1. Anasayfa
 2. Dijital Pazarlama

Affiliate Marketing Nedir? Nasıl Yapılır?

Affiliate Marketing Nedir? Nasıl Yapılır?

Affiliate marketing belki de daha önce duymuş olabileceğiniz ancak etkisi bilinmeyen bir para kazanma yöntemi olabilir.

İnternetten para kazanma konusunda aslında sanıldığından daha fazla alternatif bulunuyor. İnternetten satış yaparak para kazanabileceğiniz gibi internet üzerinden satılan ürünlere destek olarak da para kazanabilirsiniz.

Dilimize “Satış ortaklığı programı” olarak bilinen bu yöntem. Sanılanın aksine ünlü olmanıza gerek olmadan da kullanılabilmekte. Özellikle yurt dışı siteleri ile anlaşmalar sağlayarak Dolar bazında kazanç elde edebilmeniz mümkün durumda.

Affiliate Marketing Nedir? Tam Olarak Ne Demek?

Affiliate Marketing, yukarıda da belirttiğimiz gibi satış ortaklığı programıdır. Satış ortaklığı programları ürün sizin elinizde olmasa da satış yapabilmenizi sağlamakta. Ancak, dropshipping yöntemi ile karıştırılmamalıdır. Affiliate marketing sizin sadece “ürün tanıtımı” yaptığınız bir iş modeli olarak da bilinmekte.

Hali hazırda satışta olan ürünleri farklı kanalları kullanarak tanıtmalı ve alıcı bulmalısınız. Alıcılar sizin linkiniz üzerinden alışveriş yaparak size de ürünün belirli bir % oranında kazanç elde etmenizi sağlayacaktır.

Özellikle yurt dışında kullanılan “Satış ortaklığı yöntemi” ülkemizde de kullanılabilir durumdadır. Ancak, getirisinin sanıldığı kadar olup olmadığı da bilinmemekte.

Affiliate marketing yönteminde;

 • Facebook gruplarında satışlar.
 • Topluluk sunucularında satışlar.
 • Yabancı veya Yerli gruplarda satış reklamları.
 • Google reklamları yönetimi.
 • Sosyal medya sayfalarında reklamlar.

İle satışlar gerçekleştirmek mümkündür. Affiliate marketing yönteminde satışlardan sonra direkt olarak parayı alabilme durumunuz bulunmamakta. Bu konuda da bazı bilgilendirmeler yapılmalıdır. Peki, Affiliate marketing ödemeleri nasıl alınır?

Affiliate Marketing Ödemeleri Nasıl Alınır?

Affiliate marketing yöntemi ile kazanacağınız %’lik komisyonlar direkt olarak hesabınıza geçmemekte. Bu süreç için önünüzde 30 güne yakın bir süreç olabilir. Affiliate marketing yönteminde satışlara ortak olduğunuzu unutmamalısınız.

Satılan ürünler alıcının eline ulaştıktan sonraki 30 günlük süreç içerisinde hesabınıza komisyonunuz yatırılacaktır. Bunun yanı sıra çalıştığınız komisyon web sitelerinin de size karşı olan tutumu da büyük oranda fark yaratmaktadır.

Ürünler alıcıya ulaştıktan sonra, iade durumunun olup olmadığı teyit edildikten sonra hesabınıza komisyonlarınız yansıtılır. Düzenli bir gelir elde edebilmek için Affiliate marketing yöntemine sürekli olarak devam edilmesi önerilmekte.

Affiliate Marketinge Nereden Nasıl Başlanır? Nasıl Yapılır?

Affiliate Marketinge Nereden Nasıl Başlanır? Nasıl Yapılır?

Affiliate Marketinge başlayabilmek için belirli bir bilgi birikimine sahip olmanıza gerek yok ancak şu tarz bilgileri ek olarak elde eder ve yönetim konusunda kendinizi geliştirirseniz kısa sürede ciddi gelir seviyesine ulaşabilmeniz mümkün durumda olacaktır;

 • Reklam yönetimi ve piyasa araştırması.
 • Popüler ürün bulma ve pazarlama.
 • Reklam tasarım.
 • Müşteri ikna yöntemleri.
 • SEO uyumlu içerik hazırlama yöntemleri.
 • Google ADS Yönetimi

Özellikle ürünleri pazarlama ve alıcı bulma konusunda reklam tasarımlarına, SEO uyumlu içerik hazırlanmasına ve Google ADS yönetimine ciddi ihtiyaç duyulacaktır.

Affiliate marketinge başlamak için temelde öğrenilmesi gerekenler bunlar. Tüm bunların dışında Affiliate marketinge nereden nasıl başlanır?

 • Güvenilir ve ödeme kanıtları olan Marketing sitelerini bulun.
 • Hesaplarınızı açın ve kesinlikle doğru bilgiler ile doldurun.
 • Tüm onay işlemlerini yerine getirin.
 • Çalışacağınız Affiliate Marketing sitesinde satmak istediğiniz ürünlerin desteklenip desteklenmediğine bakın.
 • Ürünler için özel link oluşturma panelinden özel linkler oluşturun.
 • Özel linklerinizi ürüne ihtiyaç duyabilecek kişilere gönderin ve satın almasını bekleyin.
 • Başarılı satış sonrasında 30 gün içerisinde komisyonunuz hesabınıza yansıtılsın.
 • Ödeme limitlerinin üzerinde olduktan sonra çekim talebinde bulunun.

İşte Affiliate Marketing yöntemi ile para kazanmak aslında başlamak bu kadar kolay. Ancak, unutulmaması gereken en önemli nokta satın alacak olan müşterileri bulmak ve ürünlerinizi onlara pazarlamaktır.

Kimi Affiliate Marketing yöntemi ile para kazanan kişiler kişilerin “bunu nerden bulabilirim?” metinleri ile yaptığı aramaları dikkate alarak direkt olarak onlara “ben buldum, buradan” gibi yaklaşımlar ile ürünün linkini göndermekte. Satış oranı oldukça yüksek olan bir yöntemdir.

Affiliate Marketing ile Para Kazanılır Mı?

Affiliate Marketing ile Para Kazanılır Mı?

Affiliate marketing yöntemi ile para kazanılır mı? Sorusu sıkça sorulmakta. Kısa ve net bir cevap vermek gerekirse. Evet, Affiliate Marketing yöntemi ile internetten para kazanılabilir.

Ancak, bu yeni başlayanlar için Affiliate Marketing biraz uğraştırıcı bir yöntem olabilir. İlerleyen dönemlerde kendi hızına kavuşabilecek olan bu yöntem özellikle içerik üretimi yapan birisi iseniz size ciddi oranda getiri getirebilecektir.

Affiliate Marketing yönteminde sadece ürün satmak değil dijital ürün satmak da ön planda tutulmakta. Öyle ki, bir programın lisansını kendi linkiniz üzerinden satabilir ve bundan da komisyon alabilirsiniz. Genel olarak dijital ürün satışlarında video içeriği veya blog içeriği pazarlama yöntemi kullanılmakta.

Bu yöntemin çalışma mantığı aslında biraz farklı, nasıl mı?

 • Bir YouTube kanalı açın veya kısa videolar oluşturmak için TikTok hesabı oluşturun.
 • Hesabınızı dijital ürün olarak satacağınız program ile alakalı bir hale getirin.
 • Direkt olarak pazarlamaya yönelik değil, programın artılarını gösteren eğitim içerikleri yayınlamaya başlayın.
 • Söz konusu içerikler izlenmeye başladıkça programın kullanım linkini isteyen kullanıcılarınıza kendi komisyonlu linklerinizi verin.
 • Bir süre sonra her video veya blog içeriğinde kendi linkinizi paylaşarak kullanıcıların üye olmasını ve sizden gördükleri gibi programı kullanabilmesi için satın alımlar gerçekleştirmesini bekleyin.

Söz konusu içerik pazarlama yöntemi ile Affiliate Marketing yapmak sadece dijital ürünlerde geçerli değil. Fiziksel ürünleri de tanıtarak, onların ne kadar işe yaradığını direkt olarak kullanıcı odaklı gösterebilirseniz sizi izleyecek olan kişileri “İnfluence” etmiş olabilir, satışlara destek olabilir ve kazanç elde edebilirsiniz.

Affiliate Marketing Ne Kadar Para Kazandırır?

Affiliate Marketing Ne Kadar Para Kazandırır?

Affiliate Marketing ne kadar para kazandırır? Para kazanmak ne kadar mümkün? Affiliate Marketing yöntemi ile para kazanmak mümkün evet ancak atlanmaması gereken nokta. İlk başlarda kazancın oldukça düşük olacak olmasıdır.

Tüm bunların dışında, pazarlama konusunda doğru ilerlenmiş bir Affiliate Marketing yöntemi aylık 8.500TL’den daha fazla para kazandırabilir. Özellikle Dolar kuru üzerinden Affiliate Marketing yapacak olursanız bu gelir sandığınızdan daha fazla olabilir.

Dolar kuru üzerinden satış gerçekleştirmek ve aylık 1000$ üzerinde gelir elde etmek istiyorsanız ürünlerinizi ve pazarlama bilgilerinizi yurt dışı kaynaklarına yönlendirmeniz gerekmekte.

Direkt olarak ürün satışının satışları etkilediğini söylemiştik, bunun için tercih edilebilecek en doğru ve kesin yöntem “içerik pazarlama yöntemi” ile ilerlemektir. İster yurt içi ister yurt dışı satışı gerçekleştiriyor olun. Affiliate Marketing ile para kazanma konusunda başarı elde etmek istiyorsanız;

 • Bir ürün veya hizmet konusunda iyi deneyimleri anlatan içerikler hazırlayın.
 • Hazırladığınız içerikleri reklamdan ve satın alıma yönlendirmeden uzak bir şekilde paylaşın.
 • Size gelecek olan sorulara ve potansiyel alıcılara kendi komisyonlu linkiniz üzerinden aldığınız hizmet veya ürünün satın alınabilir bağlantısını gönderin.
 • Reklam yapma amacından uzak şekilde bu yöntem ile gelir elde etmeye devam edin.

Direkt olarak reklam yönlendirmelerinden uzak olmanız alıcıların size güvenmesini ve gerçekten de ürünün/hizmetin iyi yönlerini anlattığınızı düşünmelerin yardımcı olacaktır. Söz konusu adım, satışlarınızı direkt olarak etkilemektedir.

Söz konusu yöntemde sadece eğitim değil mizah içerikleri ile de ürün satışı gerçekleştirebileceğiniz sorular ile karşılaşabilir ve nereden aldınız sorusuna kendi komisyonlu linkinizi verebilirsiniz.

Affiliate Marketing Yapan Siteler

Affiliate Marketing Yapan Siteler

Affiliate Marketing yapmak için gerekenler arasında kesinlikle Affiliate Marketing yapan siteler bulunmakta. Her ne kadar açık açık Affiliate marketing satışı yapmanıza izin veren siteler olsa da kimi siteler böyle bir özellikleri olduğunu her kullanıcı ile direkt olarak paylaşmaz.

Kimi sitelerde özel linkleri direkt olarak oluşturabilecek olsanız da kimi sitelerde linkleri oluşturabilmek için İçerik pazarlama yetkisine sahip olmanız gerekebilecek. Söz konusu gerekliliği web sitelerin canlı destek kısmından çözebilirsiniz.

Peki, Affiliate Marketing yapan siteler hangileri? Hangi sitelerde içerik pazarlama yöntemi kullanılabilir?

 • Karaca.com
 • Amazon.com
 • Hostinger.web.tr
 • Shopify.com
 • İmpact.com
 • Trendyol.com

Gibi temelde bulunan web siteleri ile Affiliate Marketing yapabilmek mümkün durumda. Satış ortaklığı yapan web siteler kimi zaman gizli olabilir. Söz konusu bilgileri sitelerin canlı destek kısmından veya “sıkça sorulan sorular” kısmından öğrenebilir. Detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Türkiye’de mi Yurt Dışında mı Affiliate Marketing Yapılmalı?

Affiliate Marketing yönteminde genel olarak Yurt dışı içerik satışları tercih edilmekte. Peki, Türkiye’de mi yurt dışında mı Affiliate Marketing Yapılmalı?

Aslında bu sorunun cevabı Affiliate Marketing konusunda olan beklentilerinize göre değişiklik göstermekte. Öyle ki, Dolar kazanmak, satışını gerçekleştirdiğiniz az ürün ile yüksek getiri sağlamak istiyorsanız Yurt dışı satışlarına yönelmeniz en iyi seçenek olacaktır.

Tüm bunların dışında kendi kültürünüze ait olan ve satış oranı yüksek olan içeriklere erişerek satış ortaklığı programına dahil olmak istiyorsanız Türkiye içinde de satış ortaklığı programı yapabilirsiniz.

Ancak, bize soracak olursanız. Her iki koldan da satış ortaklığı yapabilirsiniz. Bu konuda herhangi bir engel ile karşılaşmayacağınız gibi iş yüklerinizi bölerek hem Yurt dışı hem Yurt içi satışlarınızı gerçekleştirebilir. Satış ortaklığı yönteminden para kazanabilirsiniz.

Merhabalar, ben Gizem Ceylan. Yazmayı okumayı ve seyahat etmeyi severim. Ürün incelemeleri ve güncel konular hakkında yazılar paylaşırım. En sevdiğim müzik ise Rap'tir.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir