1. Anasayfa
  2. SEO

Semantik Web ve SEO’nun Geleceği

Semantik Web ve SEO’nun Geleceği
0

Milyonlarca insanın güncel olarak paylaştığı milyarlarca bilgiyi ayıklamak ve kullanıcıya en tazesini, en doğrusunu sunmak arama motorlarına kalıyor. Google bu konu üzerinde yoğun çalışmalarını sürdürürken bile bilgi yığın halinde birikmeye devam ediyor.

SEO ile semantik web arasındaki ilişkiyi kurmak ilerleyen zamanlarda daha rahat olacaktır. Ama biz günümüz bilgileri ile ilerisi hakkında yorum yapalım. Semantik web anlamsal ağ demekmiş. Nereden çıktı, niye çıktı bu anlamsal ağ? Sorularına cevap arayanlar önceden paylaştığımız Semantik Web yazılarına göz atabilirsiniz.

Bilgiyi optimize etmek artık daha karmaşık bir yapıya bürünüyor. Google bilgi yığınını filtrelerden geçirirken artık birden fazla süzgeç kullanıyor. Semantik web çalışmaları bu süzgeçlerle yavaş yavaş altyapısını kuruyor. En gerçek bilgiyi hedef kullanıcıya ulaştırmanın yolu bilginin kullanım aşamasından geçiyor. Bir bilgiyi sonuçlara dahil etmek uzun bir süreci kapsıyor. Semantik web ile bu bilgileri kullanıcıya sunmakta uzun bir süreç gerektirecek.

Yaşadığınız şehirden, bilgisayar hareketlerinize, bilginin yazarından sosyal ağ paylaşımlarına kadar sadece bilgiyi üreticinin değil tüketicinin de sisteme dahil olduğu bir süreç bizleri bekliyor.

Peki bu Semantik web SEO piyasasına zarar vermeyecek mi? SEO, semantik web ile büyük bir çıkış yakalayabilir. Semantik Web, bilgi yığını olan koca bir arşivi en verimli yollardan kullanmamız için imkanlar sunacak. Haber siteleri, bloglar, portallar, forumlar bu noktada büyük değişiklikler yapmak zorunda kalacak. SEO piyasası ölmeyecek şekil değiştirecek.

Sitelerin iç ve dış bağlantıları daha önemli hale gelecek ve yönetilmesi daha karmaşık bir yapıda olacak. Yeni algoritmalar ile SEO danışmanlarına daha fazla ihtiyaç duyulacak.

Semantik arama, arama yapanın niyetini anahtar kelimeler yoluyla ayrıştırarak sorguyu anlamlandırmasıdır. Semantik web bu bağlamda yapay zeka görevini üstlenir.

SEO için Ne Anlama Geliyor?

Eskisi kadar anahtar kelimelere bağlı kalmayacak olan Google sitenin anahtar kelime ile ilişkisine ve bunun da ötesinde anahtar kelimelerin etrafında oluşan içeriği dikkate alacak. Yani sıralamalar, anahtar kelimelerden yola çıkarak sitenin içeriğine göre olacak.

Anahtar kelimeler ise birbirine ne kadar yakın ve benzer olursa arama sonuçlarından gelen trafik ivme kazanır. Semantik web ile Google birbirine yakın anahtar kelimelerde çalışma yapılan sitelere daha çok değer veriyor.

SEO Pazarını Ne Gibi Değişiklikler Bekliyor?

Semantik web çıktığından beri hakkında ölüm ilanları yazılıp çizilen SEO kılıf değiştirecek. SEO kriterleri yeniden şekillenerek algoritmalara İçerik Geliştirme Stratejilerini katacak.

SEO danışmanı semantik web ile nelere dikkat edecek sorusunun ilk cevabı anahtar kelimelerden geçecek.

Anahtar kelimeler eskisi gibi sıralamalara tek başına etki etmeyecek olsa da Google botlarına yol göstereceklerinden spama düşme tehlikeniz her zaman vardır. Birbirine çok yakın kelimeler üzerinden çalışma yaptığınız zaman Google bu durumu spam olarak görebilir.

“En çok satan kitaplar 2024″ kelimesinde SEO çalışması yapan bir sitenin anahtar kelimelerine “2024 çok satan kitaplar” eklemesi kötü sonuçlar doğrulabilir. Sözcük öbeği benzer olan ve arama sonuçları birbirine yakın anahtar kelimelerden sadece birini tercih etmemiz bizi bu tehlikeden uzaklaştıracaktır.

Semantik web ile SEO çalışmaları daha fazla önem kazanacak. Sitelerin sahip olduğu datayı yönetmenin ve optimize etmenin önemi zamanla ortaya çıkacak. Semantik web çalışmalarına şimdiden ayak uydurmanız faydanıza olacaktır.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir