1. Anasayfa
 2. Eğitim

Kalıcı Ezber Nedir? Nasıl Yapılır? Kalıcı Ezber Yapma Teknikleri Nelerdir?

Kalıcı Ezber Nedir? Nasıl Yapılır? Kalıcı Ezber Yapma Teknikleri Nelerdir?
0

Kalıcı Ezber yapmak, kimi zaman hayatımızın pek çok dönüm noktasını tetikleyebilir. Gerek öğrencilik zamanlarınızda gerek iş zamanlarınızda gerekse sokakta yürürken ezber gereksinimi duymanıza neden olacak bir durum içinde kalabilirsiniz.

Kalıcı ezber nedir ve Kalıcı ezber nasıl yapılır gibi kavramları anladıktan sonra. Kalıcı ezber yapma teknikleri konusunda bir süre uğraştıktan sonra ezber konusunda farklı bir boyuta geçebileceksiniz.

Kalıcı ezber yapabilmek için öncelikle bazı teknikleri bilmeniz gerekiyor. Söz konusu teknikler bir şeyi birden fazla kez tekrar etmek bile olabilirken, bir konu için beyninizde kalıcı zihin odaları oluşturmak bile olabilir.

Ezber yapmak kişiden kişiye değişiklik gösterebilecek türden bir eylemdir. Sayısal hafızası güçlü olan birisi ile görsel hafızası güçlü olan birisinin ezber konusunda aynı performansı göstermesi beklenemez. Peki, herkes için uygun olan ezber yöntemi hangisidir?

Kalıcı Ezber Yapma Teknikleri Nelerdir?

Ezber yapma tekniklerinin kişiden kişiye değişebileceğini söylemiştik. Bu nedenle vereceğimiz önerilerden en uygun olanını kendiniz için belirlemeniz, test ederek ilerlemeniz gerekmekte. Kendinize en uygun yöntemi bulduktan sonra bazı şeyleri kabullenmeniz gerekmekte;

 • Ezber yapmak zor olabilir.
 • Ezber yapmaya çalışırken daha önce bildiklerinizi bile unutabilirsiniz.
 • Ezber yapmaya çalışırken normalden daha fazla sıkılabilirsiniz.

Söz konusu durumlar içinde olduğunuzda “Ezber yapmayı başaramıyorum” gibi düşünmek yerine, biraz daha çabalamanız gerektiğini. Biraz daha üzerinde zaman harcamanız gerektiğini unutmamalısınız.

Anlatma Taktiği ile Ezber Yapmak

Anlatma Taktiği ile Ezber Yapmak

Kalıcı ezber yapma teknikleri arasında bulunan ve belki de pek çoğumuzun farkında bile olmadan yaptığı bu yöntem. Kendinize veya bir başkasına öğretmen olarak ezberlemenize olanak sağlıyor.

Özellikle yeni bir bilgiyi hayatınıza katmaya çalıştığınız dönemlerde kullanabileceğiniz “başkasına anlatma tekniği” ezber konusunda daha sağlam adımlar atmanızı sağlayabilirler. Başkasına anlatma tekniğini sadece başkasına anlatma olarak değil, kendinize bir başkasıymış gibi anlatma olarak da kullanabilirsiniz.

Üçüncü birisi tarafından anlatılmış gibi kendinize olayı ve durumu anlattığınız zaman bilgiyi daha kalıcı bir hale getirebilirsiniz.

Zihin Odaları Oluşturmak ve Hikayeleştirmek

Zihin Odaları Oluşturmak ve Hikayeleştirmek

Kalıcı ezber konusunda yardımcı olabilecek bir başka teknik ise Sherlock’un hafıza sarayı tekniğidir. Hafıza sarayı tekniği, adından da anlaşılacağı gibi. Hatırlamak istediğiniz veya ezberlemek istediğiniz her şey için bir saray odası açmaktan ibaret.

Hikayeleştirmeyi de içinde barındıran bu teknik, özellikle sözel ve görsel hafızası yüksek olan kişilerin ezber konusunda daha net olmalarını sağlıyor.

Hafıza sarayı tekniğini uygulamak için önerilen en etkili yöntem şu şekilde;

 • Rahat ve rahatsız edilmeyeceğiniz bir alana geçin. Zorunlu değil ancak dikkat toparlamak için oldukça önemli.
 • Gözlerinizi kapatın.
 • Kendinize, içinde rahat hissedeceğinizi düşündüğünüz bir saray hayal edin.
 • Ettiğiniz sarayın içine hayalinize yürüyün.
 • Bir oda oluşturun, odanın giriş kapısına hatırlamak istediğiniz konunun adını verin.
 • Odanın içine girin ve hatırlamak istediğiniz şeyi hikayeleştirerek kendinize anlatın ve hayal edin.

Kırmızı bir top ile ilgili bir şeyi hatırlamak istediğinizi var sayalım. Odaya girdikten sonra bir olay örgüsü yaratın ve odanın bir köşesine kırmızı topu yerleştirin. Daha sonra, hatırlamanız gerektiğinde odaya girin ve kırmızı topun olduğu yeri görün.

Her ne kadar başta işe yaramayacak gibi gözüküyor olsa da hiç beklemediğiniz bir anda hatırladığınızda önemini gözlemleyebileceksiniz.

Yazarak Ezberlemeye Çalışın

Yazarak Ezberlemeye Çalışın

Kalıcı ezber nasıl yapılır? Sorusu sorulduktan sonra kaçınılmaz bir şekilde alınabilecek cevaplardan birisi kesinlikle “yazarak ezberlemeye çalışın” olacaktır. Her ne kadar klasikleşmiş ve işe yaramaz gibi gözüküyor olsa da sandığınızdan daha fazla işe yarıyor olabilir.

Özellikle öğrencilik zamanlarında “kitapta yazanları neden tekrar deftere yazıyoruz” sorusunu sürekli sormamıza neden olan bu yöntem. Aslında dünyada aktif olarak kullanılan ve neredeyse herkes için uygun olan bir ezber yöntemidir.

Bu ezber yönteminde, ezberlemeye çalıştığınız şeyi direkt olarak yazmak yerine ona hikaye katarak yazmanız en doğru sonucu verecektir. Sherlock’un hafıza sarayını gerçekleştirme konusunda sorun yaşayanlar için uygun olan Yazarak ezberleme yöntemi. Pek çok uzman tarafından da önerilmekte.

Kendi Sesinizi Kaydedin ve Dinleyin

Kendi Sesinizi Kaydedin ve Dinleyin

Çok yaygın olmasa da kimi öğrenciler tarafından kullanılan bu ezber yönteminde amaç, kendi sesinizi çalışırken kaydetmektir. Şöyle ki, ezberlemeye çalıştığınız bir uzun metin de olabilir bilimsel ifadeler içeren cümleler de olabilir.

Kalıcı ezber yapma teknikleri arasında bulunan kendi sesini kaydetme konusunun başarılı olma nedeni birkaç madde yukarıda verdiğimiz başkasına anlatma yöntemine benzemesinden dolayıdır.

Çalışırken veya ezberlemek istediğiniz metinleri dışınızdan okurken bir de kayıt almanız gerekmekte. Aldığınız kayıtları, okuduğunuz metinleri birkaç defa tekrar ettikten sonra kulaklıktan dinlemelisiniz.

Söz konusu yöntem, uzun vadede ezberlemeniz gereken her şey için doğru sonucu verecektir. Özellikle uyumadan önce kendi sesinizi dinlemeye başlarsanız REM uykusu aşamalarında kendi sesiniz ile kendi cümleleriniz ile hazırlamış olduğunuz eğitim ses dosyası ezberlemenizi sağlayacaktır.

İyi Bir Uykudan Sonra Ezberlemeye Başlayın

İyi Bir Uykudan Sonra Ezberlemeye Başlayın

Her ne kadar sabah uyandıktan sonra bir şeyler yapmak zor gelse de ve hatta sabah yapılan şeylerin doğru düzgün hatırlanmayacağı düşünülse de bu Kalıcı ezberleme tekniği için sabah kalkılması gerekiyor.

Sabah uyandıktan sonra, yatağınızın yanı başında olacak olan ve ezberlemeniz gereken konuları henüz yatağınızdan ayrılmadan elinize almanız gerekiyor.

Sabah, henüz gözlerinizi yeni açmışken tekrar etmeye başlayacağınız ezber gerektiren konular, uykunuzun yeni açılıyor olması sayesinde beyninizde kalıcı yerler edinebilecektir. Söz konusu yöntemi bir de Sherlock’un hafıza sarayı yöntemi ile bağdaştırmayı başardığınızda sandığınızdan daha çabuk ve kalıcı şekilde ezberlemeler gerçekleştirebileceksiniz.

Kalıcı Ezber İçin Yeme Düzeninizi Değiştirin

Kalıcı Ezber İçin Yeme Düzeninizi Değiştirin

Unutkanlık, kalıcı ezber yapma sorunları gibi sorunlarla günümüzde daha fazla karşılaşıyoruz. Söz konusu sorunun ana nedenlerinden birisi de kesinlikle değişime uğramış olan beslenme alışkanlıklarımız. Değişen beslenme alışkanlıklarımız, artan paketli gıda kullanımı gibi nedenler beynimizin hafıza bölümü direkt olarak etkilemekte.

Özellikle, Vitamin konusunda düşük olan yiyecekler ile geçirilen öğünler, uzun vadede hatırlama güçlüğü çekmenizde büyük rol oynamaya başlayacaktır. Bu nedenle, kalıcı ezber yöntemini hayatınızın her alanına yaymak istiyorsanız bazı vitaminleri almanız gerekmekte.

 • E Vitamini.
 • Omega 3 Vitamini.
 • B12 Vitamini.

Gibi vitaminler açısından zengin olan ve doğal olan besinler ile beslenme aşamaları sayesinde hafızanızı daha güçlü bir hale getirebilirsiniz. Unutkanlık sorunları kalıtsal olabileceği gibi bu denli dış etkenlere de bağlı olarak gelişebilmekte.

Daha çok yeşillik ve daha az paketli gıdalar yöntemini kullanarak öğünlerinizi düzenlemeye başladıktan bir zaman sonra fakrını hem sağlık hem de hafıza açısından hissetmeye başlayabileceksiniz.

Isıl işlem görmüş, işlemlerden geçmiş olan ürünler, sadece beyin değil obezite gibi sorunlara da neden olarak direkt size zarar vermektedir.

Merhabalar, ben Gizem Ceylan. Yazmayı okumayı ve seyahat etmeyi severim. Ürün incelemeleri ve güncel konular hakkında yazılar paylaşırım. En sevdiğim müzik ise Rap'tir.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir