1. Anasayfa
  2. Kripto Para

Kripto Alım Satım Nasıl Gerçekleştirilir?

Kripto Alım Satım Nasıl Gerçekleştirilir?
0

Kripto para ticareti insanların çok küçük ilk yatırımları alıp çok büyük gelirler elde edebilmelerini sağlamaktadır. Bu da piyasanın değişkenliği sayesinde mümkün olmaktadır, kripto kurları hızlı ve beklenmedik şekillerde değişebilmektedir. Biri keskin bir piyasa yükselişinden yararlanarak kâr ettiği zaman şans bu konuda bir rol oynayan biraz da şans olabilir, fakat bu başarı olacağı üzere piyasa diğer yönde de hareket edebilir ve büyük kayıplara yol açabilir. Kripto para nasıl alınır satılır öğrenmek, şansa güvenmekten çok daha iyi bir yöntemdir. Peki kripto nasıl işler? Bu makalemizde biraz derine inelim.

Ticaretin Özü

Kriptoda alım satım yaparken piyasa eğilimleri ve dalgalanmaları yakalayıp aradaki farktan kâr elde edersiniz.

Tabii yine bunun da şansla bir ilgisi yok. Ticaretin kendisi uzun ve yorucu bir iş demektir. Eğitim ve pratiğin oluşturduğu bir kombinasyonu gerektirir. Teorik bilgi sizin hangi stratejinin işe yarayıp yaramadığını öğrenmenizi sağlarken eğitim kısmı ise alım satım tekniklerine hakim olmanızı sağlar. Bazı alım satım tarzları hızlı karar vermeyle beraber pozisyonların hızlı açılıp kapatılmasına dair (scalping ve günlük ticaret gibi) gerçekleştirilir. Diğer stratejilerse tüccarın uzun süre düşünebilmesini sağlar ve çok daha az stresli stratejilerdir (satın alıp tutma swing stratejileri). Verdiğiniz kararlar her zaman size ait olacağından ayrıca akılda tutulmalıdır ki en güvenli kripto para borsası içinde bile her zaman bilinçli kararlar alınmalıdır.

Alım satıma başlamadan önce işte bilinmesi gerekenler:

  • Kendi araştırmanızı yapın. Teknik ve temel analizlerini okuyarak bunları kendinize ait kılın. Şu anki piyasa durumu veya araştırdığınız kripto projesi hakkında size daha anlaşılabilir bir resim ortaya çıkaracaktır.
  • Alım satım stratejilerini çalışın ve şu anda sizin için en uygun stratejinin ne olduğunu belirleyin. Zamanla daha gelişmiş stratejileri deneyin. En zor ticaret yöntemlerine koşmayın.
  • Alım satım robotlarını kullanmayı öğrenin.
  • Portföyünüzü çeşitlendirin, popüler coinlerle beraber az bilinen fakat gelecek vadeden coinler (kendi araştırmanız sonucunda) alın.
  • Belli projelerin, yol haritası, white paper’ı, sosyal ağları ve benzeri özellikleri hakkında olabildiğince bilgi edinin.
  • Korku, açgözlülük ve kuşkularınızın planlarınızı değiştirmesine izin vermeyin. Eğer bu sizin için zorsa, stabil ve düz büyüme gösteren varlıkları alıp uzun süre tutmayı tercih edebilirsiniz.
  • Riskleri belirleyin. Kaybedebileceğinizden fazlasını yatırmayın. Yoksa alım satımınız stresli hale gelecektir (bir önceki maddeye bir bakın) ve duygularınızın sizi yönetmesine izin verirsiniz.
  • Ticaretiniz için güvenli bir kripto para platformu kullanın.

Başlamanız için size yardımcı olacak önemli bir kripto para sitesi WhiteBIT’tir. Güvenli ve koruma altındadır. Kullanımı kolay bir arayüzü ve size 7/24 yardımcı olacak üst seviye bir müşteri desteği bulunur. Ayrıca WhiteBIT’te demo ticaret gerçekleştirerek süreci anlayabilir, gerçek para kaybetmeden tüm araçları deneyebilirsiniz.

Merhabalar, ben Gizem Ceylan. Yazmayı okumayı ve seyahat etmeyi severim. Ürün incelemeleri ve güncel konular hakkında yazılar paylaşırım. En sevdiğim müzik ise Rap'tir.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir