1. Anasayfa
  2. Sağlık

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme dikleştirme, meme küçültme ve meme büyütme sıklıkla uygulanan estetik cerrahi operasyonlarıdır. Farklı şekillerde uygulanan meme estetiği ameliyatlarının amacı; hastanın meme formunun olduğundan daha hoş görünecek bir noktaya taşınmasıdır. Meme estetiği operasyonları kişinin ihtiyaçlarına ve beklentilerine göre kişi özelinde planlanmalıdır. Op. Dr. Evren İşçi alanının başarılı ve önde gelen isimlerinden biri olarak her hasta için en doğru ve etkili çözüm önerileri sunar. En iyi ve doğal sonuçların alınması ve hasta memnuniyetinin üst düzeyde sağlanması için hastalarıyla açık bir iletişim kurar ve beklentilerini en iyi şekilde anlar. Hastanın beklentilerinin gerçekçiliğini değerlendirerek gerekli görmesi durumunda yönlendirmelerde ve detaylı bilgilendirmelerde bulunur. Meme estetiği operasyonları ile ilgili bilgi edinmek ve güzelliğinizin en önemli kısımlarından birini emin ellere teslim etmek için siz de Op. Dr. Evren İşçi ile iletişime geçebilirsiniz.

Meme sarkıklığı; hamilelik ve emzirme süreçleri ile yerçekiminin etkisinin ortak miraslarından biridir. Hamileliğin etkisi ve memelerin emzirme süreciyle birlikte şişmesi; memelerin genç formunu destekleyen lifli bantların zarar görmesine neden olur. Aynı şekilde kilodaki değişiklikler ve yaşlanma süreci de memede sarkmalara yol açabilir. Memelerindeki sarkık görünümden hoşlanmayan kadınlar için meme dikleştirme ameliyatı etkili bir çözümdür.

Meme dikleştirme ameliyatı yani Mastopeksi, memelerdeki fazla gevşek derinin çıkarılması, memelerin dikleştirilmesi ve yeniden şekillendirilmesi yoluyla daha genç bir görünüme kavuşmalarının sağlanması için yapılır. Mastopeksi memelerin dikleştirilmesi ve yeniden şekillendirilmesi yoluyla uygulanan cerrahi bir prosedürdür. Ancak meme dikleştirme ameliyatı memelerin boyutunda değişikliğe neden olmaz. Yalnızca sarkmış memelerin daha sıkı, dik ve şekilli hale getirilmesini sağlar. Bu nedenle memede hacim ve boyut değişikliği olması istenildiği durumlarda meme dikleştirme ameliyatının meme küçültme ya da meme büyütme ameliyatı ile kombine edilmesi gerekebilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Neden Yapılır?

Memelerde doğal olarak yaşla, kilo verdikten, hamilelik ve emzirmeden sonra sarkmalar başlar. Bunun nedeni, çeşitli nedenlere bağlı olarak memedeki deri ve fibröz bağların gerilerek meme dokusunu desteklememesidir. Memelerin lifli desteğini yeniden oluşturmak mümkün değildir. Ancak fazla deri çıkarılarak, meme uçları en iyi konuma getirilerek ve meme dokusuna müdahale edilerek yeniden şekillendirilmesi mümkündür. Diğer seçenek ise areolanın boyutunun küçültülmesi ya da aynı anda göğüslerin büyütülmesidir.

Meme dikleştirme memelerin daha sıkı ve diri hale getirilmesini sağlar. Meme dikleştirme ameliyatı ile en etkili sonuçlar küçük ve sarkık göğüslü kadınlarda alınır. Her boyuttaki memelerin dikleştirilmesi mümkündür.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme dikleştirme ameliyatında uygulanacak teknik memenin büyüklüğüne, sarkıklık derecesine ve elde edilmek istenilen sonuca göre belirlenir. Uygulanan tekniklere göre memelerde kalacak izler farklılık gösterebilir. En sık uygulanan teknik, meme başı çevresinde ve memenin altında dikey bir kesi yapılmasıdır. Bazı durumlarda meme altı kıvrımında çapa şeklinde bir kesi yapılır. Meme altından fazla deri çıkarılır, meme daha sıkı olması için şekillendirilir ve meme uçları daha yüksek bir konuma taşınır. Aynı zamanda areolanın boyutu da küçültülebilir.

Memelerin hem küçük hem sarkık olduğu durumlarda silikon implantlar kullanılarak meme büyütme estetiği de yapılabilir. Silikon meme implantları, meme uçları üzerindeki dolgunluğun önemli ölçüde artırılmasının tek yoludur. Ancak ağırlıkları zaman içinde memelerde yeniden sarkma oluşmasına neden olabilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası

Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Hastanın anestezinin etkisi geçene kadar dinlenmesi gerekir. Bu süreçte hafif şiddetteki ağrıların giderilmesi için ağrı kesiciler kullanılabilir. Ameliyat sırasında bölgedeki fazla sıvının ya da kanın boşaltılması için yerleştirilen drenler genellikle sıvının ve kanın boşalması durduğu takdirde hasta taburcu etmeden çıkarılır.

Hasta taburcu edilirken yaraların bakımı hakkında bilgilendirilir. Meme dikleştirme ameliyatından sonra genellikle 2 hafta istirahat önerilir. Bu süre boyunca cinsel ilişkide bulunulmamalı ve ağır kaldırılmamalıdır. Genellikle hastalar ameliyattan 2 hafta sonra hafif aktivitelere başlayabilirler ve 6 hafta sonra normal aktivitelerine dönebilirler.

İyileşme sürecinde doktorun reçete ettiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Bu süreçte doktorun önerdiği sporcu sütyeni kullanılmalıdır.

Meme Dikleştirme Kalıcı mıdır?

Meme dikleştirme ameliyatı ile etkili sonuçlar alınabilir. Ancak kilodaki değişiklikler, ameliyattan sonra hamilelik ve emzirme dönemi yaşanması ve yaş alma sonucunda memede yeniden sarkmalar meydana gelmesi riski vardır. Bu nedenle gebelik planlayan kadınlara meme dikleştirme ameliyatını gebelik ve emzirme süreçleri tamamlandıktan sonra yaptırmaları önerilir.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında elde edilen sonucun korunabilmesi için kilo kontrolü sağlanmalı ve memelere destek sağlayacak sutyenler kullanmaya özen gösterilmelidir.

Meme dikleştirme ameliyatından sonra kadınların emzirme fonksiyonları genellikle olumsuz yönde etkilenmez. Ancak meme dikleştirme ameliyatı kapsamında meme uçlarının pozisyonu değiştirilecekse emzirme fonksiyonunun etkilenmesi söz konusu olabilir.

Meme dikleştirme ameliyatı, memelerin konumunu büyük ölçüde iyileştirebilir ve göğüs boşluğunda doğal görünen iyi konumlanmış göğüslere sahip olmayı sağlar. Meme dikleştirme ameliyatı kadınların öz güvenlerinin artmasında önemli bir role sahiptir.

Ürün pazarlama ve sosyal medya danışmanlığı yapan bir yazarım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir