1. Anasayfa
 2. Eğitim

İngilizce Mülakat Sorularına Hazırlanırken Bilinmesi Gerekenler!

İngilizce Mülakat Sorularına Hazırlanırken Bilinmesi Gerekenler!

Dünya küçülüyor. Globalleşme ile birlikte, hem ulusal hem de uluslararası arenada faaliyet gösteren sayısız şirket, İngilizce konuşabilen bireylere olan talebini artırıyor ve dil becerilerini değerlendirmek üzere mülakatlar düzenliyor. İşte, İngilizce mülakatlarınızda başarıya ulaşmak için bilmeniz gerekenler!

Online İngilizce eğitim platformu Preply’nin İngilizce mülakat soruları ile ilgili yaptığı araştırmada sizi mülakatlarda başarıya götürecek ipuçları ele alınmış.

En Çok Bu Sorular Soruluyor!

Kimi mülakatlar tamamen İngilizce yapılırken, kimilerinde sadece belli bölümlerinde İngilizce konuşulur. İngilizce bir mülakata hazırlanmanın püf noktası, sıkça karşılaşabileceğiniz sorular için cevaplarınızı önceden düşünüp içselleştirmektir. Şanslısınız ki, İngilizce mülakatlar genelde belli bir kalıba oturur. Her ne kadar bu soruların hepsi karşınıza çıkmasa da, önceden bir fikrinizin olması sizi rahatlatacaktır.

Bize Kendinizden Bahsedin!

“Tell me about yourself “

Hangi alanda olursa olsun, bir mülakata girerken duyacağınız işte bu ilk soruya hazır olun. Çalışma geçmişinizi vurgulayarak kendinizi tanıtın; bununla birlikte kişisel detayları da ekleyerek daha samimi bir yanınızı göstermenizi öneriliyor. İdeal olarak bu soruya verdiğiniz yanıtın %70’i kariyerinizden, %30’u kişisel bilgilerinizden oluşmalıdır.

Bu pozisyon ile neden ilgileniyorsunuz?

“Why are you interested in this role?“

İşverenler bu tür sorular ile aslında sizin işe ne kadar hâkim olduğunuzu ve işi gerçekten isteyip istemediğinizi ölçmek ister! Etkileyici bir cevap, bu işi almaya ne kadar yakın olduğunuzu gösterecektir.

Kendinizi önümüzdeki 5 yıl içerisinde nerede görüyorsunuz?

“Where do you see yourself in five years?”

Aslında, mülakatta sizi değerlendiren kişi beş yıl sonra arayıp “Planınıza sadık kaldınız mı?” diye elbette sormayacak. O yüzden her şeyi tüm detayları ile anlatmak zorunda değilsiniz. İyi bir yanıt, belirgin ve belirsiz hedefleri bir araya getirecek ve bu sektörde parlak bir geleceğiniz olacağını gösterecektir.

Neden Burada Çalışmak İstiyorsunuz?

“Why do you want to work here?”

İşverenler, bu şirkette sizi neyin cezbettiğini merak ettikleri için bu soruyu sorarlar. Böyle bir soru ile karşılacağınızı öngörerek görüşme öncesi hazırlık yapmanız ve şirketi araştırmanız iyi olacaktır. Peki hangi soruları göz önünde bulundurmalısınız? İşte birkaçı;

 • Şirket ne kadar büyük ya da küçük? Büyük şirketler genellikle sektördeki yönü belirlerken, küçükler ilk başta size daha fazla sorumluluk yükleyebilir.
 • Şirket ne için var? Yani, misyonları ve değerleri neler?
 • Şirket son zamanlarda hangi haberlere konu oldu?
 • Sektördeki diğer firmalar bu şirket hakkında ne düşünüyor?
 • Şirketin sunduğu ürünler veya hizmetler ne kadar başarılı?
 • Bu şirket son dönemlerde nasıl bir büyüme gösterdi?

Maaş Beklentiniz Nedir?

“What are your salary expectations?”

Preply’nin makalesine göre en can alıcı soru olan maaş beklentisi sorusu, hangi dilde olursa olsun yanıtlaması karmaşık ve zor bir sorudur. Çok yüksek bir ücret söylerseniz, daha az maliyetle çalışabilecek biri sizin yerinizi alabilir ama düşük bir ücret de gerçek deneyiminizin karşılığı olmayacaktır. Bu sebeple vereceğiniz yanıttan çok, mümkünse aşağıdaki cümlelere benzer ifadeleri kullanmanızı öneririz.

 • Bu pozisyon için düşündüğünüz maaş aralığı nedir?
 • Bu pozisyon için ne kadarlık bir bütçe ayırdınız?
 • Maaş konusunda bir karar vermeden önce ek olarak sunduğunuz avantajları bilmek isterim. Bunları paylaşabilir misiniz?
 • Maaş konusunu işe alım sürecinin sonraki aşamalarında ele almayı uygun görüyorum.
 • Ücretten önce, bu pozisyonun detayları ve beklentileri hakkında daha çok bilgi almak istiyorum.
  İşvereniniz yine de sizden bir ücret aralığı belirtmenizi isteyebilir. Başvurduğunuz pozisyon ve iş için, sektördeki ve bulunduğunuz lokasyondaki maaş aralıklarına bir göz atın. Belirli bir miktar söylemek yerine bir maaş aralığı sunmak genellikle daha avantajlıdır. Ama unutmayın, birçok işveren muhtemelen sunduğunuz aralığın tabanını göz önünde bulunduracaktır.

Mülakattan Önce Bunlara Dikkat!

Preply’e göre, başarılı bir İngilizce mülakat deneyimi için birkaç kilit strateji var. İlk olarak, şirketi ve iş pozisyonunu detaylıca araştırmak önemlidir. İş ilanındaki beklentiler ile kendi beceri ve deneyimleriniz arasındaki uyumu belirleyin ve mülakatta bunları vurgulayın. İş İngilizcesine olan hakimiyetinizi artırın ve sektörünüzle ilgili terimleri öğrenin. Arkadaşlarınızla İngilizce mülakat pratikleri yapın ve kendinizi videoya alıp izleyerek performansınızı değerlendirin. Son olarak, mülakat sorularını anlama ve etkili bir şekilde yanıtlama yeteneğinizi geliştirin. Net ve öz olun, stresle başa çıkma stratejilerinizi kullanın ve özgüvenli davranmaya çalışın.

Bir İngilizce mülakatta nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve sık karşılaşılan soruları artık bildiğinize göre İngilizce mülakat için hazır sayılırsınız. Bol şans!

Merhabalar, ben Gizem Ceylan. Yazmayı okumayı ve seyahat etmeyi severim. Ürün incelemeleri ve güncel konular hakkında yazılar paylaşırım. En sevdiğim müzik ise Rap'tir.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir