1. Anasayfa
  2. SEO

Backlink Ne Zaman Alınır?

Backlink Ne Zaman Alınır?
0

Backlink, sitenizin kalitesini arttırmanıza yardımcı olan en önemli seo etmenlerinden bir tanesidir. İnternet dünyasında buna dair bir sürü makale vb yazılar mevcut fakat son zamanlarda internette dolaşan backlink ne zaman alınır, yeni siteye ne zaman backlink alınır gibi soruların cevabını vermek adına bu yazıyı hazırlamak istedim.

İlk olarak backlink ile ilgili bazı kavramları açıklayarak sonunda ise asıl konumuz olan backlink ne zaman alınır sorunun cevabına hızlı bir şekilde geçiş sağlayabiliriz. Dilerseniz konu başlıklarımıza geçerek bizleri bekleyen bilgileri okuyabiliriz.

Backlink Nedir ?

Bir internet sitesinin başka bir web sitesine vermiş olduğu sayfa, yazı, footer link gibi çıkışlardır. Sadece bağlantı olarak da düşünmeyelim ki eğer link çıkışı bir banner üzerinden verilmişse bu da yine aynı şekilde backlink olarak kabul edilmektedir.

Backlink Ne İşe Yarar ?

Web sitenize almış olduğunuz backlinkler sitenizin otoritesinin yükseltmenizi sağlayan en büyük etmenlerden bir tanesidir. Bildiğiniz üzere google aram motoru bir hayli farklı bir sistem ve algoritma ile çalışmaktadır ve sitenizi onun gözünde büyütmenin, gelişmiş olmasını göstermenin en büyük yöntemlerinden bir tanesi de backlink alma yöntemidir.

Backlink Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

  • Sitenize veya bloğunuza backlink alırken özellikle ilk başta alacağınız sitenin spam score sayısına bakmanız gerekmektedir. Eğer spam sayısı yüksekse ve site bakıldığında çöp gibi duruyorsa asla ama asla o siteden backlink almamanız gerekmektedir.
  • Diyelim ki sizin bir oyun bloğunuz var ve backlink alacağınız site ise video izleme sitesi, o siteden almak yerine oyun bloğu ile alakalı bir siteden backlink almanız daha sağlıklı olacaktır.
  • Eğer siteniz yeni ise 4-5 ay gibi bir süre zarfında backlink almamanız önerilmektedir ki ilk aylarda özellikle düzenli içerik paylaşmak backlink almaktan çok daha önemlidir.
  • Backlink alacağınız site veya blog adresi mutlaka güncel olması gerekmektedir ki eski, paylaşım yapılmayan bir site üzerinden backlink almanız sağlıksız olacaktır.

Backlink Ne Zaman Alınır ?

İlk olarak bu başlık altında dikkat etmeniz hususlardan bir tanesi yeni siteye backlink almamanız olacaktır. Bildiğiniz üzere webmasterlar google üzerinde yükselmek için seo çalışması yaparlar ve sizler eğer yeni sitenize backlink alırsanız zaman içerisinde maalesef siteniz gerileme pozisyonuna geçecektir.

İnternet dünyasında aslında backlink hangi sıklıkla alınmalı gibi sorulara maalesef çok bir cevap geliyor diyemeyiz. Genel olarak backlink alımları rakip siteleri incelenerek ve onların aldığı zamanlarda ve onların aldığı sitelerden backlink alımı gerçekleşmektedir. Bu kurduğum cümle genelleme olarak yaptım ki rakipleri incelemek, izlemek sitenizin seo açısından büyük bir etkendir.

Backlinleri sitenizin kurulumundan 5-6 ay gibi bir süre sonrasında almaya başlamanız daha sağlıklı olacaktır. Backlink almaya başladığınızda her gün, her hafta gibi süreçler belirlememeye çalışın ki aksi taktirde çok sıklıkla alınan backlinkler sitenize olumsuz yönde etkileyecektir.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir