1. Anasayfa
  2. SEO

SEO Hizmeti için Bütçeler Nasıl Belirlenir?

SEO Hizmeti için Bütçeler Nasıl Belirlenir?
0

SEO hizmeti , dijital ortamdaki rakipleriniz arasından sıyrılmanıza ve ön plana çıkmanıza olanak tanır. Günümüzde hem içerik paylaşan hem de online satış yapan birçok farklı web sitesi vardır. Her geçen gün artan web site sayısı, internet ortamında rekabet oluşmasını da beraberinde getirmiştir. Dijital ortamda rakipleri arasında ön plana çıkıp daha görünür olmak isteyen kişilerin veya firmaların, SEO çalışmalarına önem vermesi gerekir.

Çoğu kişi profesyonel SEO hizmeti satın almayı düşünür. Ancak ne kadar bütçe ayırması gerektiği konusunda kararsız kalır. SEO hizmetlerine ne kadar bütçe ayıracağınız, beklentinize ve web sitenizin durumuna göre değişkenlik gösterir. Örneğin, web sitenizde belirli SEO çalışmaları yaptıysanız ve bunların üzerine eklemek istiyorsanız yeni başlayanlara nispeten daha az bütçe ayırmanız yeterli olur.

Bütçe planlaması yaparken belirli noktalara dikkat etmeniz, bütçenizi en verimli şekilde kullanmanıza imkan tanır. Dikkat etmeniz gereken noktaları hep beraber daha detaylı bir şekilde inceleyelim.

Dijital Pazarlama Bütçesine Göre

SEO hizmetlerinin bir sınırı bulunmasa bile her firmanın satın alacakları için ayırdığı bütçe kısıtlıdır. Bu yüzden elinizdeki bütçeye uygun, görünürlüğünüzü artıracak SEO hizmet paketlerine yönelmelisiniz. Reklam için ayırdığınız bütçenin bir kısmını SEO çalışmalarına ayırabilirsiniz. Böylelikle organik kitle edinerek reklam bütçenizi verimli bir şekilde değerlendirmiş olursunuz.

Gerçek Rakiplerin Organik Arama Değerine Göre

SEO çalışmaları esnasında rakiplerin organik arama değerleri göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin, rakip firmanızın 20.000 arama değeri bulunuyorsa siz bu sayının üzerine nasıl çıkabileceğinize dair çalışmalar yürütmelisiniz. Rakiplerinizin arama değeri ne kadar fazlaysa doğal olarak SEO hizmeti için ayırmanız gereken bütçe de aynı oranda artış gösterir.

En Önemli Gelir Getiren Sayfalarınıza Odaklanma

Şahsınıza ya da firmanıza ait web siteniz için Google SEO hizmeti satın alırken, en çok gelir getiren sayfalarınıza öncelik vermeniz faydalı olur. Böylelikle kısa süre içerisinde gelirinizi büyük oranda arttırabilirsiniz.

Örneğin, e-ticaret yaptığınız bir web sitenizin olduğunu varsayalım. E-ticaret sitesinde çeşitli ürünlerin satışının yapıldığı fazla sayıda sayfa bulunur. En fazla gelir elde ettiğiniz ürünlerin sayfalarında SEO çalışmaları yaparak hızlı ve etkili sonuçlar elde edebilirsiniz. İnternet üzerinden henüz satış yapmaya başladıysanız da popüler ürünlerin sayfaları için SEO hizmeti satın alabilirsiniz.

SEO Fiyatlarını Belirleyen Unsurlar Nelerdir?

SEO hizmeti ücretleri, birçok farklı etkene bağlı olarak artar ya da azalır. Fiyatların belirlenmesindeki temel unsurlar genel olarak şunlardır:

  • Web sitesinin durumu
  • Projenin kapsamı
  • Anahtar kelime rekabeti
  • Hedeflenen sonuçlar
  • İşletmenin büyüklüğü
  • Ajans deneyimi ve uzmanlığı
  • İşletmenin sektörü

Yukarıdaki etkenlerin detaylarına göz atarak firmanıza en uygun olan SEO hizmeti bütçesini belirleyebilirsiniz.

Web Sitesinin Durumu

SEO çalışmalarına başlamadan önce ilk olarak web sitesinin durumu kontrol edilir. Eğer daha öncesinde SEO alanında çalışma yapılmadıysa kapsamlı bir proje yürütülmesi gerekir. Ancak yapılan çalışmaların iyileştirilmesi ve yenilerinin eklenmesi gibi bir durum söz konusuysa daha az bir bütçe ayırmanız yeterli olur.

Projenin Kapsamı

SEO hizmeti fiyatlarına etki eden en temel faktör, projenin kapsamıdır. Örneğin; e- ticaret sitenizin tümünde SEO çalışmaları yapabileceğiniz gibi yalnızca belirli sayfalar için hizmet de alabilirsiniz. Projenin kapsadığı alan genişledikçe bütçe de artar. İlk etapta büyük bir bütçe ayırmak istemiyorsanız öncelikle web sitenizin belirli sayfaları için hizmet alarak çalışmalara başlayabilirsiniz.

Anahtar Kelime Rekabeti

Google’da her kelimenin ya da kelime grubunun kendine has bir aranma hacmi bulunur. Aranma hacmi yüksek olan kelimelerde ön sıralarda yer almak daha zordur ve daha kapsamlı bir çalışma gerektirir. Bu durum da bütçeye yansır. Aranma hacmi daha düşük kelimelerde ise daha kolay bir şekilde ön sıralarda yer almanız mümkündür.

Bir örnekle açıklamak gerekirse, “kadın elbise” anahtar kelimesinde öne çıkmak daha zorken “pembe kadın elbise” aramalarında üst sıralarda yer almak nispeten daha kolaydır.

Hedeflenen Sonuçlar

E ticaret SEO hizmeti satın alan firmalar, belirli sayıda yeni müşteriye ulaşmayı hedefler. Ulaşılan potansiyel müşteri sayısı 1500 gibi ufak sayıların yanı sıra 100.000 gibi devasa sayılar da olabilir. SEO hizmeti satın almadan önce kaç kişiye ulaşmak istediğinize karar vermeniz gerekir. Karar verdiğiniz sayı doğrultusunda hizmet veren firma tarafından SEO çalışmalarının fiyatları belirlenir.

İşletmenin Büyüklüğü

SEO hizmet fiyatları, işletmenin büyüklüğüne bağlı olarak da değişkenlik gösterir. Büyük işletmelerin ulaşmak istedikleri kişi sayısı daha fazladır. Bunun yanı sıra ürünleri çeşitli olduğu için yürütülecek SEO çalışmaları da daha kapsamlı olur. Büyük çaplı SEO çalışmaları için de yüksek bütçeler ayırmaları gerekebilir. Küçük işletmeler ise yeni başlayanlar için uygun olan temel SEO hizmet paketlerine yönelebilir.

Ajans Deneyimi ve Uzmanlığı

SEO alanında hizmet veren fazla sayıda ajans bulunur. Ajanslar arasında seçim yaparken niteliğine önem vermeniz gerekir. Böylelikle bütçenizi en iyi şekilde değerlendirmiş olursunuz. Ajansın deneyiminin ve uzmanlığının fazla olması kısa vadede etkili sonuçlar almanıza imkan tanır.

Dopinger hem deneyimiyle hem de uzmanlığıyla ön plana çıkan firmalar arasında yer alır. SEO hizmeti alabileceğiniz etkili bir ajans arıyorsanız Dopinger ile ortak çalışma yürüterek binlerce farklı kişiye ulaşabilirsiniz. Bunun sonucunda ise marka bilinirliğinizi arttırıp gelir seviyenizi yükseltmiş olursunuz.

İşletmenin Sektörü

SEO bütçesine etki eden bir diğer faktör ise işletmenin sektörüdür. İşletmenin sektöründe fazla sayıda rakip bulunuyorsa ayırması gereken bütçe miktarı artar. Ancak dijital ortamda henüz çok yer almayan bir sektörde hizmet veriyorsanız ufak bütçelerle binlerce insana daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

SEO Hizmeti için Bütçe Planlaması Nasıl Yapılmalıdır?

Kurumsal SEO hizmeti satın almadan önce ilk olarak bütçe planlaması yapılmalıdır. Ancak çoğu firma bütçe planlamasını ne şekilde yapacağı konusunda bilgi sahibi değildir. Planlama yaparken ilk olarak beklentiler ve gereksinimler belirlenmelidir. Web sitesinde ne tarz çalışmaların yapılacağına karar verilmelidir. Bu aşamada SEO hizmeti veren firmalardan da destek alabilirsiniz.

Bütçe planlaması yaparken fiyatlandırma modeli de oluşturulmalıdır. Ödemelerin aylık mı yoksak yıllık mı yapılacağı belirlenmelidir. Eğer aylık ödeme modeli tercih edilecekse ilerleyen dönemlerde bütçenin aynı kalıp kalmayacağına da karar verilmelidir. SEO hizmeti çalışmalarının geri dönüşlerini gördükçe bütçenizi arttırmanız faydalı olur.

Son olarak bütçe belirlenirken SEO hizmeti veren firmaların fiyatları arasında karşılaştırma yapılabilir. Örneğin, İstanbul SEO hizmeti veren firmalardan fiyat alıp bütçenize uygun olan bir şirketle çalışmaya başlayabilirsiniz.

SEO Hizmeti hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz;

https://www.dopinger.com/tr/seo-hizmeti/

Sıkça Sorulan Sorular

SEO Hizmetleri Neleri Kapsar?

Herhangi bir web sitesinin organik ziyaretçi sayısını arttırmak adına yapılan bütün çalışmaları kapsar.

Neden SEO Hizmeti Almalıyım?

Rakipleriniz arasında ön plana çıkarak daha fazla gelir elde etmek istiyorsanız SEO hizmeti almanız gerekir.

SEO Hizmeti Kaç TL?

Alacağınız hizmetin kapsamına göre ücreti değişkenlik gösterir.

Merhabalar, ben Gizem Ceylan. Yazmayı okumayı ve seyahat etmeyi severim. Ürün incelemeleri ve güncel konular hakkında yazılar paylaşırım. En sevdiğim müzik ise Rap'tir.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir