1. Anasayfa
 2. Rehber

Samsung Knox nedir?

Samsung Knox nedir?
0

Knox, belirli Samsung telefonlarında sunulan yeni bir güvenlik özelliğidir. Kişisel ve profesyonel verilerinizi güvenli bir şekilde ayırmanıza yardımcı olur.

Esasen, ayrı bir cihaz taşımaya ve emniyete almaya gerek kalmadan bir ‘iş telefonu’ kullanmanın avantajlarına sahip olabilirsiniz. Sonuç olarak, Knox’un iyi çalıştığını gördük. Kullanımı ve erişimi kolay, ancak zar zor farkedilecek şekilde yapılandırılabilir. Güzel bir güvenlik eklentisidir ve Galaxy Note 3 , Galaxy Note 4 ve Galaxy Note 10.1 2014 sürümü gibi yeni Samsung telefonlarıyla ücretsizdir.

Samsung Knox nedir?

Basit bir ifadeyle, Samsung Knox, kişisel ve profesyonel aktivitelerinizi güvenli bir şekilde ayırabilmeniz için Samsung telefonunuzda yeni bir ‘katman’ oluşturan bir uygulamadır.

Bu katman, esasen telefonunuzun erişilmesi için bir parola gerektiren ve ahizenin kullanım şeklini kısıtlayan ikinci bir sürümüdür.

Knox modundayken, kullanabileceğiniz yalnızca belirli uygulamalar vardır. Knox, iş yerinizde bir yönetici tarafından kuruluysa, hangi uygulamaları kullanabileceğinizi belirleyebilirler. Varsayılan olarak, dahil edilen uygulamalar Kamera, Galeri, İndirilenler, E-posta, S Planlayıcı, Dosyalarım, Telefon, Kişiler ve İnternet’tir (yalnızca Samsung tarayıcısı, 3. taraf parti değil). Play Store’a erişiminiz yok, ancak indirilebilecek ek 75 ‘Samsung Knox’ uygulaması var.

Knox’ta ekran görüntüsü alma gibi belirli işlevler devre dışı bırakılır. Cihaz yöneticileri, Knox içinden hangi uygulamaların paylaşım amaçları olarak kullanılabileceğini de belirleyebilir.

Samsung Knox Apps Store’dan indirilebilen uygulamalardan bazıları şunlardır:

 • Evernote
 • Dropbox
 • Box
 • Harmon.ie
 • iAnnotatePDF
 • OfficeSuite 7 Pro
 • OfficeSuite Viewer
 • qPDF Notes
 • QuickSpell
 • TouchDown
 • Podio
 • Jorte Calendar
 • GoFormz

Box, Lookout, ShareFile, Dropbox ve CloudOn için özel teklifler de mevcuttur. Bunlar, bu uygulamalardan bazıları için ücretli tarifelerde size güzel bir indirim sağlar.

Knox’u kullanma

Uygulama tepsisindeki ve bildirim tepsisindeki kısayolları kullanarak Knox modu ile kişisel mod arasında geçiş yapabilirsiniz. Bir moddan diğerine her geçiş yaptığınızda tekrar girmenize gerek kalmaması için bir parola zaman aşımı ayarlanır. Parola zaman aşımı süresi, Knox moduna girilerek, kapasitif ayarlar düğmesine basılarak, Knox Ayarları seçilerek ve ardından Parola Zaman Aşımı seçilerek değiştirilebilir.

Ancak, bildirim tepsisi kısayolundaki asma kilit simgesine basarak parola zaman aşımını geçersiz kılabilir ve Knox’u kilitleyebilirsiniz.

Knox modundayken, ana ekranda sizi normal cihazınıza geri götürecek ‘Kişisel’ adlı bir kısayol vardır. Ayrıca, knox’u kilitleyebilmeniz ve kilidini açabilmeniz için bir asma kilit düğmesi içeren bildirim tepsisine yerleştirilmiş modlar arasında geçiş yapmak için bir kısayol da vardır. Knox’un kilidini açık tutmak, parolanızı girmek zorunda kalmadan iki farklı mod arasında geçiş yapmak için kısayolları kullanmanızı sağlar.

Kişisel ve Knox arasındaki geçiş neredeyse kusursuz. Ana ekran oluşturulurken çok kısa bir gecikme var, ancak bu ihmal edilebilir. Bu çok güçlü bir Galaxy Note 3 kullanıyor, ancak şimdilik Knox yalnızca Samsung’un ileri teknoloji cihazlarında sunuluyor ve bu düşük kaliteli cihazlarda sunulup sunulmayacağı net değil. potansiyel olarak gecikme yaşayacaktır.

Knox modundayken yakalanan veya girilen hiçbir veriye kişisel hesabınızdan erişilemez ve bunun tersi de geçerlidir. Örneğin, Knox’tayken bir fotoğraf çekerseniz, bu fotoğrafa kişisel galerinizden erişilemez.

Ayrıca kişisel ana ekranlarınıza Knox uygulamalarının kısayollarını da yerleştirebilirsiniz. Örneğin, kişisel ana ekranınıza Knox kamera kısayolu yerleştirirseniz, Knox moduna geçmek zorunda kalmadan yalnızca Knox galerisine kaydedilen hızlı bir fotoğraf çekebilirsiniz. Knox’u yalnızca bir veya iki etkinlik için kullanıyorsanız, bu sizi çok sık mod değiştirmek zorunda kalmaktan kurtarır.

Başka bir hoş dokunuş, Microsoft Exchange kullanarak Knox’ta bir iş e-posta hesabı kurulumunuz varsa, hesaba uygulanan yönetim ilkelerinin (örn. uzak cihaz silme) yalnızca Knox kapsayıcısına uygulanmasıdır. Bu, herhangi bir nedenle iş yerinizin verilerinizi uzaktan silme ihtiyacı hissetmesi durumunda, bunun yalnızca Knox kapsayıcısına uygulanacağı ve kişisel hesabınızdaki dosyaları silmeyeceği anlamına gelir.

Güvenlik nedeniyle Knox kullanmanız gerekmese bile, kişisel ve iş yaşamınızı/verilerinizi ayrı tutmak için yine de kullanmaya değer olabilir.

Mevcut Dosyalar Knox’a Nasıl Aktarılır

Normalde, büyük bir dosyayı veya büyük bir dosya grubunu bir cihaza aktarmanın en kolay yolu, cihazınızı bilgisayarınıza bağlamak ve bir dosya yöneticisi kullanmaktır. Güvenlik kısıtlamaları nedeniyle bu seçenek Knox açıkken kullanılamaz.

Mevcut bazı dosyaları Knox’a aktarmanız gerekiyorsa, en kolay seçenek Knox için mevcut olan Dropbox, Box ve hatta Evernote gibi bulut depolama uygulamalarından birini indirmektir. Bu uygulamaların her birinin ücretsiz tarifeleri vardır, bu nedenle zaten bir hesabınız yoksa, dosyaları aktarmak için para harcamanıza gerek yoktur. Dosyalarınızı seçtiğiniz hizmete yükleyin, uygulamasının Knox sürümünü Knox uygulama mağazasından indirin ve ardından oturum açın ve ihtiyacınız olan dosyaları indirin.

Samsung Knox Nasıl Kurulur

Knox, Samsung el cihazınıza önceden yüklenmiş olarak gelmez, ancak uygulama tepsisinde kullanmak isterseniz (ücretsiz olarak) indirebilmeniz için bir kısayol vardır. Knox’u kurduktan sonra, bir şifre belirlemeniz istenecektir. Knox’a erişmek için veya onu kaldırmak istiyorsanız buna ihtiyacınız olacağından bunu unutmadığınızdan emin olun. Parolayı yanlış girmeniz durumunda da bir yedek PIN belirlemeniz istenir. Kurulduktan sonra, Knox’a erişmek için uygulama tepsisindeki veya bildirim çubuğunuzdaki kısayola tıklayın.

Knox Nasıl Kaldırılır

Knox’u kaldırmak için Knox ana ekranındayken menü düğmesine basın ve ardından Knox Ayarları‘nı seçin. Buradan, Knox Hakkında‘yı seçin ve ardından kaldırma seçeneğini seçin. Kaldırma işlemine devam etmeden önce size Knox verilerinizi yedekleme fırsatı verir. Yedekleme yapmanız durumunda, uygulamayı daha sonraki bir tarihte yeniden yüklerseniz, Knox verilerinizi geri yükleme seçeneği sunulur. Knox’u kaldırdıktan sonra, daha sonra kolayca yeniden yükleyebilmeniz için kısayol uygulama tepsisinde görünmeye devam eder.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir