1. Anasayfa
  2. Rehber

Facebook Otomatik Video Oynatma Kapatma

Facebook Otomatik Video Oynatma Kapatma
0

Facebook otomatik video oynatma kapatma özelliği sayesinde akış sırasında videoların otomatik oynatılmasını engelleyebileceğiniz basit adımlar mevcut!

Günümüzde internetin her ortama girmesiyle birlikte artık sosyal medya kullanımları da yediden yetmişe tüm kullanıcılar tarafından yaygın hale gelmiştir. En çok tercih edilen sosyal medya platformlarının başında ise Facebook, İnstagram ve Twitter gelmektedir. Özellikle Facebook kullanımının yaygın olması beraberinde kullanıcıların aklına platform hakkında facebook otomatik video oynatma kapatma nasıl olur gibi sorular getirmektedir.

Facebook, her kullanıcının fotoğraf ve video paylaşımı yapabilmesinin yanı sıra bu paylaşımlara beğeni ve yorum yapma imkanı sunan bir platformdur. Ancak bazen akış sırasında videoların otomatik olarak oynatılması birçok kullanıcı için can sıkıcı bir durum haline gelebiliyor. İşte bu durumda birkaç adımla Facebook akıştaki videoların otomatik oynatılmasını durdurabilirsiniz.

Facebook Otomatik Video Oynatmayı Nasıl Kapatabilirim?

Facebook hesabınızda akışta gezerken karşınıza çıkan videoların otomatik olarak oynatıldığını görürsünüz. Bu durum kimi kullanıcılar için sorun teşkil etmezken kimi kullanıcılar için bir sorun haline gelebilir. Eğer siz de akışta karşınıza gelen videoların otomatik olarak oynatılmasını istemiyorsanız Facebook otomatik video oynatma kapatma adımlarını bilgisayarda ya da Android ve İOS telefonlarınızda uygulayarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Telefondan Facebook Otomatik Video Kapatma

Facebook otomatik video oynatma kapatma mobil cihazlarda nasıl yapılır sorusu son zamanlarda Facebook kullanıcılarının en çok merak ettiği sorulardan birisidir. Zaman zaman kullanıcılarına birçok farklı özellikler sunan Facebook’un sunduğu özelliklerden birisi de otomatik video oynatma özelliğidir.

Facebook akışta otomatik olarak oynatılan videolar, akış hızını yavaşlatırken aynı zamanda mobil veri paketinizdeki kullanım haklarınızın da hızlı bir şekilde bitmesine neden olabilir. Bu nedenle kullandığınız telefon Android ya da İOS fark etmeksizin otomatik video oynatma özelliğini kolay bir şekilde kapatabilirsiniz.

1. Facebook Otomatik Video Oynatma Kapatma Android

Android işletim sistemi olan telefonunuzda Facebook uygulaması varsa ve uygulamada videoların otomatik olarak oynatılmasını istemiyorsanız o halde şu adımları uygulayabilirsiniz;

  • Android telefonunuzdaki Facebook uygulamasına girin ve üst üste 3 çizginin yer aldığı simgeye tıklayın. Menü içerisinde aşağı doğru indiğinizde “Ayarlar ve Gizlilik” isimli bir menü göreceksiniz. Bu menüye tıklayarak “Ayarlar” sekmesine tıklayın.
  • Ayarlar menüsü altında bulunan tercihler sekmesine gelerek burada “Medya” seçeneğini tıklamalısınız.
  • Karşınıza çıkan menüde “Otomatik Oynatma” sekmesini göreceksiniz. Bu sekmenin alt seçeneklerinde ‘Mobil Veri ve Wifi’da’, ‘Sadece Wifi Bağlantılarında’ ve ‘Videoları Asla Otomatik Oynatma’ şeklinde üç farklı seçenek vardır.
  • Bu seçenekler arasında “Videoları Asla Otomatik Oynatma” seçeneğini aktif ettiğinizde Facebook’ta video otomatik oynatma özelliğini kapatmış olursunuz.

2. Facebook Otomatik Video Oynatma Kapatma iPhone

Facebook uygulaması hem Android hem de iPhone cihazlarda aynı formda kullanılır. Bu nedenle de eğer iPhone telefonunuz varsa yine uygulamada yer alan üst üste 3 çizginin yer aldığı simgeye tıklayarak tıpkı Android telefonlarda olduğu gibi aynı adımları uygulayabilir ve Facebook’ta videoların otomatik oynatılmasının önüne geçebilirsiniz.

Otomatik Oynatma sekmesinde “Videoları Asla Oynatma” seçeneğine tıkladığınızda iPhone telefonunuzda da Facebook otomatik video oynatma kapatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir