Freeware Nedir?
  1. Anasayfa
  2. Rehber

Freeware Nedir?

0

Freeware nedir sorusunun cevabına gelecek olursak, kullanılması, izin verilmiş ise satılması ve dağıtılması mümkün olan yazılımdır.

Bu tür yazılımlarda shareware de olduğu gibi yazılımı kullandıktan bir süre sonra ücret ödemeniz gerekmez. Herhangi bir kısıtlama yoktur. Fakat bu tür yazılımların telif hakları saklıdır.

Yazılımcılar genellikle “topluma bir şeyler sunma” amacı ile yazılımlarını bu yolla paylaşırlar. Burada kendi isimlerinin duyulması da söz konusudur.

Freeware Kullanmanın Tehlikeleri

Freewareler ücretsiz sunulduğu için bir çok kullanıcıya ulaşırlar. Yazılımcıların herhangi bir karları olmadığı için bazı sahtekar ve dolandırıcı olarak nitelendirebileceğimiz sahte yazılımcılar bu programların içine virüs, trojen vb. gizleyebiliyorlar. Bu nedenle programları kurarken kaliteli bir antivirüs programı açık olmalıdır. Eğer programın içinde virüs var ise antivirüsünüz virüsün bilgisayarınıza zarar vermesini engelleyecektir.

Freeware Tarihçesi

Bu terimi tarihte ilk kez Andrew Fluegelman kullanmıştır. Aslında Fluegelman bu terimi bir marka olarak kullanmıştı. Sonraları bu anlam değişti ve günümüzdeki anlamını aldı.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir