PDF Dosya Boyutu Küçültme Nasıl Yapılır?
  1. Anasayfa
  2. Rehber

PDF Dosya Boyutu Küçültme Nasıl Yapılır?

İş veya eğitim gibi alanlarda e-posta yoluyla PDF yollamak zorunda kalıyoruz ve bazen PDF dosya boyutu çok fazla hatasıyla karşılaşıyoruz. Dosya boyutu çok fazla hatasının tek çözümü ise PDF dosya boyutu küçültme ile çözülebilir ancak.

Bilgisayar, Tablet, Telefon kullanan herhangi biri gündelik yaşamlarında herhangi bir işlem yaparken PDF dosyalarına mutlaka denk gelebiliyor. Hal böyleyken de PDF dosyalarını daha iyi anlamak ve bazı konularda bilgi sahibi olmak için bir çok arama yapılıyor, bu aramalardan biri de yazımıza konu oldu.

PDF NEDİR?

PDF, taşınabilir bir belge olarak adlandırabiliceğimiz dijital bir belgedir esasında. 90’lı yıllarda hayatımıza giren ve günden güne yaygınlaşan ve günümüzde ise oldukça popüler hale gelmiştir. Bilgisayarların geldiği nokta’da ise PDF’nin bu kadar yaygınlaşması heleki telefon ve tabletlerinde sürekli olarak cebimizde taşınabiliyor olmasıyla bu denli popüler hale gelmiş olması kaçınılmazdır, nitekim PDF sayesinde belge ve dosyaları, dijital ortamda istediğimiz kurum veya kişiye kolayca gönderebiliyor ve alabiliyoruz.

EN İYİ PDF UYGULAMALARI

Adobe Acrobat

PDF dosyalarının geliştiricisi ve mucidi olarak karşımıza çıkan Adobe, en iyi PDF uygulamalarında elbette aklımıza gelen ilk uygulama. Sade ve basit bir tasarım sahip olan Adobe Acrobat, kolayca PDF dosyalarını görüntülemenize olanak sağlıyor. Harici olarak PDF oluşturmak, düzenlemek ve diğer işlemler için ücretli sürüme geçmeniz gerekiyor.

Foxit Reader

Foxit Reader programı da tıpkı Adobe gibi ücretsiz olarak PDF görüntülüme yapmanıza olanak sağlarken, PDF oluşturma, düzenleme ve diğer işlemleriniz için ücretli sürüme geçmeniz gerekiyor.

Xodo PDF

Akıllı cihazlarda en çok kullanılan ve en stabil uygulama olarak öne çıkan Xodo PDF, ücretsiz kullanımıyla da kullanıcılarını mutlu ediyor. PDF görüntüleme, oluşturma, düzenleme ve diğer tüm işlemleri ücretsiz olarak yapabilirsiniz.

PDF Dosya Boyutu Küçültme Nasıl Yapılır?

Akıllı cihazınızda depolama alanınız yeterli olmayabilir veya bir gönderim yaparken dosya boyutu çok fazla hatasıyla karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. Tam da bu sebeplerde yazdığımız yazının en önemli kısmına gelmiş buluyoruz.

Programlar ile PDF Dosya boyutu küçültme

Dosya boyutu küçültme işlemlerini programlar aracılığı ile yapmak isteyenler belirli bir miktar parayı gözden çıkarmak zorunda zira birazdan tavsiye edeceğimiz programlar bu küçültme işlemleri için ücretli sürümü mecbur kılıyorlar. Ücret ödemek istemeyenleri ise PDF dosya boyutu küçültme işlemlerini site ile yapabilirler ve aşağıda küçültme işlemi yapan siteleri de yazacağız.

  • Adobe Acrobat
  • Wondershare PDFelement
  • NXPowerLite

Siteler Üzerinden PDF Dosya Boyutu Küçültme

Dosya boyutlarını küçültme ve diğer işlemleri yapabilen bir çok site mevcut. Ve bu işlemi yapmak isteyen kullanıcıların bir çoğu da ücretsiz olan bu seçeneği tercih ediyor. Fakat henüz konuya hakim olmayanlar ise internet sitelerine ilk etapta güvenmeyebiliyorlar. Güven duygusunun oldukça hassas olduğunu ele alırsak, dosyalarımızı bir siteye yükleme fikrini ele alınca bu güvensizliklerinde haksız olduklarını söyleyemeyiz. Bu sebepler sizler için güvenilir ve en çok tercih edilen siteleri tavsiye edeceğiz.

Smallpdf

Smallpdf, web sitesi üzerinden kullanıcılarına belirli bir dosya sayısına ulaşana kadar ücretsiz olarak dosya boyutu küçültme ve düzenleme imkanı veriyor.

Adobe

Adobe, yukarıda da bahsettiğimiz gibi PDF’nin geliştiricisi ve en çok tercih edilen şirket. Adobe, internet sitesi üzerinden küçültme işlemlerini ücretsiz olarak verirken 2 GB gibi bir kota koyuyor.

PDF Compressor

Tamamen ücretsiz ve aynı anda 20 küçültme işlemi yapabileceğiniz PDF Compressor web sitesi alanının en iyilerinden biri.

PDF Dosya Boyutu Küçültme Kaliteyi Etkiler mi?

Dosya boyutu küçültme işlemi yapacağınız siteler bu işlemi yaparken dosya içerisindeki görsellerin kalitesini yüksek bir şekilde düşürüyorlar, eğer dosyanızdaki görseller sizin için vazgeçilmez ise bu işlemi yapmanızı tavsiye etmeyiz.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir