1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Intel Xe-HPG (DG2) Oyun GPU Özellikleri

Intel Xe-HPG (DG2) Oyun GPU Özellikleri
0

Intel, DG2 GPU’nun oyun ve yüksek performanslı bilgi işlem için optimize edileceğini duyurdu. Intel Xe-HPG grafikleri, Xe-HPC serisinin hesaplama verimliliğinden, Xe-LP grafik performansından ve Xe-HP’nin ölçeklenebilirliğinden yararlanacak.

Son sızıntılara göre Intel , biri 384 EU (Yürütme Birimleri) ve diğeri 512 EU ile en az iki DG2 varyantı planlıyor. Üçüncü seçenek, daha önce DG2 hakkında bilgi sızdıran @OneRaichu tarafından kodlanmış bir gönderide şimdi ortaya çıktı. Twitter kullanıcıları mesajı hızla çözdü ve potansiyel DG2 özelliklerinin bir listesini ortaya çıkardı. Buradan da 128 EU ile üçüncü bir varyantın olduğunu öğreniyoruz.

INTEL Xe-HPG (DG2) serisi grafik kartları artık üç GPU içerecek. Bu, yalnızca bir varyantta piyasaya sürülen ve daha sonra mobil ve masaüstü form faktörleri için uyarlanan DG1’den temel farktır.

Sızdırılan DG2 özellikler listesine göre, yüksek performanslı grafik kartlarının 4096’ya kadar gölgelendirici ve 16 GB’a kadar GDDR6 video belleği içermesi bekleniyor. Bellek miktarına göre değerlendirilen amiral gemisi modeli DG2, Radeon RX 6800XT veya GeForce RTX 3080 ile rekabet edecek. Çiplerin TSMC tesislerinde 6nm işlem teknolojisi kullanılarak üretileceğine dair söylentiler var, ancak hiçbir şirket henüz onaylamadı bu.

Grafik kartları 3072, 2048, 1536, 1024 çekirdekli olarak satışa sunulacak. Grafik hızlandırıcılar 12/8/6 ve 4 GB video belleği alacak. GDDR6 teknolojisi Intel tarafından zaten onaylandı.

Intel Xe-HPG Oyun Grafik İşlemcisi ( DG2 ) Özellikleri

INTEL DG2 Gaming Graphics Cards Oyun Video Kartları

Yalnızca DG2 384EU varyantı sızdırıldı. Yaklaşık 190 mm’lik bir kalıp boyutuna sahip nispeten küçük bir GPU’dur. 6 bellek modülüne bağlı olduğunu açıkça görebilirsiniz. GPU, 192 bit bellek veri yollarına da sahip olan Navi22 ve GA106 GPU’larla rekabet etmek zorundadır.

Yazı Kaynakları
Videocardz

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir