1. Anasayfa
  2. SEO

Kısa Kuyruklu ve Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler nedir?

Kısa Kuyruklu ve Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler nedir?
0

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, arama motoru sıralamalarınızı yükseltmenin ve trafiği artırmanın harika bir yoludur. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, birisi arama yaptığında daha spesifik bilgiler arar. Sayfada çok fazla seçeneğiniz olduğunda veya çok fazla rekabetin olduğu popüler bir terim için sıralama yapmak istediğinizde de kullanılabilirler. Kısa kuyruklu anahtar kelimeler, daha az rekabete sahip yaygın kelime öbeklerini hedefledikleri için genellikle daha kolay sıralanır.

Bu yazıda, kısa kuyruklu ve uzun kuyruklu anahtar kelimelerin SEO’da nasıl çalıştığını keşfedeceğiz ve bunları nasıl etkili bir şekilde araştıracağınıza dair bazı ipuçları sunacağız!

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler (long-tail), zaman içinde anahtar kelime aramalarındaki kalıbı tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir.

Kısa kuyruklu anahtar kelimeler (short-tail), özellikle, insanlar “5.000 TL altındaki kullanılmış bahçe teli” veya “ ucuz web trafiği “ gibi belirli ürün veya hizmetleri aradığında ifade eder. Buna karşılık, uzun kuyruklu anahtar kelimeler, “5.000 TL altındaki en iyi telefonlar” gibi üç veya dört kelimeden oluşan daha genel ifadelerdir.

Uzun kuyruk ve kısa kuyruk anahtar kelimeleri nelerdir?

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, arama sorgularında daha spesifik kelimeler kullanan daha uzun kelime öbekleridir; kısa kuyruklu anahtar kelimeler ise bir veya iki kelimelik aramalar olma eğilimindedir.

Bu tür anahtar kelimeleri kullanmanın yararı, sitenizin belirli bir konuyu ne kadar hedefleyeceğidir.

Bunun nedeni, arama terimi uzun kuyruklu anahtar kelimeyle eşleşirse, yalnızca genel terimlerle arama yapmak yerine sitenizi gerçekten arayan kişilerden ziyaret alma olasılığınız daha yüksektir.

Buna karşılık, kısa kuyruklu anahtar kelimeler, yalnızca bir veya iki kelimeden oluştuğu için daha az rekabete sahiptir, ancak aynı zamanda daha az arama hacmine sahiptir.

Anahtar kelime, içeriğinizin en önemli parçasıdır. Herkes bunu biliyor, ancak herkes bunun gerçekten ne anlama geldiğini anlamıyor. Anahtar kelimeleriniz, insanların Google’da bir şey aradıklarında sizi bulup bulmayacağını belirleyecektir.

Anahtar kelimeler, bir konu veya konu ile ilgili çok spesifik kelimeler ve kelime öbekleridir. Örneğin, birisi Samsung veya HTC gibi başka bir şirket tarafından oluşturulan bir iPhone kılıfı yerine Apple tarafından yapılan bir iPhone kılıfı aradığı için çevrimiçi alışveriş yapmak isterse “iPhone kılıfları” yazabilir (yüzlerce örnek arasından yalnızca iki tanesi). Çevrimiçi iş yapmayı düşünüyorsanız, uzun kuyruklu ve kısa kuyruklu anahtar kelimeleri nasıl kullanacağınızı anlamak başarının anahtarı olabilir! Uzun kuyruklu bir anahtar kelime üç veya daha fazla kelimeden oluşurken, kısa kuyruklu bir anahtar kelime yalnızca bir veya iki kelimedir.

Uzun Kuyruk ve Kısa Kuyruk Anahtar Kelimeleri: Fark Nedir?

Uzun kuyruklu bir anahtar kelime üç veya daha fazla kelimeden oluşurken, kısa kuyruklu bir anahtar kelime yalnızca bir veya iki kelimedir.

Anahtar Kelime Çalışması: Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimelere Karşı Kısa Kuyruk Anahtar Kelimeler Anahtar kelime, içeriğinizin en önemli parçasıdır ve uzun kuyruklu anahtar kelimelerin nasıl kullanılacağını bilmek başarının anahtarı olabilir!

Bugün, Google arama sonuçları sayfalarında (SERP’ler) daha iyi sıralamalar elde etmek için uzun kuyruklu ve kısa kuyruklu anahtar kelimelerin neler olduğunu ve bunları blog yayınlarınızda birlikte kullanmak için bazı yararlı ipuçlarını inceledik. Sizden bir şey satın alacak insanları istiyorsanız, Google’ın web sitelerini nasıl sıraladığını bilmeniz gerektiğini anlamakla başlar. Anahtar kelimeler, insanların Google’da bilgi arama şeklidir, bu nedenle, biri yaptığınız şeyle ilgili bir şey yazdığında işletmeniz SERP’lerde görünmüyorsa, kim olduğunuzu veya hangi hizmet ve ürünleri asla göremezler.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir