1. Anasayfa
  2. Dijital Pazarlama

Harekete Geçirici Mesaj (CTA) Oluşturmanın 5 Yolu

Harekete Geçirici Mesaj (CTA) Oluşturmanın 5 Yolu
0

Harekete geçirici mesajın amacı, belirli bir görevi gerçekleştirmek için kullanıcıyı bir dizi adım boyunca yönlendirmektir. Başarılı bir harekete geçirici mesaj, gerekli bilgileri sağlayarak ve ardından bir sonraki adıma rehberlik ederek bunu yapacaktır.

Çoğu durumda, harekete geçirici mesaj butonunuzun hem web sitenizin ana sayfasında hem de dönüşüm hedefleri için tasarlanmış diğer sayfalarda öne çıkmasını istersiniz. Bunu başarmanın en iyi yolu, sayfanızdaki diğer içeriklerden farklı olması için yüksek kontrastlı zıt renkler kullanmaktır. Ayrıca, CTA’nızda kullanılan dilin, onlardan yapmalarını istediğiniz şeyle eşleştiğinden emin olmalısınız – bir e-ticaret hesabına ihtiyaçları varsa, onlardan ‘kaydolmalarını’ istemeyin.

Harekete Geçirici Mesaj [C]all [T]o [A]ction Oluşturma Adımları

Güvenilirlik Sağlayın

Kullanıcılarınıza adlarını, e-posta adreslerini veya telefon numaralarını sormadan önce, güvenilirlik sağlamanız gerekir. Bunun nedeni, birisi kişisel bilgilerini verdiğinde, iş yaptıkları şirket hakkında üstü kapalı bir güven kararı veriyor olmalarıdır.

Güvenilirlik, referanslar gibi sosyal kanıtlar veya sitenizin meşru ve itibarlı olduğunu gösteren medyadan bahsetmeler veya sektör ödülleri şeklinde olabilir. Hızlı bir şekilde güven oluşturmanın harika bir yolu, web sitenizde geçmişte ne tür müşterilere ve hangi sektörlerde yardımcı olduğunuz hakkında bilgi verdiğiniz bir ‘Hakkımızda‘ sayfası kullanmaktır.

Öne Çıkan Bir Harekete Geçirici Mesaj Düğmesi Kullanın

Harekete geçirici mesaj butonunuz göze çarpsa da sayfayı ele geçirmemelidir. Bunun yerine mevcut tasarımı tamamlamalı, böylece göz gerektiğinde doğal olarak ona gitmelidir. Ziyaretçilerinizin, sayfada bir yere gizlenmiş bir Paskalya yumurtası gibi düğmeyi aramasını istemezsiniz. Bunun yerine, görevlerini kolayca yerine getirebilmeleri için bir sonraki nereye gitmeleri gerektiğini açıkça belirtmek istersiniz.

Potansiyel Müşteri Elde Etmek İçin Zorlayıcı Bir Neden Sunun

Hedeflenen trafiği yönlendirmek ve dönüşümleri artırmak için harekete geçirici mesajınızın karşılığında bir şey istemesi gerekir. Bu genellikle ad, e-posta adresi veya telefon numarası gibi iletişim bilgileri biçimindedir.

Potansiyel müşterilerinize neden ücretsiz bir şey vermek istediğinizi merak ediyor olabilirsiniz? Kullanıcıların her zaman sizi geçmek ve dönüştürmek için bir neden aradıklarını unutmayın. Onlardan tek istediğiniz iletişim bilgileriyse, kaydolma konusunda tereddüt edebilirler. Bu nedenle, zorlayıcı bir bilgi parçası veya tek seferlik teklif gibi değerli bir şey teklif etmek, onların sizin teklifinizi kabul etmeye ve ilerlemeye teşvik edecektir.

Harekete Geçirici Mesajınızı Açık Hale Getirin

Harekete geçirici mesajınız için hangi yaklaşımı kullanırsanız kullanın, sayfanın geri kalanından farklı olduğundan emin olmanız gerekir. Harekete geçirici mesajınızın öne çıkmasını sağlamak için zıt renkler, çoklu düğmeler veya zarif tasarımlı bir mesajlaşma sistemi kullanın.

Masaüstünde iyi görünen şeyin mobilde de aynı derecede harika görüneceğini varsaymayın.

Farklı CTA Yaklaşımlarını Denemekten Korkmayın

Hedeflenen trafiği yönlendirmek ve dönüşümleri artırmak istiyorsanız, harekete geçirici mesaj yaklaşımınıza zaman ve enerji ayırmanız gerekir. Bunu yapmanın harika bir yolu, her birini aynı anda test edebilmeniz için farklı yaklaşımlar arasında geçiş yapmaktır. Bu, en iyi sonuçları elde etmek için bölünmüş testlere para harcamak anlamına gelir, ancak bu yatırıma değebilir.

Çözüm

Harekete geçirici mesaj, herhangi bir pazarlama kampanyasının önemli bir bileşenidir. Ne yazık ki, CTA’nızın etkinliği, kullandığınız türe bağlı olarak’da değişebilir – ama endişelenmeyin! Bir sonraki dijital pazarlama kampanyanız için çekici bir harekete geçirici mesaj oluşturmanıza yardımcı olacak beş şeyden oluşan bir listeyi bu konuda size açıkladık. Bu ipuçlarını hatırlamayı kolaylaştırmak için ‘5 Şık’ öneriyoruz: Güvenilirlik oluşturun; Belirgin bir düğme kullanın; Olası satış(lar)ı elde etmek için ikna edici neden(ler) sağlayın; Harekete geçirici mesajınızı açıkça belirtin ve gerekirse farklı yaklaşımları denemekten korkmayın.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir