. Doğrusal Olmayan Reklamlar

Bu, ana videonun dışında oynatılan reklamları ifade eder. Kullanıcı üzerlerine tıkladığında, o anda izlemekte olduğu videonun oynatılması durur.

Kullanıcı bunları görmek istemiyorsa, kaydırmaya devam edebilir.

3. Ödüllü Reklam

Bu reklam çoğunlukla oyuncuları hedefliyor. Video reklamı izleme karşılığında onlara belirli teşvikler ve avantajlar sağlar. Bu avantajlar, ekstra bir can veya bir bonus aracı vb. içerebilir.

4. Yerel Otomatik Oynatılan Reklamlar

Bunlar içeriğin sonunda oynatılır.

5. Alışveriş Yapılabilir Video Reklam

Bu reklamlar, izleyicileri belirli bir ürünü satın almaya teşvik eder. Bu tür reklamlar için video oynatıldıktan sonra, izleyiciyi videoyu satın almaya yönlendiren bir bağlantı görünür. İzleyicinin kullandığı herhangi bir uygulamada olur.

6. Yerel Video

Bu, daha gelişmiş bir video reklam türüdür. İzleyiciye katılma şansı verir ve izleme deneyiminin kontrolünü ele alır.

Video reklamların olumlu sonuçlarını gören reklamcılık teknikleri yaygınlık kazanıyor, ayrıca reklamcılığın geleceği de video reklamcılık manevralarından oluşuyor. EMarketer’a göre, 2020’nin sonunda ABD çevrimiçi video reklam harcamalarının TV reklamlarını aşan bir hızda gelişmeye devam edeceği değerlendiriliyor.

Bu nedenle, çevrimiçi video reklamcılığı hemen hemen her kuruluş için yeni alan olacak. Bir sonraki başlıkta çevrimiçi video reklamcılığının ne olduğunu anlayalım.

Çevrimiçi Video Reklamcılığı Nedir?

Çevrimiçi Video Reklamcılığı Nedir?

Çevrimiçi video reklamcılık, reklamcılığın güçlü ve gelecek vaat eden bir yönüdür.

Çevrimiçi platformlarda sunulan video reklamları ifade eder. Video reklamcılığına artan bağımlılıkla birlikte, bu, her pazarlamacının yararlanabileceği mükemmel bir pazarlama stratejisidir.

Kullanıcılar için güçlü ve ilgi çekici bir hikaye anlatımı aracıdır. Daha umut verici bir başarı oranına sahipler ve bu nedenle iyi bir yatırım yapacaklar.

Pazarlamacının seçebileceği çeşitli platformlar vardır. Bu platformların hepsinin farklı teknik gereksinimleri, en iyi uygulamaları ve hedefleme gereksinimleri vardır. Pazarlamacı, ürünü ve hedefiyle en uyumlu olanı seçebilir. Bu platformlardan bazıları Google reklamları, Facebook ve Instagram reklamları, YouTube reklamlarıdır.

Ana iş, reklamın hangi amaca hizmet etmesi gerektiğine karar vermektir. Açıklayıcı videolar, izleyicilerle bağlantı kurmaya yardımcı olacak şekilde tasarlanmış marka hikayeleri ve son olarak ürün videolarını içerir.

Buna karar verildikten sonra, belirli bir açının belirlenmesi gerekir. Videonun kullanıcılara nasıl hitap edeceğini, özgün, duygusal veya mizahi türünü belirler. Bu açıların her birinin kullanıcıyla bağlantı kurmanın benzersiz bir yolu vardır.

Video benzersiz ve umut verici olmalıdır. Tüm bu kararlar alındıktan sonra, videoyu oluşturmak için çok fazla çaba ve sıkı çalışma yapılır. Bu görev için iyi bir video oluşturma ve video düzenleme ekibi kiralamanız önerilir.

Çevrimiçi video reklamları oluştururken akılda tutulması gereken birkaç önemli nokta şunlardır:

En İyi Çevrimiçi Video Reklam Hileleri

  • Mobil için optimize edilmelidir.
  • İlk birkaç saniye ilgi çekici olmalı ve kullanıcının dikkatini çekmelidir.
  • Kısa olmalı.
  • Açık ve izleyiciye özel olması gereken CTA (tıkla harekete geçir) düğmeleri içerebilir.
  • Videonun altyazıları olmalıdır.
  • Bir hikaye anlatımı açısına sahip olabilir.

Neden Online Video Reklamcılığı, Reklamcılığın Geleceğidir?

RESİM

1. Video Reklamcılığının Bütünleyici Bir Bileşeni Olarak Sosyal Medya

Sosyal Medya Platformlarında farklı videoların artan varlığı ile, bu kanallarda video reklam kullanmanın, erişimi ve dönüşümleri optimize etmede sizin için oldukça yararlı olacağını anlamanız gerekir.

Son zamanlarda, Facebook video görüntülemelerinde %50 artış gördü. İstatistiklere göre, günümüzde tüketicilerin %54’ü daha fazla video içeriği görmeyi tercih ediyor ve bu nedenle sosyal medya pazarlamacılarının %87’si videoyu bir pazarlama aracı olarak kullanmayı tercih ediyor.

2. Video Reklam Erişimi

Video reklamlar da muazzam bir erişim potansiyeline sahiptir ve bu tür son kampanyalardan birinde Volkswagen, videolarından üçü için 155 milyon görüntüleme elde etmiştir.

Doğru mesaj ve videolar aracılığıyla sunum ile markanızı ilerletmek ve müşterinizin arayışını yerine getirmek arasında daha fazla uyum sağlayabileceksiniz. Forrester Research’e göre, videonun bir anı 1.8 milyon kelime yazılı içeriğe bedeldir.

3. Mobil Video Reklam Harcamalarında Artış

2019 yılında, ABD’li reklamverenler mobil video reklamcılığına yaklaşık 16,41 milyar dolar harcarken (toplam dijital video reklam harcamasının %45,6’sı), diğer yandan başka yerlerde videoya 19,59 milyar dolar harcadılar.

Mobil video reklamların artan popülaritesinin ardındaki nedenler çoğu tüketici pazarında mevcut, sürükleyici deneyim, daha kişiselleştirilmiş ve daha iyi alaka düzeyi.

4. Video Yoluyla Daha Yüksek Google Sıralaması

Kullanılan anahtar kelimeler ve yazılı içeriğin yanı sıra, daha yüksek video içeriği sıralamasında çok önemli bir rol oynayan birçok başka ölçüm vardır.

Video içeriğinin sıralamasını optimize eden bu metriklerden bazıları, kullanıcı katılımı, sosyal paylaşımlar, kullanıcı etkileşimleri, Daha Yüksek Abonelik Oranı, daha fazla bahsetme, artan ‘daha sonra izle’ etkinlikleridir. Ayrıca, etkileşimli video reklamcılığı, daha iyi etkileşim ve dolayısıyla optimize edilmiş sıralama sağlar.

5. Alıcılar Video Reklamcılığına her zamankinden daha açık

Alıcılar, karar vermeden önce herhangi bir ürün veya hizmet hakkında daha fazla bilgi edinmek için videoları izlemeyi tercih ediyor.

Videolar, aynı zamanda, sizin türünüzde ürün veya hizmetle ilgileniyorlarsa, müşterilerin hayatlarına değer katmak için daha iyi araçlardır. Videolar, TV ve basılı reklamlara kıyasla kullanıcılara daha da çekici geliyor.

İstatistiklere göre, tüketicilerin %42’si ürün açıklama videolarını görmeyi tercih ederken, kullanıcıların %58’i video içeriği üreten şirketleri tercih ediyor. Hatta kullanıcıların %70’i TV izlerken cihazlarında video izliyor.

Video Reklamcılığında Son Trendler Nelerdir?

Video Reklamcılığı Son Trendler Nelerdir?

Video reklamcılığın geçen zamanla popülerlik kazanmasıyla birlikte yeni farklı özellikler de buna dahil ediliyor. Oldukça etkili olan ve bu nedenle hüküm sürmeye devam edecek olan bu popüler yeni özelliklerden veya trendlerden bazıları şunlardır:

1. Daha Kısa Video Reklamlar

Kısa video reklamlar, izleyicilerin kısa dikkat süreleriyle başa çıkmanın mükemmel bir yoludur. Pazarlamacılar ve yaratıcı ekip için, izleyiciden uygun bir yanıt alıp onun ilgisini çekerken marka hikayelerini 15 saniyenin altında anlatmaları için bir meydan okuma sunuyor.

2. OTT reklamcılığı

Over-the-top medya (OTT), akışlı medyayı internet üzerinden dağıtan içerik sağlayıcıları için kullanılan terimdir. Bu platformlar aracılığıyla reklam yapmak, pazarlamacıların kullanıcılar için daha kısa, daha kişiselleştirilmiş reklamlar oluşturmak için hedefleme, reklam ekleme ve gelişmiş analizleri kullanmasına yardımcı olur.

3. Mobil Öncelikli Reklamcılık

İzleyiciler her geçen gün cep telefonlarına daha fazla güveniyor. Bu nedenle, giderek daha fazla sayıda video reklam, daha fazla izleyiciye ulaşmak ve onlara hitap etmek için mobil uyumlu hale geliyor.

4. Sinemagraflar

Bunlar, izleyici üzerinde ilginç bir görsel efekt sağlayan fotoğraf ve videoların birleşimidir. Kullanıcının ilgisini çeker ve böylece video reklamcılığı için yararlı bir araç olduğunu kanıtlar.

5. Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik

Bu, izleyicilerle daha güvenilir bir ilişki kurmak için kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği kullanır. Bir özgünlük sunar ve kullanıcıyla duygusal bir bağ kurar.

Hedefli Video Reklamı Daha İyi Bir Seçenek mi? (Programatik Video Reklamcılığı)

Hedefli reklamlar, daha spesifik ve bir kullanıcının ihtiyaçlarıyla alakalı reklamlardır. Kullanıcının önceki satın alma ve arama geçmişine dayanırlar.

Hedefli reklamların sadece kullanıcı için değil, pazarlamacılar ve markalar için de daha iyi bir seçenek olduğuna inanılıyor. Kullanıcıya ilgi duyabileceği içeriği sağlar ve böylece ilgi alanlarını yakalar ve başarı şansı daha yüksektir. Aynı zamanda, medya maaşını optimize eder.

Programatik video reklamcılığı, belirlenen ön koşullara göre reklam alanını satın almak için bot kullanma uygulaması olarak anlaşılabilir. Bunda reklamcılar ideal hedef kitlelerini ayrıntılı olarak tanımlarlar, ayrıca bütçe belirlemenin yanı sıra reklamlarına erişim sağlarlar.

Programatik reklamcılık, bu kullanıcı verilerini alır ve reklamlarınızı hedef kitle profilinize uygun kullanıcılara göstermek için gerçek zamanlı teklif vermeyi kullanır.

Bu açıdan çok çekici görünebilir, ancak aynı zamanda bu, kullanıcının gizliliğinin ne kadar korunduğuna dair önemli bir soruyu gündeme getiriyor. Kullanıcının her hareketi bir aktivite izleyici tarafından analiz ediliyormuş gibi hissettiriyor ve aynı zamanda interneti onlar için neredeyse erişilemez hale getiriyor.

Bunun dışında, Clickbait’in yanı sıra sahte haberlerin dolaşımının artmasına neden oldu. Hedeflenen reklamların verimliliğini ve kullanıcıyı nasıl etkilediğini ciddi şekilde sorgular.

Müşterilerinin ihtiyaçlarına en çok ilgi duyan bir pazarlamacı olarak, pazarlamanın bu kısmı üzerinde ciddi bir değerlendirme ve analiz yapılması gerekir yapıldığı takdirde kesinlikle daha karlı olacaktır.

Video Reklamcılığı Hakkında Son Düşünceler!

Video reklamcılık mükemmel bir pazarlama aracıdır. Giderek daha fazla dijital platform geliştikçe, videoların bir müşterinin ilgi alanlarını yakalama olasılığı çok daha yüksektir.

Video reklamcılık, şüphesiz pazarlama dünyasındaki bir sonraki büyük trend ve tüm işletmeler için düşünülmesi gereken harika bir seçenektir. Bunun için birçok farklı seçenek mevcuttur.

Bu nedenle, müşterinin ihtiyaçlarının yanı sıra işletmenin hedeflerini dikkatli bir şekilde analiz etmek oldukça önemlidir. Bu yükselen trendin en iyi şekilde kullanılmasına uygun şekilde yardımcı olacaktır.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir