1. Anasayfa
 2. Sosyal Medya

YouTube Kanalı Nasıl Büyütülür? YouTube Kanalı Büyütme Taktikleri Nelerdir?

YouTube Kanalı Nasıl Büyütülür? YouTube Kanalı Büyütme Taktikleri Nelerdir?

YouTube kanalı nasıl büyütülür? YouTube kanalı büyütme taktikleri nelerdir? Gibi sorular, özellikle yayınladıkları içeriklerden para kazanmak isteyen. YouTube içerik üreticisi olmak isteyen kişiler tarafından sıkça sorulmakta.

YouTube kanalı nasıl büyütülür? Her ne kadar temelde bazı adımlar ile YouTube’da belirli bir büyüme yakalanabiliyor olsa da doğru adımlar atılamadığı sürece bu büyüme adımları olduğu yerde kalabiliyor. Daha iyi bir büyüme sağlamak, daha iyi bir büyüme yakalamak için bazı taktikler uygulanabilir.

Neredeyse herkes tarafından uygulanabilecek bu taktikler ile kısa sürede doğal yoldan takipçi kazanmaya başlayabilirsiniz. Peki, YouTube gelişme taktikleri nelerdir?

YouTube Kanalı Nasıl Gelişir? YouTube Gelişme Taktikleri Nelerdir?

YouTube Kanalı Nasıl Gelişir? YouTube Gelişme Taktikleri Nelerdir?

YouTube kanal geliştirme taktikleri nelerdir? YouTube kanalı büyütürken yapılan veya yapılması düşünülen en büyük hata. Kanala bot takipçiler ve bot izlenmeler eklemektir. YouTube kanalınıza girecek olan en ufak bir bot kanalınızın performansını ciddi anlamda düşürecektir.

Bu nedenle, bot takipçilerden uzak ve sizi sadece içerikleriniz için takip eden takipçiler ile kanalınızı geliştirmeniz en iyi seçenek olacaktır. Kaldı ki, düşük etkileşimin yanı sıra YouTube tarafından tespit edilirse bot hesaba sahip olan YouTube kanalları kapatılma yoluna bile gidebiliyor.

Peki, doğal yollardan takipçi kazanabilmek için hangi taktikler kullanılmalı?

 • Viral içerik üretme konusunda ilerleyin.
 • YouTube SEO Nedir, Nasıl yapılır? Öğrenin ve uygulayın.
 • Dikkat çekici kapak fotoğrafları ve başlıklar seçin.
 • YouTube Shorts video yayınlama özelliklerinden faydalanın.
 • Rakiplerinizden bir adım önde olun.

Evet, taktiler bunlar. Ancak, bunları bilmek değil doğru şekilde uygulamak sizi başarıya götürecektir. Peki, bu taktikler ile nasıl izlenme ve takipçi kazanılır?

5 Adımda YouTube da Hızlı Takipçi Kazanma Nasıl Yapılır?

5 Adımda YouTube da Hızlı Takipçi Kazanma Nasıl Yapılır?

YouTube takipçi kazanma ve YouTube hızlı gelişme konuları için 5 farklı konuda 5 faklı taktiği sizlere sunduk. Peki, 5 Adımda YouTube da hızlı takipçi kazanmak için hangi adımı nasıl uygulamak gerekiyor?

Elbette bu adımlar kanalınızın türüne göre değişiklik gösterebilir ancak temelde büyümek için yapılması gerekenler tam olarak bu maddeler ile başlıyor.

Viral İçerik Üretin ve İzlenin!

Evet, Viral olmak ve viral içerikler üretmek sadece TikTok, Instagram da değil YouTube da video üretirken de oldukça önemli.

Bu noktada, Viral içeriği sıfırdan oluşturmanıza gerek bulunmuyor. Viral içeriği çevrenizden bulup, güncel videolardan esinlenerek de üretebilirsiniz. Bir oyun kanalıysanız o hafta içinde sosyal medya‘da popüler olan bir konuyu oyun içine uyarlayabilirsiniz.

Bir teknoloji kanalıysanız, güncel olan ve viral olmuş olan olayı kanalınızda anlatabilir, viral bir içerik oluşturabilirsiniz. Viral içerikler dönemsel içeriklerdir ancak yüksek izlenme ve yüksek takipçi kazanma konusunda yardımcı olacaktır.

YouTube İçin SEO Yapmayı Öğrenin!

SEO Yani, arama motoru optimizasyonu sadece web siteleri değil YouTube kanalları için de oldukça önemlidir. Özellikle YouTube kanalınızı geliştirmeniz için en büyük yardımcı olacak olan SEO uyumu. Videolarınızın kolay bulunmasını, aramalarda çıkmasını sağlayacaktır.

Söz konusu bu yöntem, özellikle soru üzerine arama yapan kullanıcıları videolara ve kanala çekmek için oldukça önemlidir. Örneğin, İnternetten nasıl para kazanılır? Konusunu aratan kişiler videolarınızı SEO uyumlu olduğu zaman aramalarda kolaylıkla bulabilir.

YouTube kanalınızın;

 • Video başlıkları.
 • Kanal açıklamanız.
 • Video açıklamanız.
 • Yorumlarınız.
 • Oynatma listelerinizin açıklamaları.

İle SEO uyumu yakalamak mümkündür. Yoğun bir çalışma gerektiren bu yöntem. Özellikle Evergreen yani sürekli aranabilecek içerikler üretenler için en iyi getiriyi sağlayacaktır.

Dikkat Çekici Kapak ve Başlık Seçimi

YouTube kanalı nasıl büyütülür? YouTube kanalı büyütmek için taktikler arayanların belki de atladığı en önemli konu dikkat çekici kapak fotoğrafları ve başlık seçimi.

Özellikle Ana sayfaya düşen videolarda kendiniz için de bu durumu fark etmek mümkün durumda; Kullanıcılar, başlıktan ziyade videoların kapak fotoğraflarına bakıyorlar. Dikkat çekici, videonun içeriğini yansıtan kapak fotoğrafları “Tıklama Oranı” olarak da bilinen bir oranı tetikleyerek videolarınızın önerilmesini veya geriye atılmasını sağlıyor.

“ Videoları Düzenle > İstatistikler > Tıklama Oranı “ adı altındaki bölümden tüm videolarınız için tıklama oranına anında ulaşabilirsiniz.

 • Farklı.
 • Güncel ve dikkat çekici.
 • İçeriği belirten ve tıklama tuzağından uzak.
 • Tek düze olmayan.
 • Meraklandırıcı.

Kapak fotoğrafları üretmek, YouTube kanalı geliştirmek için oldukça önemlidir. Özellikle, daha önce yüklediğiniz kapak fotoğraflarınızı düzenleyip ve birkaç gün ara ile tıklama oranına bakıp doğru adımı atıp atmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Yani, kapak fotoğraflarınız izleyiciyi kendine çekene kadar değiştirmekten çekinmeyin.

YouTube Shorts Videolarından Yararlanın

YouTube kanalı büyütmek için belki de en iyi dönem YouTube Shorts videolarının viral hale geldiği bu dönemler. Uzun videoları attığınız bir YouTube kanalında hızlıca gelişmek için iki uzun video ve bir kısa video taktiğini kullanabilirsiniz.

İki uzun ve bir kısa video taktiği. İçeriklerinizi sürekli, sadece kısa videolar izleyen kişilerden uzak tutmak. Ancak, uzun video izleyen kitlelere de ulaştırmak.

 • Daha önce yayınladığınız videolar.
 • Kanalınız ile ilgili ilgi çekici videolar.
 • Merak uyandıran ve kanalınızda yaptığınız içerikleri anlatan.
 • Önceki videolarınızın önemli kısmını içeren ancak devamının kanalınızda olduğunu gösteren videolar.

Youtube Shorts içeriklerinin hızlı bir şekilde kitlelere ulaşma gücü ile birleşerek yüksek izlenmeler ve takipçiler almanızı sağlayacaktır. Ortalama 1Milyon civarında izlenen Shorts videoları, uzun video konusunda 250Bin izlenmeye kadar izlenme getirebiliyor. Söz konusu izlenme kanalınızın önerilmesi ve takipçi kazanması için yeterli olacaktır.

Rakip Analizi ve Rakiplerden Bir Adım Önde Olmak

YouTube’da rakiplerinizin olması için büyük şartlara gerek yoktur. Abone sayısı size yakın veya sizin üstünüzde olan. Aynı kategoride içerik ürettiğiniz herkes sizin için potansiyel rakip olarak seçilebilir.
Rakip analizi yapmak, kanallarında paylaştığı içeriklere göz atmak ve fikir almak. Kanalında kullandığı anahtar kelimelere göz atmak ve geliştirerek kendinizde kullanmak. Kanalın en belirgin özelliğini benimseyerek geliştirmek sizi rakiplerinizden bir adım öne geçirecektir.

Örneğin, rakibiniz bir konu hakkında bir içerik hazırladı. Ancak, hazırladığı içerik 5 dakika uzunluğunda ve yeterince merak edilen bilgiyi sunmuyor. Rakibinizin içeriğini analiz ederek daha iyisini hazırlayabilirsiniz. Elbette burada dikkat edilmesi gereken konu içeriği almak değil, izlenme potansiyeli olan içeriği tespit ederek geliştirmek.

YouTube Para Kazanma Şartları Nelerdir?

YouTube Para Kazanma Şartları Nelerdir?

YouTube kanalı geliştirmek, gelir elde etme konusunda adım atmak için yapılabilecek en iyi seçenek olabilir. Özellikle para kazanma şartlarını karşıladıktan sonra gelir elde etmeye başlamanız eğlendiğiniz içeriği üreterek geçinmenizi sağlayabilir.

Peki, YouTube para kazanma şartları nelerdir? YouTube Shortslardan para kazanılıyor mu ve şartları nelerdir?

YouTube, içerik üreten herkes için para kazanma şansını bir dönem için sunuyordu. Ancak, o kadar çok spam ve gereksiz içerik türemişti ki. Bu sorunun önüne geçmek için çareyi para kazanma şartları adı altında yer alan yöntem ile sağladı.

 • 1000 Aboneye ulaşmış olmak.
 • 12 Ay içinde yüklenen içeriklerin toplamda 4.000 saat kadar izlenmiş olması.

YouTube para kazanma şartı için gereklidir. Geçtiğimiz dönemde ufak güncellemeler ile şartlar değiştirilerek daha ulaşılabilir bir hale getirilmiş durumda.

İşler Shorts dan para kazanma konusuna gelince ise karşımıza çıkan liste bu şekilde gözüküyor;

 • 1000 Aboneye kadar ulaşmış olmak.
 • 90 Gün içinde yayınlanan Shorts videolarının toplam görüntülenmesi 10 Milyonun üzerinde görüntü alması.

Gibi şartların yerine getirilmesi. Shorts videoları izlerken aralarda çıkan reklamlardan gelir elde edilmesini sağlıyor. Gelire dönüştürme programına neredeyse herkes katılabilir ve gelir elde etmeye hemen başlayabilir.

Merhabalar, ben Gizem Ceylan. Yazmayı okumayı ve seyahat etmeyi severim. Ürün incelemeleri ve güncel konular hakkında yazılar paylaşırım. En sevdiğim müzik ise Rap'tir.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir