İş Dünyasında Sıkça Duyulan CRM Nedir?
 1. Anasayfa
 2. İş Dünyası

İş Dünyasında Sıkça Duyulan CRM Nedir?

0

Son yıllarda internet ve bilgisayar kullanımlarının artmasıyla birlikte birçok hizmet sanal olarak sunulabilir hale gelmiştir. Alışveriş hizmetleri de dijitalleşmeye ayak uydurmakta olan hizmet türlerinden birisidir. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerin çoğalması, e-ticaret sektörünün büyümesine ve gelişmesine sebep olmaktadır. Rekabetin giderek arttığı e-ticaret sektöründe yer alan birçok şirketin müşteri odaklı yönetim anlayışıyla çalışmalar yürütmesi, “CRM” ve “müşteri ilişkileri yönetimi” kavramlarının doğmasına yol açmıştır.

CRM Nedir?

“CRM”; Türkçe karşılığı “müşteri ilişkileri yönetimi” olan, “Consumer Relationship Management” teriminin baş harflerinden oluşturulmuş, iş dünyasına ilişkin bir kavramdır. CRM kavramı, firma – müşteri ilişkisini daha verimli hale getirmeye yarayan uygulamaların tamamını karşılar. Buradaki “müşteri” ifadesi, söz konusu firmanın hali hazırda var olan müşterileriyle birlikte potansiyel müşterilerini de kapsamaktadır.

CRM yazılımı aracılığıyla elde edilen veriler sayesinde müşteriler daha yakından tanınır. Böylece firmalar, ürün ve hizmet desteklerini, müşterilerinin beklentilerine uygun hale getirme imkânı bulurlar. Firmaların, satış stratejilerini müşteri beklentilerine optimize etmesiyle ticari ilişkilerin güçlendirilmesi ve “gelirlerin arttırılması” hedeflenmektedir.

CRM Yazılımı Neden Kullanılır?

Müşteri verilerini analiz ederek daha etkin stratejiler geliştirilmesi işlevini gören yazılıma “CRM yazılımı” denir. Var olan kullanıcılarının memnuniyetlerini sağlamak ve potansiyel kullanıcılarını da bünyesine kazandırmak isteyen müşteri odaklı yönetimler, yazılımların sağladığı CRM çözümleri aracılığıyla bu isteklerini karşılama imkânı bulmaktadır. İyi kurgulanmış yazılımla çalışan bir CRM sistemi, kullanıcı verilerini en doğru şekilde çözümleyecek ve firmanın daha efektif satış ve pazarlama stratejileri oluşturabilmesini sağlayacaktır.

CRM yazılımları vasıtasıyla şu işlemler rahatlıkla gerçekleştirilir:

 • Müşteri bilgilerine ilişkin bir veritabanı oluşturulması,
 • Müşteri bilgileri veritabanına düzenli olarak veri girişinin sağlanması ve bu veritabanında yer alan bilgilerin anlık olarak güncellenmesi,
 • Müşterilerin ve müşteri adaylarının bölümlere ayrılması,
 • Her bir müşteriye en uygun olacak şekilde kişiselleştirilmiş yaklaşımların ayrı ayrı belirlenmesi,
 • Detaylı raporlama sistemiyle kullanıcıların performanslarının değerlendirilmesi,
 • İşletmeyle müşteri arasındaki bağlantı noktalarının izlenmesi.

Doğru tasarlanmış bir CRM sistemi sayesinde bu uygulamaların gerçekleşmesi sağlanır.

CRM Kullanmanın Avantajları

Bir şirketin CRM programı sahibi olması, müşteri ilişkileri yönetimi başta olmak üzere satış ve satış sonrası süreçlerin yönetimlerde kritik öneme sahiptir. Özellikle satış yönetimi süreçlerine ilişkin verilerin CRM SİSTEMİ ile tüm işletmenin ulaşabileceği şekilde korunması, sistemin personellerden ve organizasyon yapısından bağımsız olarak çalışmasını sağlar. Bu sayede kişilere ve yapılara bağlanmayan bir iş modeli ile kurum kültürü oluşturulmuş olur.

Her bir müşterisine ayrı ayrı kişisel alışveriş deneyimi sunmayı hedefleyen şirketlerin, sahip oldukları CRM programı ile elde ettikleri, rakip şirketlerin önüne geçmelerini sağlayan avantajları şunlardır:

 • Yeni müşteriler kazanılır.
 • Mevcut müşteriler elde tutulur.
 • Müşteri ilişkileri en uygun biçimde yönetilir.
 • Müşteri memnuniyeti maksimum seviyeye çıkarılır.
 • Şirket içi ekip çalışmasını güçlendirilir.
 • İş verimliliğini artırılır.
 • Satış ve pazarlama etkinliklerinin organizasyonunda kolaylık oluşur.

Bu avantajları elde etmek için sahip olunan CRM programının alandan uzman kişiler tarafından özenle hazırlanması gerekir. İşte bu noktada Soluto, sahip olduğu profesyonel ekibiyle kaliteli bir CRM yazılımı hazırlayan işletmelerden birisidir.

Soluto CRM ile Her Zaman

Dijital pazarlama alanında çalışmalar vermekte olan Soluto, e-ticaret şirketlerine iş süreçlerini verimli şekilde yürütebilmeleri için özel yazılım geliştirir. Soluto CRM sayesinde müşterileri hakkındaki verileri doğru şekilde işleyen şirketler, bu veriler üzerinden etkili satış stratejileri geliştirme imkânı bulur.

Güçlü altyapısı sayesinde birlikte çalıştığı şirketlerin rekabetlerinin güçlenmesini sağlayan Soluto hakkında daha fazla bilgi www.soluto.com.tr adresinden edinilebilir.

https://www.soluto.com.tr/crm-yazilimi/ 

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir