1. Anasayfa
  2. Mobil

İPhone Yerine Android Bir Telefon Almanız İçin 5 Sebep

İPhone Yerine Android Bir Telefon Almanız İçin 5 Sebep
0

Yeni bir akıllı telefon olmak istiyorsanız ilk seçmeniz gereken şey hangi mobil işletim sistemi tercih edeceğinizdir. Bu çağda hayatımızın büyük bir kısmı mobil cihazlara bakarak geçtiğinden bu önemli bir seçimdir. Bu yazımızda neden İPhone almak yerine bir Android cihazı tercih etmeniz gerektiğini açıklayacağız.

1-Bir Markaya Bağımlı Olmama Özgürlüğü

Apple ve Google çok çeşitli cihazlar, uygulamalar ve hizmetler sunarken, IOS ekosistemi Android’e göre çok daha kapalı. Bu da bir iPhone sahibiyseniz, diğer tüm donanımsal ve yazılımsal hizmetlerde Apple markasından dışarı çıkmanın zor olduğu anlamına geliyor. Öte yandan bir Android telefon kullanırsanız, telefonunuzun markasından bağımsız olarak binlerce uyumlu donanıma ve yazılıma erişebilirsiniz. Son olarak Apple ekosisteminin Android’e göre daha pahalı olduğunu unutmayın.

2-Daha Fazla Kişileştirme İmkânı

Android açık kaynaklı bir platform olduğu için iOS’a göre daha fazla özgürlük ve özelleştirme seçeneği sunar. Açılış animasyonunuzun ne olduğundan telefonunuzla nasıl etkileşim kurduğunuza kadar Android cihazınızdaki neredeyse her şeyi özelleştirebilirsiniz. Eğer telefonunuzun root erişimini açarsanız sistemsel özellikleri bile değiştirebilirsiniz. Android işletim sisteminde yapabileceklerini görmek için Android Rehber sitesine bakabilirsiniz. Buna karşılık IOS işletim sisteminde sadece Apple tarafından izin verilen değişiklikleri yapabilirsiniz. Bir IOS telefonda mağaza dışı uygulama yüklemek bile yasaklı. Eğer teknolojiyi kurcalamayı seviyorsanız kesinlikle Android tercih etmelisiniz.

3-Daha Fazla Telefon Arasından Seçim İmkânı

IOS işletim sistemi sadece Apple tarafından üretilen telefonlara özgüdür ve kısıtlı miktarda telefon arasından seçim yapmanız gerekir. Android platformunda ise onlarca telefon üreticisi vardır. Keyfinize göre bu markaların ürettiği yüzlerce telefon modelinden birini seçebilirsiniz. İsterseniz mobil fotoğrafçılık için kamerası iyi telefonlar isterseniz en son teknolojiye sahip oyun canavarı telefonlar. Bütçenize ve ihtiyaçlarınıza göre seçim yaparak fazla para ödemekten kurtulabilirsiniz.

4-Daha Büyük Uygulama Mağazası

Android telefonların kullandığı Google Play mağazası IOS sistemlerde bulunan App Store’a göre daha fazla oyun ve uygulama içeriyor. Ayrıca Android telefonlarda indirme yapmak için resmi mağazaya bağlı kalmak zorunda değilsiniz. İnternet üzerinden ülkenizde yayınlanmayan uygulamaları ve oyunların modlanmış hallerini indirebilirsiniz.

4- Yenilikçilik

Eğer en son çıkan teknolojilere hızlıca ulaşmak istiyorsanız seçiminizi Android telefonlar arasından yapmalısınız. Android telefonlar onlarca büyük marka tarafından üretildiğinden yeni bir teknolojiye daha çabuk kavuşur. Apple şirketi ise “Eğer 2 yıl önceki en son özelliklere sahip bir telefon istiyorsanız, bir iPhone satın alın.” sözü ile son zamanlarda sıkça eleştiriliyor.

5-Artırılabilir Hafıza

Android telefonların çoğu artırılabilir hafıza imkânı sunuyor. Bu, telefonunuzun yan tarafındaki ek bir yuvayı açabileceğiniz ve daha sonra telefonunuza bir mikro SD kart takabileceğiniz anlamına geliyor. İPhone telefonların tamamında ise daha fazla depolama alanı için yüksek bir ödeme yapmak zorundasınız

Bu yazımızda neden IOS yerine Android bir telefon almanız gerektiğini anlattık. Siz hangi sebeple Android platformunu tercih ettiniz?

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir