1. Anasayfa
  2. SEO

Online Pazarlama Olarak SEO’nun E-Ticarete Etkisi

Online Pazarlama Olarak SEO’nun E-Ticarete Etkisi
0

E-Ticarete yeni başlayanlar uzun süredir piyasada olanlar, müşteriyi çekmenin en iyi yolu SEO. Online pazarlama yöntemleri içinde en etkili yol olan arama motoru optimizasyonu ile satışlarınızı artırmak için iyi bir organizasyon gerekir. Organizasyonun hem ciddi hem iyi olması gerekir.

Anahtar kelimeler siteyi sıralamalarda üstlere çıkarmanın en temel ilkelerindendir. Doğru hedef kitlesi için doğru kelimeler gerekir. Bu kelimelerin sayısı abartıldığında ise spam tehlikesi kaçınılmaz olur.

Arama motoru devi Google güncel bir algoritma yapısına sahiptir. Onu her seferinde yeniden anlamak keşfetmek lazım gelir ki bu uzmanlık ister. Yukarıda verdiğim örnek gibi binlerce SEO tekniği var. SEO çalışmasını kim nasıl yapıyor, nereden kaynak sağlıyor diye sorular sorarak kendiniz yormayın. SEO danışmalığı bir meslek haline geldi ve SEO danışmanları sürekli olarak kendini geliştiriyor, arşiv oluşturuyor ve takip ediyorlar.

E-ticaret siteleri bu nedenle sürekli bir yenilik içinde olmalılar. Değişen SEO tekniklerine göre yeni kılıflarına giydirilmeli ve vitrine öyle çıkarılmalılar. Vitrin duruşunda net bir ifade sunmanız önemlidir. Müşteri arama sonuçlarında link yapısını, açıklamayı, başlıkları temiz görmelidir. Linke tıklayıp yani vitrini görüp içeri gelenler iyi dekore olmuş basit ara yüzü olan bir tema bulmalılar.

Kitabı satan %15 kapak tasarımıdır. Tasarımı okuyan Google botları kodlama yapısının ve açılış hızının gerekli kalitede olmasını isterler. Tasarımı yeterli seviyede olan E-Ticaret siteleri satışlarında aynı oranda artış görecekler.

SEO bir pazarlama çabasıdır. E-Ticaret sitenizi SEO ile entegre hale getirmeniz uzun ve kısa vadeli dönemlerde satışlarınıza doğrudan etki sağlar. Özellikle niş sitelerin reklam harcamaları yerine yer aldığı sektördeki kelimelerle yapacağı SEO çalışmaları gerekli müşteriyi elde edeceği gibi kesenin ağzını sonuna kadar açmanızı engelleyecektir. Ekonomik bütçelerle büyük müşteri potansiyeli yakalayabilirsiniz.

Sirkeci taraflarında toner dolum işleri ile uğraşan bir arkadaşım vardı. Uzun süredir sektörün içinde ve oturmuş bir müşteri potansiyeli var. Kendisinden bu konu hakkında detay istedim, kısa sürede anlattı. İşe ilk başladığım zamanlarda üstüme takım elbise giyip elime bir tane çanta aldım. Dükkanları teker teker gezdim ve yaklaşık bir ay sürdü. 30 gün boyunca kendimi ve işimi pazarlamak için çaba gösterdim. Meyvelerini son on yıldır topluyorum.

E-Ticaret sitelerinin ilk amacı, ürün veya hizmetleri çevrimiçi kullanıcılara teşvik etmektir. Sitenin bir adım öne çıkması ve doğrudan müşteri çekmesi SEO ile mümkündür. Kampanya yaptığınız zamanlarda bile arama sonuçlarında yer alacağınızı unutmayın. Hediye çekleri verdiğiniz zaman, isminizin ve arkasından hediye çeki/kuponu şeklinde bir aranma ile karşılaşmanız yüksek ihtimal.

Pazarlamanın hayatın her noktasında olduğu ve küresel ekonominin yarattığı rekabet ortamında en önemli araçlardan biri olduğu su götürmez bir gerçek. Müşteriye ulaşmanın, satış yapmanın en iyi yolu pazarlama. Web dünyasında insanların en araştırmalarını yaptığı, ihtiyaçlarını aradığı ve bilgi edindiği en geniş ortamlar arama motorları. SEO bu noktada devreye giriyor ve müşteriyle satıcıyı buluşturuyor.

SEO hakkında daha fazla makale okumak, E-Ticaret hakkında ipuçları öğrenmek için takipte kalın.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir