1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Laptop Alırken Hangi Özelliklere Bakılmalı

Laptop Alırken Hangi Özelliklere Bakılmalı

Laptop Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Etmeliyiz?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hepimizin ihtiyaçları günden güne değişiyor. Teknolojik alet konusunda ihtiyaçlarımızı telefon veya tablet karşılayamadığı oluyor. Bu durumlarda yardımcımız laptoplar veya masaüstü bilgisayarlar oluyor. Laptoplar hem kullanım koşulu hem de hafifliği sayesinde her yerde kullanma şansı sunuyor. Kimileri iş hayatı için kimileri oyun için kimileri de eğitim hayatında kullanmak amacıyla laptopları tercih ediyor. Bu cihazların marka çeşitliği ve güç bazındaki farklılıkları bir hayli çok fazladır. Dolayısıyla hiç bilgisi olmayan birisinin fazla para ödeyip daha az güce sahip bir laptop alma ihtimali de bulunmaktadır. Peki Laptop alırken ne gibi özelliklere dikkat etmeliyiz?

İşletim Sistemi

Windows ve Mac olmak üzere iki çeşit işletim sistemi mevcuttur. Bu işletim sistemlerinin ikisi de çok farklı işler için uygundur. Windows modelini tercih etmeniz durumunda oyunlar ve günlük kullanım için çok büyük performans vermektedir. Windows, birçok işleme izin vermektedir. Mac işletim sistemine sahip bilgisayarlar ise daha çok iş hayatında kullanım için satın alınmaktadır. Bu işletim sistemine sahip cihazlar, işlerinizi daha kaliteli ve verim dolu işler çıkarmanızı sağlamaktadır. Eğer Apple cep telefonu kullanıcısıysanız da Mac işletim sistemi laptoplarınızda yardımcı olacaktır.

İşlemci

Dizüstü bilgisayarların en temel kaynağı da işlemcidir. Piyasada en çok satılan ve bilinen marka, İntel işlemcisidir. Bu işlemciyi tercih etmeniz bilgisayarınızın kalite ve performansı bakımından çok fazla etkili olacaktır. İntel markalı işlemcinin de üç çeşit modeli bulunmaktadır. Bunlar: İ3, İ5 ve İ7 işlemci modellerdir. Bu modeller arasında tercih etmeniz tamamen ne laptopu ne için kullanacağınıza bağlıdır. Eğitim hayatınızda veya günlük kullanım amacıyla laptop tercih edecekseniz bu modellerden size göre olan işlemci İ5 modelidir. Bu model, İ7 işlemciye göre daha uygun fiyatlı olmasından dolayı eğitim ve günlük kullanım için ideal performanstadır. Genel olarak oyun oynuyorsanız veya iş hayatınızda sık sık laptop elinizin altındaysa İ7 işlemcili İntel Core markasını tercih etmelisiniz.

Ekran Kartı

Dizüstü bilgisayarda işlemciden sonra en başta ekran kartları gelmektedir. Ekran Kartı olarak NVIDIA tüm dünya bazında önderlik etmektedir. Sizler için her kullanıma uygun ekran kartları mevcuttur. Oyun veya günlük kullanım için alacağınız NVIDIA markalı ekran kartının 10. serisini dikkate almanızda kesinlikle fayda vardır. Bu ekran kartı sayesinde daha performansa dayalı oyunlar oynayabilir, daha kaliteli zaman geçirebilirsiniz. NVIDIA markasının yanı sıra AMD Radeon ekran kartı da son zamanların en hızlı yükselişine geçen ekran kartı modelidir. Eğer bütçenizin üstünde bir NVIDIA ekran kartını beğendiyseniz alternatif olarak AMD markalı ekran kartını da tercih edebilirsiniz.

RAM – Bellek

RAM işlemcinin ve ekran kartının en büyük destekçisidir. RAM, bilgisayarınızın hızına göre değişik modelleri bulunmaktadır. Oyun sever bir kişiyseniz, 8GB RAM ve üstü modelleri tercih etmenizde fayda olacaktır. İş hayatınızda kullanmak için de 8GB RAM sizler için yeterli olacaktır. Genel kullanım için de 8GB RAM altı modelleri tercih edebilirsiniz. Eğer maddi açıdan bir sıkıntınız yok ise hangi amaçla kullanacaksanız kullanın 8GB RAM üstü tercih etmenizde kesinlikle fayda vardır. RAM yani belleğin de yardımcı olduğu kısım da DDR dır. Yeni dönemle birlikte RAM’lerin destekçi olarak DDR6 modelleri de satışa sunulmuş durumda. Günlük kullanımlar için DDR3 ve DDR4 tercih edebilirsiniz ama oyun veya yüksek performans gerektiren işlerde çalışıyorsanız da DDR4, DDR5, DDR6 gibi RAM modellerini de tercih edebilirsiniz.

Hard Disk – Sabit Disk

Çoğu yeni ve performansa dayalı dizüstü bilgisayarlarda SSD yani sabit disk bulunurken Sabit disklerin fiyat olarak pahalı olmasından dolayı HDD yani hard disk bulunan bilgisayarlar da bulunmaktadır. Performans bakımından daha akıcı bir hız istiyorsanız SSD tercih etmenizde kesinlikle yarar vardır. Sabit disk’e sahip bilgisayarlar, daha hızlı bilgisayarınızı açıp kapatırken kullanım sırasında da daha hızlı işlem yapmanıza yardımcı olacaktır. Hard diskler de fiyat olarak SSD modellerinden daha uygun fiyattadır. Ancak HDD modelleri uzun bir süre sonrasında sizlere sıkıntı çıkarmaya başlayabilir. Belli bir zamanı dolduran HDD modelleri bilgisayarınızın daha yavaş açılmasına sebep olurken bazı zamanlarda da sizlere sıkıntı çıkarabilir.

Ekran

Bilgisayarımızın ekranı, gerek iş hayatımızda gerek oyunlarda çok önemli bir etkendir. Daha kaliteli çözünürlüğe sahip modelleri tercih etmeniz fayda sağlayacaktır. Full HD veya 4K çözünürlüklü bilgisayar ekranlarına yönelebilirsiniz. Çözünürlüğün yanı sıra ekran yenileme hızı yani Hz oyuncular açısından çok daha önemlidir. Ekran yenileme hızları, laptop kullanımınız daha akışkan görüntü vermesini sağlar. Bunun için 240, 144 veya 120 Hz ekran yenileme hızına sahip ekranları tercih etmeniz kesinlikle büyük etkene sahip olacaktır.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir