1. Anasayfa
  2. Oyun

Her Şeyiyle The Great Heist

Her Şeyiyle The Great Heist

Eğer bir zamanlar popmundo oynadıysanız The Great Heist mutlaka ilginizi çekecektir. Aynı evrende geçen ancak müzik grubu yerine suç çetesi idare ettiniz bir rol. Harika değil mi? Eğer hiç popmundo oynamadıysanız merak etmeyin, TGH oynayabilmeniz için popmundo oynuyor olmanıza gerek yok. Ancak eğer isterseniz ikisini de aynı hesap üzerinden ücretsiz bir şekilde oynayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken email ve kullanıcı adınızla kayıt olmak.

Kayıt olduktan sonra karakterinizi istediğiniz şehirde, isimde ve cinsiyette oluşturduğunuzda sizi yukarıdaki gibi bir sayfa karşılayacak. Bu Evans Wolfwood (3508826) kendisi TGH piyasasında beni temsil eden karakter. Fakat popmundo üzerinde de Nicholas Wolfwood (865582) adında bir karakterim mevcut. Bu durum sizi şaşırtmasın. Bir insan hem müzisyen hem suçlu rolü yapmak isteyebilir. Belki bir gün siz de istersiniz kim bilir? Gördüğünüz gibi TGH tamamen yazı tabanlı bir oyun. Arayüzde yapacağınız her işlem için bir yerlere tıklamanız gerekiyor. Bu da kendisini bütün platformlarda en düşük donanımlarla bile oynayabilmenize olanak sağlıyor.

TGH dünyasında bir suçlu olmak istiyorsanız öncelikle bir çete üyesi olmanız şart. Çeteler 1, 2 veya 3 kişiden oluşabilir ve her üyenin farklı bir rolü olur. Bu rollerden bazıları suç dehası, hırsız, kasa hırsızı, fettan, şoför ve kabadayıdır. İsimlerden anlayacağınız üzere bu rollerin güçlü yanları ve zayıf yanları bulunur. Mesela bir fettan güvenlik görevlisini baştan çıkarmakta iyiyken, çaktırmadan sıvışma konusunda kötüdür. Ancak bir hırsız kapıları açmakta oldukça iyiyken soygun planı yapma konusunda biraz geri kalmaktadır. İşte bu sebeple bir çete oluşturarak diğer suçlularla güçlerinizi birleştirmeyi ve mükemmel soygunlar sergilemeyi hedefleriz.

Soygun arayüzü oldukça basit ve kullanışlıdır. Soyguna girdiğimizde hangi engeli kaç dakikada aştığımızı rahatlıkla takip edebiliriz. Yukarıda görünen alarm seviyesi ne kadar dikkat çektiğimizi gösterir. Tabii bunu görebilmek için soygunda aktif bir suç dehası olması gerekir. Benim bu soygunumda bir suç dehası yoktu ve bu yüzden de kodesi boylamam uzun sürmedi. Sadece bu bile çete olmanın önemi konusunda size fikirler verebilir.

Peki çete olmak yetiyor mu? Tabii ki hayır. Soygunları başarılı kılan iki önemli unsurdan biri yeteneklerdir. Her rolün kendine özgü yetenekleri vardır ve zaman içinde bütün suçlular bütün yetenekleri mükemmelleştirmeye çalışır. Böylelikle farklı soygunlarda farklı rollere bürünebilirler ve çetelerini daha üst sıralara taşıyabilirler. Mesela bir hırsız soygun, kasa hırsızlığı, çilingirlik gibi yetenekleri tamamladıktan sonra, hacker olmak isteyebilir ve temel elektronik biliminde uzmanlaşarak diğer yetenekler için güzel bir başlangıç yapabilir.

İkinci önemli unsurumuz da çete eşyalarıdır. Tıpkı yetenekler gibi bütün suçlular bütün ekipmanlara sahip olmak ister. Ekipmanlar onların kıymetlileridir. Ne kadar kaliteli ekipman kullanırlarsa engelleri aşma hızları o kadar artar ve sıralamalarda hızla yükselirler. Özellikle haftanın en hızlı soygunları arasına girebilmek için bu ekipmanların en üst düzey seviyede olması elzemdir.

Peki bütün bunları neden yapıyoruz? Soygunlar bize ne kazandırıyor? Derseniz… Cevabı mangırlardır. Mangırlar oyun içi paranın haricinde karaborsada geçerli olan bir ödeme yöntemidir. Bu mangırlar ile kendinize yetenek yükletebilir (yani hafıza implantları satın alabilir) ya da daha kaliteli ekipmanlar alabilirsiniz. Tabii bunlar dışında bir de soygunlarda mutaka işinize yarayacak olan özel kartlar satın alabilirsiniz.

İşte size soygunlarda işinize yarayacak kartlardan bir deste. Her çete bir soygunda toplam 5 kart kullanabilir. Bu kartlar büyülüdür ve size istediğiniz şeyi tam olarak verir. Mesela Açıl Susam Açıl kartı banka kasasını tam 2 dakikada açacaktır. Statik Gürültü ise Güvenlik kamerasını tam 2 dakikada devre dışı bırakacaktır. Anlaşıldığı üzere kırmızı başlıklı kartlar engellere özgü kartlardır ve nispeten yaygındır. Asıl önemli kartlar ise farklı renklerde olan ve birleştirilerek daha güçlü kartlara çevrilebilen kartlardır. Mesela Dolambaçlı yol kartından 3 tane varsa birleştirerek Dolambaçlı Yol II kartını üretebilirsiniz. Soygunda sadece 5 kart kullanıldığı düşünüldüğünde harika bir seçim olacaktır.

Eğer yeterince iyi ekipmanınız varsa, yetenekeriniz tamsa ve kartları da doğru kullandıysanız harika soygunlar sergilemeye başlarsınız. İşte bu soygunların sonucunda da yukarıdaki ufak rozetlerden kazanırsınız. Bu rozetler sizin hangi konuda ne kadar başarılı olduğunuzun kanıtı gibidir adeta. Mesela bir haftalık soygun sıralamasında ilk 10’a girdiniz diyelim, bunun için bir rozet kazanırsınız. Eğer o soygundan en hızlı çete olarak ayrılırsanız 1 rozet daha kazanırsınız. Unutmayın, tıpkı sizin gibi diğer bütün suçlular da bu rozetlerin peşinde olacak ve yarış git gide kızışacak. Onlarca deneyen olacak ancak sadece 1’i kazanacak.

Bunlara ek olarak TGH’nin kapsamlı bir rpg olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim. Tıpkı normal hayatımızdaki gibi sevgili, arkadaş sahibi olabilir; nişanlanabilir ya da evlenebilirsiniz. Birden fazla evlilik yapabilir, evlilik içi ve dışı çocuk sahibi olabilirsiniz. İnsan doğasında var olan hemen her şeyi TGH dünyasında da bulabileceğinizi söylemeliyim.

İlginizi çekti mi? O halde thegreatheist.com üzerinden kaydolarak başlayabilirsiniz!

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir