1. Anasayfa
  2. Sektörel

UV Baskının Tercih Edilme Sebebi – Dijitalya.com.tr

UV Baskının Tercih Edilme Sebebi – Dijitalya.com.tr

Dijital baskı alanında teknolojinin sağladığı imkanlar kullanılmaya devam ediyor. Özellikle Uv baskı modelinin kullanım alanının genişlemesi sağlık açısından fayda sağlıyor. Lightbox baskı ve duvar kağıdı baskıdan modellerine kıyasla uv baskının daha fazla tercih edildiği görülüyor. Güneşten gelen ultraviyole (uv) ışığının insan sağlığını olumsuz yönde etkiledi belirlenmiştir. Uv ışığının maruz kaldığı malzemeler kısa süre içerisinde çürüme yapmaktadır. Bu yüzden uv ışığının etkilerini azaltacak materyallerin üretimi yapılmaya başlanmıştır. Uv baskıda aynı hassasiyet çerçevesinde hazırlanan son baskı modeli olarak karşımıza çıkmaktadır.

Uv Baskının kullanıldığı materyaller

Uv baskı modelinin uygulandığı malzemelerin sayısı çok fazladır. Lightbox baskı modelinde alüminyum malzemesinden oluşan bir düzenek hazırlanmaktadır. Led ışıkların kumaş baskı altına yerleştirilmesi sonucu lightbox baskı paneli oluşturulur. Uv baskı modelinde ise kağıt, cam, metal, ahşap, plastik, kumaş ve deri gibi malzemeler kullanılabilir. Hatta son dönemlerde folyo üzerine dahi uv baskı yapıldığı görülmektedir. Uv baskının üzerine yapılacağı malzeme seçildikten sonra baskı makinesine yerleştirilir. Özel olarak hazırlanan mürekkebin püskürtülmesi ile baskı işlemi gerçekleştirilir. Uv ışığı tarafından mürekkep kurutulur. Bu sayede baskı işlemi esnasında dağılma veya kayma meydana gelmez. Mürekkebin kısa süre içerisinde kuruması da hazırlık süresinin kısalmasını sağlamaktadır. Uzun ömürlü olmasının yanı sıra kullanım alanı da oldukça geniştir. Özellikle dış mekan tasarımları, reklam panoları için tercih edilmektedir.

Dekorasyonda duvar baskı kağıdı

Özellikle iç mekan tasarımlarında tercih edilen duvar kağıdı baskısı farklı seçenekleri ile kişisel alanlar yaratmanıza yardımcı olur. Duvar ölçülerine göre özel olarak hazırlanmaktadır. Tek duvarda kullanılabileceği gibi tüm odayı da kaplayabilir. Baskı makinesinden çıkarılan duvar kağıtlarına yapıştırma işlemi uygulanır. Suya karşı dayanıklılık sağlar. Uzun süreli kullanım için uygundur. Uv baskı modellerinin kağıt üzerine uygulanmaya başlaması ile birlikte duvar kağıdı olarak da kullanıldığı görülmektedir.

Lightbox baskı evde kullanılır mı?

Lightbox baskı modellerinin farklı kullanım alanları bulunmaktadır. Led ışıkların sağladığı canlılık nedeniyle dikkat çekici bir görünüm sunmaktadır. Tek ve çift taraflı lightbox baskı modellerinin ev ve ofis kullanımlarına uygun olduğu görülmektedir. Genellikle sergi alanlarında ve işletmelerde kullanılan lightbox modelleri ayaklı paneller üzerine yerleştirilir.

Ürün pazarlama ve sosyal medya danışmanlığı yapan bir yazarım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir