1. Anasayfa
  2. Rehber

Stan Ne Demek, Türkçe Açılımı Ve Anlamı Nedir?

Stan Ne Demek, Türkçe Açılımı Ve Anlamı Nedir?
0

Stan internet kullanıcıları tarafından sıklıkla kullanılan bir terim olduğundan dolayı insanlar stan ne demek sorularını akıllara getirmekte ve bu kelime üzerinden araştırmalar yapmaktadır. Stan kelime kökeni olarak Fransızcada yer almaktadır. Fransızcada yer yurt, ülke anlamına gelen son ek olarak kullanılmaktadır. Ancak şu an internet kullanıcıları tarafından söylenen hali Eminem’in “stan” adlı parçasından gelmektedir.

Eminem’in kendi oluşturduğu kelime, takipçi, hayran ve destekleyen anlamlarına gelmektedir. Aşırı derece de bir ünlüyü, şarkıcıyı ya da oyuncuyu desteklemek anlamına gelen kelime tüm internet kullanıcıları arasında sıklıkla kullanılan terimler arasında yer almaya başlamıştır. Hemen her yerde stanlıyorum kelimelerinin dolaşması da henüz bu kelimenin ne olduğunu bilmeyen kişilerce Stan ne demek ki sorularını ortaya çıkarmakta ve insanların yoğun bir şekilde bu kelimenin anlamını öğrenmeye çalışmalarına sebep olmaktadır.

Stan Ne Demek, Açılımı Nedir?

Stan ne demek? Sorusuna Eminem üzerinden yanıt vermek gerekirse şarkıcının “stan” adlı parçasında bir şarkıcıya hayran olan birine yer verilmektedir. Bu hayrana da tutkulu tavırları sebebiyle stan denilmektedir. Hatta bu şarkıda yer alan stan; hasta bir ruh haline dönüşen, şarkıcıya hayran tavırlar sergileyerek neyi sevip sevmediğini araştıran ve şarkıcıyı en az kendi kadar tanıyan bir hayranın intihar sürecini anlatmaktadır.

Eminem’in Stan şarkısının meşhur olması ile birlikte tüm dünya genelinde ünlülere karşı aşırı ilgi ve hayranlık duyan insanlara stan kelimesi kullanılmakta ve onları araştırmaya ise stanlamak denilmektedir. Bir nevi stalker anlamına gelmektedir. Türkçede de Stan ne demek diye merak eden internet kullanıcıları olduğundan dolayı Türkçe dilinde de sizlere stan kelimesinin anlamını açıklamak isteriz. Stan her ne kadar yer yurt edinmek anlamına gelse de dilimizde günümüzde artık bir sanatçıya hayran olma terimi olarak kullanılmaktadır.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir