1. Anasayfa
  2. Rehber

Minecraft Chat Nasıl Açılır?

Minecraft Chat Nasıl Açılır?
0

Bilindiği üzere Minecraft dünya üzerinde en fazla oynanan ve her yaş kitlesine hitap eden bir oyundur. Genelde insanlar hayal güçlerini zorlayarak yeni yapılar oluşturur ve sınırsız maceraya atılır. Hem de kendi isteklerine göre bunu tek başlarına ya da partnerleri ile beraber yapabilirler! Bu oyunun birçok modu ve oynanış şekli vardır.

Survival (hayatta kalma), serbest mod ve arkadaşlarınızla birlikte server sistemi ile birçok maceraya atılabileceğiniz oyun moduna sahiptir. Survival ve serbest mod tek kişilik, server ise birden fazla insanın aynı anda çevrim içi olduğu moddur. Bu insanlara birlikte oyunu bitirebilir, hayal gücünüzün sınırlarını zorlayarak yeni yapılar ve kızıltaş sistemleri yapabilirsiniz. Peki insanlarla nasıl iletişim kurup, güncel konumumuzu bildireceğiz? Gerekli acil durum emirlerini bildirebileceğimiz ya da sadece oyun içindeki işlerden yorulup biraz sohbet amaçlı Minecraft Chat sistemini nasıl kullanacağız?

Sohbet

Oyunun sohbet sekmesini kullanabilmek için önce bazı adımları kendi öz iradenizle kabullenmeniz gerekmektedir. Oyun içi sohbetler amacına göre ve temiz kullanılmalıdır. Argo kullanımlar ya da karşı tarafı/topluluğu kışkırtacak kelimelerden kaçınılmalı, gayet nezih ve saygılı bir konuşma olmasına dikkat edilmelidir. Saygılı bir oyun oynamak ve bu kurallara dikkat etmek sizin oyun kalitenizi arttıracağı gibi oyunun size bir şeyler katmasını da sağlar. Güzel arkadaşlıklar edinebilir, güzel zamanlar geçirebilirsiniz.

Ayarlar

Oyun içinde sohbet açmak için adadığınız tuşa basmanız yeterlidir (varsayılanı “t” tuşudur, ayarlar>kontroller’den hangi tuş olduğuna bakabilirsiniz). Eğer hangi tuşa adadığınızı unuttuysanız ayarlar menüsünden kontroller sekmesine girmeniz ve sohbeti açmak için adadığınız tuş sekmesini bulmanız yeterlidir. Ardından atamak istediğiniz tuşu bu sekmeye basıp klavye üzerinden bir harf seçerek değiştirebilirsiniz. Artık sohbeti açmak için bu tuşu kullanacağınızı unutmayın! Olup olmadığını anlamak için tekrardan Esc tuşuna basmanız ve güncel oyuna devam ederken sohbeti açmak için atadığınız tuşa basarak sol alt kısımda açılan yazı yazma çubuğunu görüp görmediğinize göre kararlaştırabilirsiniz. Bu çubuğa yazılan ve enter tuşu ile gönderilen her şeyin karşı tarafa gözüktüğünü unutmayın!

Çoklu Oyuncu Ayarları

Eğer hiçbir yol işe yaramadıysa yapmanız gereken adımlar çok basit. Esc tuşuna basıp oyunun erişim ara yüzünü açmanız gerekmektedir. Ardından karşınıza gelen ekrandan ayarlar sekmesine basmanız ve açılan menüden çevrim içi oyun ayarlarına erişmeniz gerekir. Çevrim içi oyun ayarlarından en üst sol köşede duran sohbet sekmesine basıp sohbeti açıp kapatabilirsiniz. Unutmayın, bu ayarı kapatırsanız karşı tarafın yazdıklarını da göremezsiniz. Olup olmadığını anlamak için tekrardan Esc tuşuna basmanız ve güncel oyuna devam ederken sohbeti açmak atadığınız tuşa basarak sol alt kısımda açılan yazı yazma çubuğunu görüp görmediğinize göre kararlaştırabilirsiniz. Bu çubuğa yazılan ve enter tuşu ile gönderilen her şeyin karşı tarafa gözüktüğünü unutmayın!

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir