1. Anasayfa
 2. Rehber

Redmi Note 8 VoLTE Kapatma

Redmi Note 8 VoLTE Kapatma
0

Gelişen iletişim teknolojisi ile birlikte 3G, 4,5G derken VoLTE (Voice Over LTE) isimli yepyeni bir kavram ile tanışmaya başladık. VoLTE nedir sorusunu sorduğunuza eminiz ve bununla birlikte Redmi Note 8 VoLTE kapatma işlemi nasıl yapılır açıklamak istiyoruz.

VoLTE ne demek sorusuna yanıt arayanlar için kısa bir tanımlama yapacak olursak hem kesintisiz hem de HD kalitesinde görüntülü ve sesli görüşme olanağı sağlayan bir teknolojidir. Pek çok akıllı telefon da varsayılan olarak açık gelen bu özellik hakkında bilgiye sahip olmayan kişilerce Redmi Note 8 VoLTE kapatma fonksiyonu sıklıkla sorgulanmaya başladı bile.

Xiaomi VoLTE Kapatma ve Açma Fonksiyonları

VoLTE özelliğinin pek çok cihazlarda otomatik olarak aktif gelmiş olduğunu söylesek de bu durum Xiaomi telefonlar için pek de geçerli değil maalesef. Bunun sebebi ise Xiaomi telefonların Türkiye içerisinde satışlarının distribütörlük vasıtası ile yapılıyor olmasından kaynaklıdır.

Xiaomi Türkiye yetkili firmasının olmayışına bağlı olarak da Türk GSM operatörlerince Xiaomi telefonlar tanınmamaktadır. Bu sebeple bazı özelliklerin aktif olabilmesi için ek işlemler yapılması gerekmektedir.

Xiaomi VoLTE Açma

Xiaomi VoLTE açma işlemi için telefonunuzda bazı ayarlar yapmanız gerekmektedir. Yapacağınız işlemleri ise size adım adım anlatmak istiyoruz.

 • Xiaomi telefonunuzun ayarlar kısmında telefon hakkında bölümüne erişim sağlamanız gerekmektedir.
 • Burada yer alan çekirdek sürümü kısmına ardı ardına 8 defa olacak şekilde basmanız halinde karşınıza bir ayar ekranı çıkacaktır.
 • Sağ üst bölümde yer alan üç nokta işaretine tıklayın ve Additional tools kısmına geçin.
 • Burada seçeceğiniz bölüm ise önce MODEM test tools olup açılan menüde ise MBN config loading and activating tool olmalı.
 • Bu bölümde yer alan arama kutucuğuna Turkey yazmanız ve çıkan seçeneği aktif etmeniz gerekiyor.
 • Bu bölümdeki yapılacak tüm ayarlamalar yapılmış oldu. Artık sadece kısa bir tuşlama ile Redmi Note 8 VoLTE kapatma ya da açma işlemini kolayca yapabilirsiniz.
 • VoLTE açma ya da kapatma için telefonla arama kısmına *#*#86583#*#* yazıp arama yapmalısınız. VoWi-Fi için de *#*#869434#*#* aramalısınız. Ekranda dönen cevap disable ise Redmi Note 8 VoLTE açma, enable yazıyor ise Redmi Note 8 VoLTE kapatma işlemi yapılmış demektir.

İlgili kodu tekrar tekrar yazarak istediğiniz ayara getirebilirsiniz. Son olarak VoLTE özelliğinin hala aktif ya da pasif olmadığını görüyorsanız öncelikle telefonunuzu kapatarak yeniden açmanızı tavsiye ederiz.

Xiaomi VoLTE Kapatma - Açma Fonksiyonları

Redmi Note 8 VoLTE Kapatma

Xiaomi VoLTE kapatma ve açma işleminin cihaz ayarlarından aktive edilmesini sizlere adım adım anlattık. Bu aşamadan sonra telefonunun ayarlar bölümünden dilediğiniz zaman kolayca VoLTE açma ya da kapatma işlemlerini yapabilirsiniz.

Redmi Note 8 VoLTE kapatma için telefonunuzda ayarlar bölümüne girerek sim kartlar- mobil ağlar bölümüne erişim sağlamalısınız. Burada kullandığınız GSM operatörünü seçip VoLTE kullan kısmını pasif yapmanız yeterli olacaktır.

Redmi Note 8 VoLTE Açma

Xiaomi VoLTE açma işlemlerini sırası ile yaptığınız halde aktive olmuyor ise GSM operatörünüz tarafında bu özellik aktif edilmemiş olabilir. GSM operatörünüzün müşteri hizmetleri ya da mobil uygulaması üzerinden Redmi Note 8 VoLTE açma işlemi yapabilirsiniz. Ayrıca;

 • Turkcell VoLTE açma için HDSES yazarak 2200 ‘a mesaj ile gönderebilirsiniz.
 • Vodafone VoLTE açma için 4.5G yazarak 4545’e mesaj ile gönderebilirsiniz.
 • Türk Telekom VoLTE açma için VOLTE yazarak 2222’e mesaj ile gönderebilirsiniz.

VoLTE Hizmeti Ücretli mi?

VoLTE hizmeti hakkında en çok merak edilen konuya da yanıt vermek istiyoruz. VoLTE ücretli mi, bu hizmet için ek ücret ödememiz gerekiyor mu sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Mevcut 4.5G hizmetinin bir adım ötesi olan ve HD kalitesinde görüntülü konuşma imkanı sunan VoLTE hizmeti GSM operatörleri tarafından ücretsiz olarak sunulan bir hizmettir.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir