1. Anasayfa
 2. İnternet

Keyifli bir İnternet Deneyimini Garantilemek için Her Şey Dahil Bir Kılavuz

Keyifli bir İnternet Deneyimini Garantilemek için Her Şey Dahil Bir Kılavuz

Günlük faaliyetlerimiz artık iş görevlerinden eğlenceye, bilgiye ve iletişime kadar her şey için kullandığımız küresel web etrafında dönüyor. Ancak hiç tutarsız bağlantılarla, zayıf internet performansıyla veya web sitelerini ziyaret etme sorunlarıyla karşılaştınız mı? Eğer öyleyse, sorunun nedeni Etki Alanı Adı Sisteminiz (DNS) olabilir. Kusursuz bir tarama oturumunu garanti etmek için DNS’nin ne olduğunu, neden önemli olduğunu ve nasıl yapılacağını inceleyeceğiz. DNS’yi kontrol et Bir sonraki bölümde.

DNS Nedir?

İnternetin adres dizinine DNS veya Alan Adı Sistemi denir. www.google.com gibi sezgisel alan adları, 8 gibi hesaplamalı İnternet Protokolü (IP) adreslerine çevrilir.. 8.8.8.8 şekilde, makinelerin bu yapılandırılmış ve yayılan adlandırma sistemi sayesinde internette birbirlerini tanımak için kullandıkları görülmektedir. Artık bu dönüşüm nedeniyle her araçla ilişkili benzersiz İnternet Protokolü (IP) adreslerini takip etmeye gerek kalmadan e-postaları iletebilir, web sitelerini ziyaret edebilir ve diğer İnternet işlevlerini yerine getirebiliriz.

DNS Neden Önemlidir?

DNS bir dizi faktör açısından önemlidir:

İnsanlar İçin Kolay Adlandırma

Karmaşık sayısal alan adları yerine basit alan adlarının kullanılması, DNS sayesinde internetin kullanımını kolaylaştırır.

Yük Bölümü

DNS, verileri çeşitli sunucular arasında dağıtarak, uygulamaların ve operasyonların güvenilirliğini ve verimliliğini artıran yük hizalamasına olanak tanır.

Tutarsızlık

Güvenilirliği nedeniyle, kesinti durumunda bile sorgular diğer DNS sunucuları tarafından işlenebilir.

Koruma

DNS, güvenli olmayan web sitelerinin filtrelenmesine ve çevrimiçi saldırıların önlenmesine yardımcı olan önemli bir güvenlik unsuru olabilir..

DNS’mi Nasıl Kontrol Edebilirim?

Bir işlemi gerçekleştirmek mümkündür DNS kontrolü DNS ile ilgili sorunları çözmek için düzenli olarak. Bu nedenle, gerçekleştirmek için çeşitli yöntemler vardır:

Web Kaynaklarını Kullanın

Çeşitli hizmetleri ve çevrimiçi uygulamaları kullanarak DNS konumunu doğrulayabilirsiniz. Bu uygulamalar sıklıkla DNS sunucunuzun tepki süresiyle ilgili ayrıntıları ortaya çıkarır ve olası sorunların tespit edilmesine yardımcı olur.

Komut Satırı Hizmetleri

 • DNS sunucularına erişmek ve Windows’taki zorlukları çözmek için Komut İstemi’ne girin ve “nslookup” komutunu çalıştırın.
 • Arayüzdeki “dig” komutu kullanılarak macOS ve Linux üzerinde DNS sorgulaması yapılabilir.
  Yönlendiricinin Yapılandırmasını Doğrulayın

Yönlendiricinin kurulum sayfasına giriş yaparak DNS kurulumunu inceleyin. Ağınızdaki DNS sunucusu yapılandırmalarının doğru olduğunu doğrulayın. Daha yüksek hız için Cloudflare DNS (1.1.1.1) veya Google DNS (8.8.8.8 ve 8.8.4.4) gibi yaygın DNS sunucularına geçebilirsiniz.

DNS’nin İşlevselliğini Takip Edin

Özel DNS kontrol ve yönetim teknikleri, DNS sunucunuzun işleyişine ilişkin güncel bilgiler sağlayarak sorunları ortaya çıktıkça keşfetmenize ve düzeltmenize olanak tanır.

Tipik DNS Sorunları

Tarama erişiminizi etkileyebilecek ana hataları önceden bilmeniz önemlidir.DNS’yi kontrol et. Aşağıda en tipik sorunlardan birkaçı yer almaktadır:

Yetersiz DNS Çözünürlüğü

DNS sunucunuzun alan adlarını İnternet Protokolü (IP) adreslerine dönüştürmek için uzun bir süreye ihtiyacı varsa, web sitesi tarama hızları düşük olabilir.

DNS Sunucusu Kesintileri

DNS sunucusu kesintileri uygulamaların ve sitelerin kullanılamaz hale gelmesine neden olabilir. Bu sorun, güvenilir bir DNS barındırma şirketi veya çok sayıda DNS sunucusu kullanılarak azaltılabilir.

DNS Önbellekleriyle ilgili sorunlar

Bilgisayarınız ve sistemleriniz sonraki sorguları hızlandırmak için DNS yanıtlarını önbelleğe alır. Önbelleğe alınmış eski veya hatalı veriler zaman zaman sorunlara yol açabilir.

Virüsler veya DNS sahteciliği

DNS yapılandırmanız virüsler tarafından değiştirilebilir ve bu virüsler, web trafiğinizi zararlı web sitelerine yeniden yönlendirebilir. Bu durum güvenlik ve gizlilik sorunlarına neden olabilir.

İSS DNS Sorunları

DNS sorunları İnternet servis sağlayıcılarını (ISP’ler) ve istemcilerini etkileyebilir. Bir olarak değiştiriliyoryerel DNS sunucusu bu durumlarda faydalı olabilir.

IPv6 Birlikte Çalışabilirliği

IPv4 ve IPv6 arasındaki birlikte çalışabilirlik sorunları, internet IPv6’ya geçtiğinde DNS çözümleme hatalarına neden olabilir. DNS sunucunuzun her iki sürümle de uyumlu olduğundan emin olmak çok önemlidir.

Çeşitli Sistemlerde DNS İzleme

Bilgisayarınız yalnızca DNS’ye bağlı değildir; ancak sistemdeki tabletler, akıllı televizyonlar ve cep telefonları gibi diğer makinelerin de internete bağlanabilmesi için DNS gerekir. Bu nedenle DNS’nin her makinede düzgün şekilde kurulduğundan emin olmak çok önemlidir. Birkaç cihazdaki DNS yapılandırmalarını doğrulamak için şu adımları izleyin:

Windows işletim sistemi için

 1. Çalıştır iletişim kutusunu açmak için “Win + R” tuşlarına tıklayın.
 2. “ncpa.cpl” alanını doldurun ve Ağ Bağlantıları bölmesini görüntülemek için Enter tuşuna tıklayın.
 3. Ağ bağlantınız çalıştığında, üzerine sağ tıklayın ve “Özellikler”i seçin.
 4. Aşağı kaydırarak “İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)” seçeneğini seçin ve ardından “Özellikler”e tıklayın.
 5. Belirli bir DNS sunucusu adresi girişinizin olup olmadığını veya DNS tercihlerinin “DNS sunucusu adresini otomatik olarak al” şeklinde yapılandırılıp yapılandırılmadığını doğrulayın.

Mac işletim sistemi için

 1. “Sistem Tercihleri”ne erişin.
 2. “Ağ”ı seçin.
 3. Sol kenar çubuğunu kullanarak o anda bağlı olduğunuz ağ türünü seçin (ör. Ethernet veya Wi-Fi).
 4. “Gelişmiş”i seçin.
 5. Belirtilen DNS sunucularını görüntülemek için “DNS” sekmesini seçin.

Apple cihazları için (Mobil/Tablet)

 1. “Ayarlar” uygulamasına gidin.
 2. Aşağı kaydırdıktan sonra “Wi-Fi”yi seçin.
 3. Bir Wi-Fi ağına bağlantı kurmak için ona dokunun.
 4. “DNS”ye gidin ve DNS sunucusu yapılandırmasını doğrulayın.

Android için

 1. “Ayarlar” uygulamasını açın.
 2. Ardından “Ağ ve İnternet”i seçin.
 3. Sahip olduğunuz bağlantı türüne göre “Mobil ağ” veya “Wi-Fi” seçeneğini seçin.
 4. Bir ağa erişiminiz olduğunda, üzerine uzun dokunun.
 5. Ağı Değiştir’i seçin ve Gelişmiş Seçenek’e dokunun.
 6. Ağ verilerindeki DNS yapılandırmasını inceleyin.

Yönlendiriciler için

Yönlendirici yapılandırmaları şirkete ve modele göre farklılık gösterdiğinden, ayrıntılı yönergeler için yönlendiricinin talimat kılavuzuna veya tedarikçinin sitesine gidin. DNS kurulum alanına genellikle Internet Explorer’ı kullanarak yönlendiricinizin ayarlar sayfasında oturum açıp Internet Protokolü (IP) adresini girerek erişilebilir.

DNS Verimliliğini Artırma

DNS kontrolünüzde sorunlar ortaya çıkarsa veya yalnızca verimliliği artırmak istiyorsanız aşağıdaki tavsiyeler dikkate alınmalıdır:

Güvenilir bir DNS Operatörüne geçin

Daha önce de söylediğimiz gibi, daha hızlı ve son derece güvenilir DNS çözümleri için OpenDNS, Cloudflare DNS veya Google DNS’yi kullanabilirsiniz.

DNS Önbelleğini Boşalt

Güncel olmayan veya hatalı DNS kayıtlarıyla ilgili sorunlar, DNS önbelleğinizi temizleyerek çözülebilir. Bunun için komut satırı teknikleri veya sistem konfigürasyonları kullanılabilir.

DNSSEC’yi açın

DNS Güvenlik Uzantıları (DNSSEC), dijital yetkilendirmelerin kullanımı yoluyla DNS isteklerinizin güvenliğini güçlendirir. DNSSEC’yi etkinleştirerek kendinizi DNS korsanlığına ve diğer güvenlik tehlikelerine karşı koruyabilirsiniz.

Firmware Güncellemelerini Koruyun

Yönlendiricinizdeki ürün yazılımının güncellendiğinden emin olun. Yönlendirici şirketleri, verimliliği artırabilen ve tanınan hataları çözebilen ürün yazılımı yükseltmeleri sunar.

CDN’den (içerik dağıtım ağı) yararlanın

CDN’ler, web sitelerindeki materyalleri dünya genelinde bulunan çeşitli sunucular arasında dağıtarak bilgilerin gitmesi gereken yolu kısaltır. Bu, bir web sayfasının açılması için gereken süreyi büyük ölçüde azaltabilir.

Özetle

Etkili ve kesintisiz tarama oturumlarını sürdürmek için hayati önem taşıyan World Wide Web’in önemli bir unsuru “DNS”dir. Kullanıcılar, DNS’yi düzenli olarak izleyerek ve optimize ederek, bağlantı sorunlarının yanı sıra düşük web tarama hızları gibi tipik zorlukların üstesinden gelebilirler. Kullanıcılar yukarıda belirtilen prosedürleri uygulayarak ve DNS uygulamalarını güncel tutarak giderek daha güvenilir ve hızlı bir çevrimiçi deneyimden yararlanabilirler. İnternet çabalarının tam kapasitesine ulaşmanın sırrının doğru ayarlanmış bir DNS’ye sahip olmak olduğunu hatırlayın.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir