1. Anasayfa
 2. e-Ticaret

İnternetten Tişört Tasarlayarak Para Kazanma Nasıl Yapılır? Print On Demand Nedir? Nasıl Yapılır?

İnternetten Tişört Tasarlayarak Para Kazanma Nasıl Yapılır? Print On Demand Nedir? Nasıl Yapılır?

İnternetten tişört tasarlayarak para kazanma, print on demand yöntemi ile gelir elde etme son zamanlarda sermayesiz olarak girilebilen bir iş modeli olduğu için sıkça tercih edilmekte.

Özelikle, tişört tasarımlarınızı parasal bir değere dönüştürebilmek için ekstra bir baskı maliyetine girmemeniz de bu yöntemi çekici kılanlardan sadece birisi. Talep üzerine baskı alma olarak da bilinen bu yöntemde;

 • Tişört basan firmalar ile anlaşabilir.
 • Evde kendiniz tişört basabilir.
 • Sizin için tişörtü basan, kargo ile gönderen ve size geliri veren siteler ile.

Çalışabilirsiniz. Print on demand mantığında en çok tercih edilen tişört baskısı alma ve müşteriye gönderme tekniği üçüncü sırada olan. Sizin sadece tasarımı yaparak sisteme yüklediğiniz yöntemdir.

Süreç Nasıl İşliyor?

 • Tasarımını hazırla.
 • Sisteme yükle ve örnek tişört tasarımlarını yayınla.
 • Gelen müşterilerin satın almasını bekle.
 • Baskı sürecine, ödeme alma ve ürün gönderme sürecine karışma.
 • Gelen ücreti al ve paranı kazan.

Adımları üzerinden ilerleyen bu yöntem ile sadece tasarım yeteneklerinizi konuşturarak ve müşteri bularak kazanç elde edebilirsiniz. Hatta kimi zaman, müşteriler sisteme gelen hali hazırda sağlanan trafik akışından da sağlanabiliyor. Peki, Talep üzerine tişört basma nedir? Sadece tasarım yaparak nasıl para kazanılır?

Talep Üzerine Tişört Tasarlama Nedir?

Talep Üzerine Tişört Tasarlama Nedir?

Talep üzerine tasarım yapma, talep üzerine baskı yapma olarak da bilinen bu yöntemde. Yapmanız gereken satışa yeni ürünler sunmak. Sunduğunuz ürünler, müşteriler tarafından satın alındığında baskı merkezlerinde baskıları alınır ve gönderilir. Bu iş modelinde, isteğe bağlı olarak stoklama da yapılabilir ancak;

 • Stoksuz.
 • Sadece istek üzerine baskı.
 • Her tasarım için yeni bir şans.

Verilmesi ile önceden basıp stok yapma yönteminden daha karlı olabilmekte. Talep üzerine tişört baskılama yöntemi ile para kazanmak için bir baskı makinesine, baskılar için anlaşmaya gitmenize gerek yok. Özellikle bu hizmet için çalışan sitelere tasarımlarınızı yükleyebilir.

Müşterileri yönlendirebilirsiniz. Ödeme, baskı ve gönderme işlemleri tamamen şirkete ait olmakla birlikte. Global çalışmaya verilen önem ile birlikte hem ülkemizde hem de yurt dışında sermayesiz tişört satışı gerçekleştirebilirsiniz.

Print On Demand Nedir? Nasıl Yapılır

Print On Demand Nedir? Nasıl Yapılır
Talep üzerine baskı web sitesinde özel tasarım tişört yaratan adam

Print on demand nedir? Öğrendik. Peki, Print on demand nasıl yapılır? Print on demand ile internetten para nasıl kazanılır?

Bu yöntemde ilerleyebilmek için lisansının sizde bulunduğu tasarımlara veya tasarımları yapabilme yeteneklerine sahip olmanız gerekmekte. Kendi tasarımlarınızı yükleyebileceğiniz sistem sayesinde tişörtlerinizin tasarımlarını anında oluşturabilirsiniz.

Hazır alt yapıları bulunan siteler ile birlikte. Ödeme alma, baskı yapma ve gönderme işlemleri ile uğraşmaz sadece gelen ücret ile ve tasarımların geliştirilmesi ile ilgilenirsiniz.

Print on Demand yapabileceğiniz siteler hangileri;

 • Amazon Merch
 • Printful
 • Gearbubble
 • Teespring

Gibi siteler ile PoD yapabilir ve gelir elde edebilirsiniz. Ancak dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta sitelerin sizden istedikleridir. Amazon Merch, söz konusu PoD işlemini yapabilmek için en çok tercih edilen sitelerden birisidir.

Amazon Merch üzerinde, kendi tasarımlarınızı direkt olarak yayınlayabilir ve sipariş geldikçe baskıya gidip size komisyon bırakmasını sağlayabilirsiniz. Diğer sistemlerden farklı olarak, kredi kartı gibi bilgileri istememesi ve kimi zaman ön ödeme alan sitelerden farklı olması ile sıkça tercih edilmekte.

 • Size ait olan ve lisans sorunu çıkartmayacak olan bir tasarıma sahip olun.
 • PoD hizmet şartlarının sizinle uyduğunu düşündüğünüz bir firmaya kayıt olun.
 • Tasarımlarınızı yükleyin ve Tişört, künye, saat veya web site üzerinde ne destekleniyorsa yerleşimini sağlayın.
 • Müşteri bulmayı sağlayın veya müşterilerin gelmesini bekleyin.

Evet, gerçekten de PoD ile para kazanmak bundan ibaret. Türkiye sınırları için de PoD hizmeti veren firmalar ile çalışarak sadece yurt dışı değil ülkemiz için de PoD yönteminden yararlanabilirsiniz.

Print On Demand Yapmanın Eksileri Nelerdir? Ne Gibi Sorunlar Çıkabilir?

Print On Demand Yapmanın Eksileri Nelerdir? Ne Gibi Sorunlar Çıkabilir?

Her ne kadar Print On Demand ile internetten para kazanmak basit gibi gözükse de her işte olduğu gibi bu iş modelinde de kendi içinde eksilere neden olabilen durumlar karşımıza çıkmakta. Bunlar sırası ile;

 • Tasarımsal yeniliklerde zorluklar ile karşılaşma.
 • Ürünün üretiminin sizin görmediğiniz bir şekilde üretilmesi ile birlikte tasarımsal sorunların yaşanabilmesi.
 • Ürünlerin iadesi sırasında sorunlar ile karşılaşılma.
 • Özgür bir iş modeli gibi gözüküyor olsa da bir şirkete bağlı olmak.
 • Kimi zaman ürünlerin geç hazırlanması ge geç gönderilmesi.

Gibi sorunlar sıralanabilir. Elbette Talep üzerine baskı işinde sadece eksiler değil artılar da bulunuyor. Bu artılardan en dikkat çekeni;

 • Stoklara sahip olma gereği olmaması.
 • Tasarımın baskısı, ödeme alınması ve gönderilmesi ile sizin ilgilenmiyor oluşunuz.
 • Doğru pazarlama modeli ile pasif gelir haline getirilebiliyor olması.
 • Markasız baskılara izin vermesi açısından kendi markanızı yaratabilmenize olanak tanıyor olması.

Pirnt On Demand Yaparken Müşteri Nasıl Bulunur? Site Açmak Şart Mı?

Print On Demand yönteminde müşteri bulmak kimi sitede size bırakılıyor. Hatta bazı şirketler, satışı sizin gerçekleştirmenizi ve sadece panel üzerinden baskı için ödeme yapmanızı istiyor.

Site açma şartı her zaman aranmamakta ancak site açtığınızda müşterilerinizi satın almaları için bası firmalarının sitelerine yönlendirmeniz gerekmekte. Bu yönlendirme sizi endişelendirmemeli, tamamen entegre bir şekilde çalışan sistem kurmanız mümkün ve şık tasarımlar ile müşterilere alımlı bir mağaza da hazırlayabilirsiniz.

Print On Demand Yaparken Müşteri Nasıl Bulunur?

Müşteri bulabilmek için sosyal medyanın gücünden yararlanmanız önerilmekte. Özellikle TikTok, Instagram, Facebook ve YouTube gibi alanlarda, dikkat çekici tasarımlarına sahip olan ürünlerinizi tanıtarak gelir elde edebilirsiniz.

Kendi tasarladığınız ürünlerden birkaç baskı alarak tanıtımını sağlayabilir, hali hazırda takipçiniz varsa onları yönlendirebilirsiniz.

Bunlar dışında Pinterest, Instagram gibi görsele dayalı sitelerde paylaşımlar yaparak müşteri kazanabilirsiniz. Müşteri kazanma konusundaki en büyük etken niş ve satın alınması muhtemel tasarımlar ortaya koymaktır.

Merhabalar, ben Gizem Ceylan. Yazmayı okumayı ve seyahat etmeyi severim. Ürün incelemeleri ve güncel konular hakkında yazılar paylaşırım. En sevdiğim müzik ise Rap'tir.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir