1. Anasayfa
  2. SEO

SEM ve SEO tartışması: Hangisi daha iyi?

SEM ve SEO tartışması: Hangisi daha iyi?

SEM ve SEO, temel olarak bugün itibariyle iki tür internet pazarlama stratejisidir. SEM, Arama Motoru Pazarlaması için kısaltılmış bir formdur, SEO ise Arama Motoru optimizasyonu anlamına gelir. Her ikisi de etkili internet pazarlama stratejilerinin alt kümeleridir. Hangisinin daha iyi kullanılacağını anlamak için SEM ve SEO arasındaki belirli tanımları ve karşılaştırma noktalarını bilmeniz gerekir. Bu bağlam noktaları şunlardır:

  1. Hem SEO hem de SEM, bir web sitesinin bir arama motorunun sonuç sayfasında görünür olmasına yardımcı olur.
  2. SEO, benzer içeriğe sahip veya aynı nişe ait binlerce web sitesi arasındaki rekabeti kazanabilmeniz için web sitenizi arama motoru dostu bir şekilde inşa etmektir. SEM, arama motoru sonuç sayfasında görünmesi için ücretli reklamlar yayınlıyor. Bu hedefe yönelik pazarlamadır.
  • SEO’nun iki geniş eylem bileşeni vardır: Anahtar kelime kullanımı ve yerleşimi, kaliteli içerik oluşturma, marka oluşturma, web analitiği vb. Gibi site içi stratejiler ve geri bağlantı oluşturma gibi site dışı stratejiler.
  • SEM’in ayrıca birkaç eylem bileşeni vardır: PPC veya tıklama başına ödeme, SMM veya Sosyal medya pazarlaması, banner reklamlar, yeniden pazarlama vs.
  1. SEO’da, web sitesi sahibinin hem arama motorunun beğenisini hem de ziyaretçinin beğenisini alması gerekir; gerçi bu iki bileşen de birbirine bağımlıdır. SEM’de, web sitesi sahibinin yalnızca ziyaretçinin seçimi konusunda endişelenmesi gerekir.

Hem SEO hem de SEM, dijital pazarlamanın iki temel direğidir. SEM, bir miktar organik SEO olmadan mükemmel olamaz. Bu tekniklerin her birinin artıları ve eksileri vardır. Bazı durumlarda SEM kullanmak daha iyidir, diğer durumlarda ise SEO doğru seçimdir. Aşağıda, ikisi arasında seçim yapabileceğiniz durumlara ilişkin bazı örnekler verilmiştir:

  1. Bir işletme web sitesi başlatıyorsanız ve acil olarak görünür olmanız gerekiyorsa, SEM daha iyi bir fikirdir. Bu durumda PPC veya tıklama başına ödeme genellikle kabul edilir. SEO’nun sonuçları göstermesi daha uzun sürer.
  2. Sıcak konulara kıyasla daha az rekabetçi olan içerikler yazıyorsanız. Kendi içinde benzersizdir. Uzun kuyruk anahtar kelimeleri içeriğinizde birkaç kez kullanabilirsiniz. Kesinlikle arama motorunun dikkatini çekecektir. Aslında, diğer harici sayfalardan çok fazla geri bağlantı yapmanıza gerek yoktur. Dolayısıyla bu durumda SEO, SEM’den daha iyi ve akıllıca bir tekniktir. Önemli olan, arama için optimize edilmiş sayfaya kolayca ulaşabildiğinizde neden ödeme yapmanız gerektiğidir.
  3. SEO’nun tek dezavantajı, zaman alıcı bir süreç olmasıdır. Hedeflenen dijital pazarlama değildir. İçeriğinizi geliştirmeye ve SEO dostu tekniklerle zenginleştirmeye devam ettiğiniz bir tür deneme yanılma sürecidir. Neyse ki, bu tekniklerin tümü kanıtlanmış yöntemlerdir. Böylece iyi bir SEO kampanyası asla boşuna değildir. Blogunuz için itibar ve güven oluşturur.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir