1. Anasayfa
  2. SEO

SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Takdir edersiniz ki, Google; dünyanın en çok kullanılan arama motorudur. İnternet kullanıcıları; akıllarına gelebilecek her konuda arama yapmak adına Google’dan faydalanırlar. Bu yüzden, internet sitelerinin Google arama sonuçlarındaki sırası oldukça önemlidir.

SEO; her yaştan insanın arama motoru optimizasyonu olarak bildiği bir kavramdır. Bireysel kullanıcılar ve markalar; sahip oldukları internet sitesini Google arama sonuçlarında üst sıralara taşımak adına SEO çalışması ihtiyacı hissederler. Bilhassa sektöre yeni dahil olanların aklında SEO çalışması nasıl yapılır sorusu mevcuttur.

Site İçi SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO sürecinin en önemli kısmı site içi SEO çalışması olarak özetlenebilir. İnternet sitelerinin başta Google olmak üzere arama motorlarının belirlemiş olduğu kriterlere uygun hale gelmesini sağlar. E-ticaret sitelerinin sayısı her geçen gün artıyor. Markalar; bilhassa Covid-19 dönemiyle beraber internet üzerinden ürün ve hizmet satışı yapmaya başladılar. Bu noktada, bir e-ticaret sitesinin Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer alması da önemini arttırdı. E-ticaret siteleri; ürün ve hizmet satış rakamlarını arttırmak, müşteri portföylerine yenilerini eklemek, itibarlarını arttırmak adına SEO çalışmalarına ihtiyaç duyarlar. Site içi SEO çalışması süreci şu şekilde özetlenebilir:

  • Her şeyden önce, internet sitesinin hızını düşüren öğeler kaldırılmalıdır. Takdir edersiniz ki, sayfaları geç yüklenen bir site; kullanıcı deneyimi açısından sınıfta kalır. İnternet kullanıcıları; bu tür siteleri ikinci kez ziyaret etmemeyi tercih ederler.
  • Site içi SEO çalışması; SEO konusunda uzman kişi ya da kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir. Bilhassa sayfa başlık ve alt başlıklarının doğru bir şekilde düzenlenmesi şarttır. Ayrıca, hem ana başlıklarda hem de alt başlıklarda anahtar kelimelere yer verilmelidir.
  • Meta açıklamalarının doğru bir şekilde oluşturulması şarttır. Google; siteleri sıralarken bu hususa çok önem verir. Meta açıklaması; hem sayfa içeriğini anlatan hem de anahtar kelimeler barındıran nitelikte olmalıdır.
  • İnternet sitesindeki kullanıcı deneyimini olumlu anlamda etkilemek adına sitede görsel kullanımı şarttır. Görsel aramalardan da internet sitesine trafik çekilebilir. Bu yüzden, sitede kullanılan görsellerin arama motoruyla uyumlu olması bir gereklilikten ziyade zorunluluktur.
  • İnternet sitesini ziyaret eden kullanıcıların sitede uzun süre vakit geçirmelerini sağlamak adına birtakım işlemlere ihtiyaç duyulur. Bilhassa site içi yönlendirme linkleri tercih edilmelidir. Kullanıcılar; söz konusu linkler sayesinde inceledikleri sayfa ile benzer özellikte farklı sayfaları da ziyaret edebilirler. Kullanıcının bir sitede uzun süre vakit geçirmesi; Google’ın da dikkatini çeker. Söz konusu sitenin iyi bir kullanıcı deneyimi sunduğunu gösteren husustur.
  • İnternet sitesinin güncellenmesi şarttır. Birçok site sahibi; sitesine düzenli olarak içerik yüklemez. Ancak, içerik pazarlama stratejisi belirlendiği ve siteye haftalık içerik eklendiği takdirde Google’ın bu siteyi arama sonuçlarında üst sıralara taşıyacağının altını çizebiliriz.

Site içi SEO çalışması; sitenin arama motoru üzerinden daha çok trafik almasını mümkün kılmasından dolayı değerlidir.

Ürün pazarlama ve sosyal medya danışmanlığı yapan bir yazarım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir