1. Anasayfa
  2. Kripto Para

Kripto Vadeli İşlem Nasıl Yapılır?

Kripto Vadeli İşlem Nasıl Yapılır?

Vadeli işlemler; benzin, petrol, tahıl, değerli metaller ve benzeri emtia ürünlerine dair geleneksel piyasalarda kullanılan gelişmiş bir alım satım aracıdır. Dijital varlıklar da bu tarz alım satımlara konu olmuştur. Lakin, kripto parada vadeli işlem geleneksel emtia vadeli işlemlerine kıyasla daha karmaşık bir araçtır. Bu makalemizde hem vadeli işlemler hem de bunlar için ana stratejiler nedir onları tartışacağız.

Kripto Vadeli İşlem Nedir?

Aşırı değişken olan kripto para piyasası tüccarların büyük çapta kâr elde etmesini sağlamaktadır. Alım satım işlerini istikrarlı tutmak için ise bazı stratejiler uygularlar. Alım satım stratejileri bu tüccarların duygusal ticarete girişmemek için ne zaman alacaklarını veya ne zaman satacaklarını belirleyebilmelerini sağlar. Kripto alım satımı yapmanın en basit yolu ise spot piyasası aracılığıyla gerçekleşmektedir. Bu araç tüm platformlarda en sık kullanılandır. Spot ticareti tüccarların kripto paraları hemen ve o anki fiyatlarından almasına olanak tanır.

Bazı gelişmiş kripto platformları kripto vadeli işlemler gibi karmaşık alım satım araçlarına izin verir. Kullanımı acemiler için zor da olsa, uzun vadeli kripto yatırımı nasıl yapılır diye soranların varacağı ana yöntemlerden biridir. Spot piyasasının aksine, vadeli işlemler tüccarların parayı ödeyip coinleri hemen alması mantığıyla çalışmaz. Bunun yerine tüccarlar gelecekteki bir fiyatın belirlendiği bir anlaşmaya girmek için ödeme yapar ve bu varlığı zamanı geldiği sırada alacağını veya satacağını belirtir.

Vadeli işlemler için en sık kullanılan yöntem ise “uzun veya kısa” ticaretidir. Bu stratejinin açıklanması oldukça basittir:

  • Tüccar coinin değerinin artacağını düşünüyorsa coinlerini daha yüksek bir fiyattan satmak ister, o yüzden bu işlem için bir anlaşmaya girer.
  • Tüccar değerin düşeceğini tahmin ediyorsa, gelecekte coinleri daha düşük fiyattan satın almak için bir anlaşmaya girer.

Fakat anlaşılacağı üzere, coinlerin asıl alımı veya satımı anlaşmanın süresi dolduğunca gerçekleşmektedir.

Kripto Vadeli İşlemlerin Günlük Ticareti

Alım satımlar için gün içindeki en iyi zaman bu vadeli işlemlerin yerel saatinde, sabah 8 ve öğleden sonra 4 arasındadır. Çünkü genellikle alım satımlar bu süre içinde sonuçlanmaktadır. 7/24 çalışan platformlar kullanmaya bakarsanız, Binance veya WhiteBIT gibi devlerin vadeli işlemler için daha kârlı şartlar sağladığını görebilirsiniz.

Merhabalar, ben Gizem Ceylan. Yazmayı okumayı ve seyahat etmeyi severim. Ürün incelemeleri ve güncel konular hakkında yazılar paylaşırım. En sevdiğim müzik ise Rap'tir.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir