1. Anasayfa
  2. Sektörel

Spor Kıyafeti Seçerken Gözetilecek 5 Kriter

Spor Kıyafeti Seçerken Gözetilecek 5 Kriter
0

Sağlıklı bir beden rutinlerinden biri spor. Spor sayesinde beden esnek, güçlü ve fit kalır. Hangi spor ile ilgilenidiğinden bağımsız bu sporu yaparken kişinin nasıl beslendiği ve spor yaparken nasıl giyindiği çok önemlidir. Gymlegend.com.tr’den Yönetici Murat Şenkal, spor kıyafeti seçerken dikkat edilmesi gerekn 5 kriterden söz etti:

Nefes alabilirlik

Spor yaparken giyilecek kıyafetin nefes alabilir olması gerekli. Çünkü nefes almayan kıyafet çeşitli bakteriler ürettiği ve daha çok terlettiği için sağlık açısından tehlikeli. Pamuk hammaddesinden yapılan kumaşlar uygun olarak görünüyor olsa dahi teri hapsettikleri ama geç kurudukları uygun ve sağlıklı bir seçenek değildir. Pamuk karışımı ya da kauçuk karışımı ile üretilen sentetik kumaşlar tercih edilmeli. Polyester kumaşlardansa uzak durmak gerekli. Bunun sebebi ise vucuttan atılan toksinlerin polyesterin hammaddesi olan plastik ile birleştiğinde zehirlenmeye yol açmasıdır. Polyester kumaşlar aynı zamanda nefes almadığı için de tehlikelidir.

Konfor

Alınan kıyafetin kişiyi her açıdan konforlu hissettirmesi gerekli. Bu aynı zamanda yapılacak olan spora ve mevsim koşullarına göre de değişiklik gösterir.. Yaz aylarında alınan spor kıyafetlerinin ter emiciliği ön planda iken kış ayları için alınan spor kıyafetlerinin su geçirmez özelliği ön plana çıkar. Bir diğer açıdan ise eğer yoga ya da pilates için alışveriş yapılıyorsa seçilen erkek ya da kadın spor tişörtü tam beden olması gerekli. Örneğin sporcu taytı modellerinde bisiklet sürenler için ya da yoga yapanlar için özel üretilmiş farklı tayt seçenekleri mevcut.

Esneklik

Spor esnasından fazla hareket yapıldığı için seçilen kıyafetlerin hareket özgürlüğü sunması ve esnek olması gerekli. Örneğin; tayt, şort, tişört gibi ürünler satın alınırken yapılacak spora ne kadar uygun incelenerek tercih edilmeli. Kısacası kıyafet elastik bir yapıya sahip olmalı.

Kuruma hızı

Bakteri ve koku oluşumunu engelleyen en önemli maddelerden biri kuruma hızı. Çünkü hızlı kurumayan kıyafet uzun süre vücut terinin beden ile temas etmesine sebep olur. Bu durumda yüzde yüz pamuk hammaddeden üretilmiş geç kuruyan kumaşlı ürünler gibi ürünler tercih edilmemeli. Bu tarz kıyafetler yerine ara ipi kendir ya da çözgü ipi pamuk olan kumaşlardan üretilmiş kıyafetler tercih edilmeli.

Spor Türüne Uygun Kıyafetler

Yapılacak spora göre kıyafet tercihi yapmak spor faydalarını artırır. En çok yapılan sporlar için kıyafet önerileri ise;

  • Yoga ve pilates hareketleri esneme ve duruş üzerine olduğu için olabildiğince esnek ve hafif ürünler tercih edilmeli.
  • Bisiklet için tayt seçerken iki bacak arası sürtünmesini engelleyen jel pedlerinin bulunduğu modeller seçmek doğru olacaktır.
  • Koşu için hava koşullarına uygun yağmurluk, şapka, bandana gibi spor aksesuarları da tercih edilmeli. Ek olarak kıyafetin teri anında emen özellikte olması gerekli.
  • Fitness kıyafetleri daha çok çeşitliliğe sahip. Kıyafetin ter emici ve kişiyi rahat hissettirecek modelde olması yeterli.

Ürün pazarlama ve sosyal medya danışmanlığı yapan bir yazarım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir