1. Anasayfa
  2. Yazılım

Svchost.exe Nedir?

Svchost.exe Nedir?
0

Svchost.exe, Windows işletim sistemi tarafından kullanılan bir sistem sürecidir. “Service Host” kısaltmasıdır ve Windows’un çeşitli sistem hizmetlerini çalıştırmak için kullanılır. Bu süreç, birden fazla hizmeti çalıştırabilir ve bu nedenle bilgisayarınızda birden çok svchost.exe işlemi görünebilir.

Her svchost.exe işlemi, farklı bir grup hizmeti barındırabilir. Bu, hizmetlerin izolasyonunu sağlar; yani bir hizmet çökerse, tüm sistemi etkilemeden sadece ilgili svchost işlemi yeniden başlatılabilir.

Svchost.exe’nin birden çok kopyası normaldir ve bilgisayarınızın normal çalışması için gereklidir. Ancak, kötü amaçlı yazılımlar bazen svchost.exe adını kullanarak gizli çalışabilirler, bu nedenle bilgisayarınızda çalışan svchost işlemlerinin orijinal ve güvenilir olduğundan emin olmalısınız.

Svchost.exe’yi Görev Yöneticisi üzerinden görmek istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayın;

  1. Ctrl + Alt + Delete tuşlarına basarak Görev Yöneticisi‘ni açabilirsiniz.
  2. Ardından, “Ayrıntılar” sekmesine geçin ve işlem listesinde svchost.exe‘yi bulabilirsiniz.

Svchost.exe Görev Yöneticisi Ayrıntılar

Svchost.exe işlemleri genellikle birden fazla olabilir çünkü her biri farklı sistem hizmetlerini barındırabilir. Bu işlemleri seçip ayrıntılarını görebilir ve gerektiğinde işlemleri sonlandırabilirsiniz. Ancak, dikkatli olmalısınız ve sadece sisteminizi etkilemeyecek işlemleri sonlandırmalısınız.

Svchost.exe’yi Silmeniz Gerekir mi?

Hayır, svchost.exe’yi silmemelisiniz. Eğer svchost.exe’yi silerseniz, işletim sisteminizde ciddi sorunlara neden olabilirsiniz. Svchost.exe işlemi, sisteminizdeki farklı hizmetleri barındırır ve bu hizmetlerin çoğu kritik sistem işlevlerini yerine getirir. Bu nedenle, svchost.exe’yi silmek, bilgisayarınızın stabilitesini ve işlevselliğini ciddi şekilde etkileyebilir.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir