1. Anasayfa
  2. Rehber

Oyun Çadırı Nasıl Yapılır?

Oyun Çadırı Nasıl Yapılır?
0

Evde çocukların tabletlere veya telefonlara gömülü olarak yaşadığı bu dönemde onları biraz olsun bu teknolojik aletlerden bir süreliğine uzaklaştırarak yeni şeyler keşfettirmek küçük çocukları olan aileler için önemlidir.

Burada çocuk kitap okuyabilir, saklanabilir hatta sınıf arkadaşlarına hava atabilir! Ayrıca evinizde kendi oyun çadırınızı yapmak maliyetinizi de ciddi bir şekilde düşürmenize olanak sağlar. Bu yazıyı okuduğunuza göre zaten evinizde çoktan oyun çadırına yer açmışsınız demektir. Kurulum aşamasında bazı araç, gereçlere ihtiyacınız var.

Oyun Çadırı için Gereken Araç ve Gereçler;

  • 1.5 veya 2 metre boyunda 6 çubuk veya çita. Bunları yapı marketlerden alabilir veya internet üzerinden sipariş ederek temin edebilirsiniz
  • İskelete yerleştireceğiniz kumaş (eski bir çarşafta olabilir)
  • Matkap
  • Makas
  • Çubukları ya da çıtaları bağlamak için ip (hasır ip gayet mantıklı)
  • Oyun çadırı kapısı için ayrı olarak 3 adet dikdörtgen kesilmiş kumaş
  • Silikon

Oyun Çadırı Kurulum Aşaması

Çıtaların üst kısmından 13-15 santim aşağısından matkap ile bir delik açmanız gerekiyor. Daha sonra açtığınız deliklerin içerisinden dayanıklı bir ip geçirilecek (Bu hasır ip olabilir) çıtaları birbirine sağlam bir şekilde bağlamanız lazım çıtaların alt kısmını ister kare ister üçgen şekilde hazırlayabilirsiniz fakat üçgen hazırlarsanız daha etkili sonuçlar almanız mümkün.

Çıtaların yer ile temas ettiğine emin olun ve birbirine bağlantı yaptığınız çıtaları da sıkı sıkıya sarın. İskeletimiz hazır. Şimdi sıra seçtiğimiz kumaşı yukarıdaki birleşim yeri olan üçgen bölgeye kadar parçalı bir şekilde kesin. Kesilen bu bölgelere silikon veya herhangi bir yapıştırıcı sürülerek yerine oturtulur oyun çadırımızın dışarıdan nasıl görüleceği artık gayet belirgin bir şekilde karşımızda durmakta.

Şimdi oyun çadırınıza giriş kapısı yapmak için kapı kısmının nerede duracağını kararlaştırdıktan sonra makas yardımıyla kare şekilde kesip kapınızı açabilirsiniz.

Dekoratif Lambalı Oyun Çadırı Modeli

Çadıra Kapı Yapımı

Çadır bahçenizde duracaksa güneşlik olarak yaptığınız çadırın boyutunun en az yarısı kadar olması gereken 3 adet dikdörtgen parça elde ederek güneşlikte yapabilirsiniz. Çocuk veya çocuklar çadıra girerken, çıkarken o üç parça kestiğimiz dikdörtgen kumaşta yere ayrı bir şekilde sabitlenebilir.

Aksi taktirde çocuk hem çadırın iskeletine hem de kumaşlara girip çıkarken zarar verecektir.
Artık oyun çadırınız hazır, çocuklarınız için eğlence zamanı. :)

Ürün pazarlama ve sosyal medya danışmanlığı yapan bir yazarım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir