1. Anasayfa
  2. Rehber

Hp Laptop Ses ve Isınma Sorunu

Hp Laptop Ses ve Isınma Sorunu

Eski modellerde laptop alttan hava alıp verdiği için çok aşırı ısınma sorunları yaşanıyordu, sürekli ısınıp kapanan dizüstü bilgisayarlar ile beş dakika çalışmaya devam edemiyordunuz. Son yıllarda üretilen modellerde ise bu tasarım değiştirilerek ısınma sorunlarına bir nebze çözüm getirilmiş oldu. Yan tarafa alınan hava delikleri ile birlikte, koyulan yüzeyden kaynaklı sıcak havayı dışarıya atamama durumu yaşanmıyor. Ancak yine de sert ve yere mesafeli bir zemin üzerinde kullanmakta fayda var. Ses sorunu ise, adaptör cızırtıları ya da hoparlörlerden gelen tiz sesi olabiliyor. Şimdi Hp Servis ile birlikte sizler için bu tarz sorunları ve çözümlerine hızlıca değineceğiz.

Hp Isınma Sorunu ve Çözümü

Eğer ki hava delikleri altta bir model kullanıyorsanız, genel iç temizlik yapıldıktan sonra kesinlikle altına fanlı bir laptop standı almanız gerekiyor. Bu tarz ürünler, hem yere çok yakın olup ısınmasına engel oluyor, hemde ekstra fanları ile hava akışını hızlandırıyor.

Resimdeki gibi normal yanda olan bir havalandırma modeli varsa ve aşırı ısınma yaşanıyorsa, büyük ihtimalle aşırı toz ve kirden dolayıdır. Arka kapağı çıkarttıktan sonra dikdörtgen ile işaretli yerin içerisi toz yumakları ile dolu olabilir. Bu bölge bir fırça yardımı ile temizlendikten sonra kompresör ile üflenebilir. Yuvarlak işaretin olduğu yerde fan pervanelerini kırılmasın diye çok dikkatli olmalısınız. Yine üfleyerek ve fırça ile temizledikten sonra beşgen işaretli yerlerin altında bulunan termal macunları yenilemelisiniz.

Olabilecek Ses Sorunları Çözümleri

Adaptörden cızırtı şeklinde bir ses sorunu yaşıyorsanız, adaptör her an arızalanabilir. Bu ses 19V 3A gibi Volt ve Amper değerlerinin yanlış olmalı ile ilgili olabilir. Bu yanlışlık çok büyük sorunlara yol açarak anakarta zarar verebilir. Orijinal adaptörden ses geliyor ise, arızalanmak üzere olan devre kartlarındaki elektrik sesinden kaynaklanıyor olabilir. Tabi ki bu işlemler tehlikeli olup, profesyonel Hp Servisi tarafından yapılmalıdır. Daha kalıcı sorunlara yol açılmasını istemeyiz.

Hoparlörlerden gelen tiz sesinin birden farklı sebebi vardır. En hızlı çözümü ilk önce tüm ses sürücülerini kaldırarak, orijinal siteden yeniden indirip kurmaktadır. Ses sürücülerini kurmak bu sesin düzelmesini sağlayabilmektedir. Bu iki ses sorununun testini yaparken, sadece adaptör takılı, batarya çıkartılmış olsun ki daha yalın bir test yapmış olalım.

Ürün pazarlama ve sosyal medya danışmanlığı yapan bir yazarım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir