1. Anasayfa
  2. Sektörel

Hasta Yatağı ve Hasta Tuvalet Sandalyesi Özellikleri

Hasta Yatağı ve Hasta Tuvalet Sandalyesi Özellikleri

Medikal sektöründe yaşanan teknolojik gelişmeler yaşlı, hasta ve engelli bireylerin yaşam konforunu artırmaya yönelik bir dizi teknolojik ürün üretmektedir. Bunlardan öne çıkan iki ürün ise motorlu hasta yatağı ve hasta banyo tuvalet sandalyesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu iki ürünün teknolojik özelliklerini detaylı şekilde inceleyelim.

Hasta Yataklarının Özellikleri

Halk arasında hastane yatağı olarakta adlandırılan hasta yatakları, 2, 3 ve 4 motorlu olarak imal edilir. Motor sayısına göre hasta yatağın üzerinde yatarken pozisyon sayısı artar. Örneğin 2 motorlu hasta yatağında hasta 2 pozisyon alabilir. Birinci pozisyon hastanın yatar pozisyondan oturur pozisyona gelmesi, ikinci pozisyonda ise yatar pozisyonda iken hastanın ayaklarını yukarı kaldırması.

Tüm bu pozisyon aldırmalar yatak üzerinde bulunan motorlar sayesinde yapılır. Bu pozisyonlandırmayı hastanın kendisi veya refakatçisi yatakta bulunan ve yatağa bağlı uzaktan kumanda ile yapar. Yatalak hastalar da oluşacak yatak yaralarını önlemek adına motorlu hasta yatağı tek başına yeterli olmaz. Bunun için karyolanın üzerine serilen havalı hasta yatağı yatak yarası oluşumunu engellemektedir. Havalı hasta yatakları içerisinde sürekli hava sirkülasyonu yaparak yumuşak doku zedelenmesi oluşumunu engelleyip yatak yarası oluşmasını engeller.

Hasta Tuvalet Sandalyeleri

Hasta tuvalet sandalyesi tek başına tuvalet ihtiyacını karşılayamayan engelli, hasta ve yaşlı bireylerin tuvalet ihtiyaçlarını gidermeleri adına tasarlanan medikal ürünlerdir. Bir çok değişik modeli olan hasta tuvalet sandalyelerinin bazı modellerinde sandalyenin altında lazımlık bulunur, bazılarında ise hem lazımlık bulunur hem de sandalye ev içerisinde gerisin geriye klozete yanaşarak hastanın tuvalet ihtiyacı giderilir.

Ürün pazarlama ve sosyal medya danışmanlığı yapan bir yazarım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir