1. Anasayfa
  2. SEO

TrustRank Nedir?

TrustRank Nedir?
0

TrustRank, bir web sitesinin ne kadar güvenilir olduğunu ölçmek için kullanılan bir algoritmadır. Bu algoritma, bir web sitesinin link profilini ve sayfa kalitesini analiz ederek güvenilirliğini belirler.

TrustRank algoritması, web sitelerinin güvenilirliği konusunda birbirlerini referans aldıkları bir sisteme dayanır. Bu referanslar, yüksek kaliteli ve güvenilir web sitelerinden gelirse, sitenin trustrank puanı yüksek olur. Ancak, düşük kaliteli ve güvenilir olmayan web sitelerinden gelen referanslar, sitenin trustrank puanını düşürür.

TrustRank, özellikle arama motoru optimizasyonu (SEO) alanında kullanılır. Arama motorları, trustrank puanı yüksek olan web sitelerinin daha yüksek sıralamalarda görünmesini sağlar. Bu nedenle, bir web sitesinin trustrank puanını artırmak, SEO stratejileri açısından önemlidir.

Trustrank Değeri Kaç Olmalıdır?

Trustrank değerinin ne kadar olması gerektiği konusunda kesin bir sayı vermek mümkün değildir. Bunun nedeni, trustrank değerinin bir web sitesinin link kalitesi ve güvenilirliği ile ilişkili olması ve bu faktörlerin her web sitesinde farklı olabilmesidir.

Google TrustRank: Var mı?

Evet, Google’ın bir güven sıralaması sistemi vardır, ancak “TrustRank” adı altında patentini alamazlar çünkü Yahoo zaten bu patentin sahibidir; bu nedenle, her iki patent de kökten farklıdır.

Google TrustRank – Güven Sıralaması nasıl çalışır?

Google güven sıralaması, spam’i arama motoru sonuç sayfalarından (SERP’ler) filtrelemek için “güven sinyalleri” arar.

Otoritenize yardımcı olmak için iyileştirebileceğiniz bazı sinyaller:

  1. Nişinizde Uzman yazar Olun
  2. Yazar Bilgi Panelinizi oluşturun
  3. Web sitenizin harici kaynaklar tarafından incelenmesini sağlayın
  4. Otoriter yetkili sitelere bağlantı verin
  5. Gizlilik Politikası ve Şartlar ve koşullar sayfaları ekleyin
  6. Etkileşim Oranlarınızı Artırın (örnek; Hemen Çıkma Sayısı, Sayfa Süresi)
  7. Makale referanslarını ve kaynakları dahil edin
  8. Markanızı Oluşturun
  9. Backlinkler Oluşturun

Google TrustRank patenti, arama motorunun, sorgulara yanıt olarak arama sonuçlarının sıralamasını yeniden düzenlemek için uzmanlardan gelen ek açıklamalardan ve etiketlerden gelen bilgileri nasıl kullanabileceğini ayrıntılarıyla açıklar. Güvenilirliği yargılamak zor olabileceğinden, bu “uzmanların” ne tür kriterlere ihtiyaç duyacağı açık değildir. Web sitenizi ve otoritesini sürekli olarak geliştirmek en iyisidir.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir