1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Intel Sapphire Rapids Sunucu İşlemcileri PCIe 5.0 ve 8 Kanallı DDR5 Belleği Destekleyecek

Intel Sapphire Rapids Sunucu İşlemcileri PCIe 5.0 ve 8 Kanallı DDR5 Belleği Destekleyecek
0

Intel Sapphire Rapids sunucu işlemcisine dair söylentiler bir süredir ortalıkta dolaşıyordu, ancak beklenen lansmana yaklaştıkça daha fazla sızıntı oluyor. Intel’in 10nm işlem teknolojisine dayanan örnek Sapphire Rapids-SP işlemcisi QVV5 kodludur ve Eagle Stream platformuna kurulacaktır. Kritik özellikler, PCIe 5.0 desteğinin yanı sıra 8 kanallı DDR5 belleğidir.

Intel Sapphire Rapids'in sızdırılan fotoğrafları

Sapphire Rapids’in mevcut yonga düzenleri etkileyici, PCI Express 5.0 desteği önemli bir özellik. Bu, büyük olasılıkla PCI Express 5.0’ı destekleyen ilk sunucu yongalarından biri olacaktır. Yerleşik HBM belleği ve Compute Express Link 1.1’i edinin. Ayrıca sekiz kanallı DDR5 belleği destekleyen ilk mimari olması bekleniyor. 2021’in sonunda Intel, Alder Lake başta olmak üzere tüm platformlarda tamamen DDR5 modüllerine geçmeyi planlıyor.

Yukarıda resmedilen Sapphire Rapids-SP Sunucu İşlemcisi, Intel’in 10nm Gelişmiş 10nm Gelişmiş SuperFin işleminin 3’ü kullanılarak üretilmiş 1.3 GHz’lik temel saat hızına sahip bir mühendislik örneği olarak gösterilmektedir …. İşlemci, dört HBM yığını ile birlikte dört hesaplama çekirdeği içerecektir. Soket yepyeni bir LGA4677-X soket olacaktır. Beklenen çıkış tarihi 2023.

LGA4677-X

Sapphire Rapids’in ileride yeni nesil HPC platformlarına uygulanacağı ve Intel Aurora süper bilgisayarında görüneceği biliniyor. Aurora’nın, altı Ponte Vecchio grafik kartıyla eşleştirilmiş 2 Sapphire Rapids işlemciden güç alması bekleniyor. Raja Koduri geçen hafta Intel Xe HPC GPU’ların tüm gücünü sergileyen Ponte Vecchio GPU kalıbını tanıttı.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir