1. Anasayfa
  2. Rehber

IP Çakışması Sorunu Nasıl Çözülür?

IP Çakışması Sorunu Nasıl Çözülür?
0

IP çakışması çok olmasada arada sırada başımıza gelebilecek sorunlardan birisidir. Bu sorun IP ayarları yapılmamış sistemlerden meydana geliyor.

IP Çakışması Nedir?

Ev kullanıcıları, evden veya ortak alandan internete bağlanmak istediklerinde, alıcı bu bilgisayarlara aynı İP verirse bu İP çakışmasına neden olur. Bu nedenle internete bağlantı olanaksız olur veya sürekli kopar.

IP Çakışması Sorununun Çözümü

IP Çakışması Sorununun çözümü gayet basittir. Yerel Ağ Bağlantısı özelliklerinden DNS adresi değiştirir gibi İP adresinizi değiştirmelisiniz. Modeminizin varsayılan ip adresi ağ gecidi adresidir. Fakat bir hub taktığınızda İP adresi değişecektir.

Modeminizin varsayılan ağ gecidi adres “192.168.2.1” ise hub taktığınızda adres “192.168.1.1” olacaktır. Bu ayarlar her modeme göre değişiklik göstereceğinden kullanma kitapçığını okumanız gerekiyor. İnternetten marka ve model araştırması yapabilir, modem hakkında bilgi alabilirsiniz.

İşte modeminizin arayüzünde size verilen ip adresini, DNS adresi değiştirdiğiniz kısımdan yazıyorsunuz.

Örneğin size verilen İp adresi ” 192.168.2.4″ ise başka bilgisayara 192.168.2.5 verilmiştir. Siz kendi bilgisayarınıza verilen “192.168.2.4” yazıyorsunuz.

IP çakışması sorunun çözüm yöntemi

Bu yöntem otomatik sorun çözme yöntemi değildir. Bu sorun fazla karşımıza çıkmadığından EL ile İP ataması yaparak sorunu çözebilirsiniz.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir