1. Anasayfa
  2. İnternet

Google Etiket Yöneticisi Nedir? Ne işe yarar?

Google Etiket Yöneticisi Nedir? Ne işe yarar?
0

Geleneksel olarak, etkinlikleri izlemek için kodlama, form gönderimleri ve video etkileşimleri gerekir. Google Etiket Yöneticisi, sizi bu manuel görevden kurtarır. İzlemek istediğiniz her bağlantıyı takip etmek için standartlaştırılmış adlandırma yapılarını kullanmanıza olanak tanır. Bu nedenle, izlemeyi geliştirir. Aşağıda bu aracın ek faydaları bulunmaktadır;

Basitlik

Google etiket yöneticisi kullanım kolaylığı sunar. Ekip arkadaşlarının eski etiketleri hızlı ve basit bir şekilde eklerken eski etiketleri güncellemesine izin veren birkaç araçtan biridir. Aslında, sitenizdeki karmaşık kod değişikliklerini içermez. Bu nedenle, ekipler, yüklemeden önce her değişikliği test etmekte özgürdür. Böylece, geliştiriciye güvenmeden herhangi bir değişikliği dağıtabilirsiniz. Bu avantajlıdır çünkü başlatmayı hızlandırır ve süreçleri düzene sokar ve BT uzmanlarının tüm siteyi geliştirmek gibi zorlu projelere konsantre olmasına olanak tanır.

Sürüm Kontrolü

Bu araç, herhangi bir değişikliği yayınlamak için her kullandığınızda etiketlerinizin yeni ve arşivlenmiş sürümlerini oluşturur. Bu nedenle, istediğiniz zaman kolayca önceki sürümlerinize dönebilirsiniz. Bu, etiketlerinizin iyi organize edilmesini sağlar. Sonuç olarak, hataları gidermek daha kolay hale gelir. Ayrıca, yeni Google Etiket Yöneticisi’nde eşdeğer yüklemeleri uygulamanızı kolaylaştırır.

Hata Ayıklama

Google etiket yöneticisi, yerleşik hata ayıklama özelliklerine sahiptir. Yayın için göndermeden önce sitenizdeki her güncellemeyi yalnızca test etmekle kalmaz, aynı zamanda hata ayıklayabilirsiniz. Sonuç olarak, halka açıklanmadan önce etiketlerinizin işlevselliği garanti edilir.

Daha İyi Yönetim

Ek olarak, Google etiket yöneticisi, web sitenizin belirli kullanıcıları için izinler bulma sürecini basitleştirir. Sitenizde büyük değişiklikler yapmasına izin verilen kişileri dahili olarak sınırlamak ve kontrol etmek için kullanabilirsiniz. Bu kişiler ayrıca kurallar, etiketler ve makrolar oluşturmaya da yardımcı olabilir. Bu nedenle, web siteniz, genel olarak itibarınızı ve web sitenizi mahvedebilecek bilgisayar korsanlarından ve spam göndericilerden korunacaktır.

Daha kolay güncellemeler ve Yükseltmeler

Google etiket yöneticisi, etiketlerinizin gelecekte geliştirilmesini ve yükseltilmesini kısalttı. Artık web sitenizin her sayfasında tüm değişiklikleri yapmanız gerekmediğini unutmayın. Bunun yerine, sağladığı arabirim aracılığıyla her şeyi değiştirebilirsiniz. Dahası, Universal Analytics’e kademeli geçişin geçmişte olduğundan daha kolay olmasını sağlayan yükseltmelere sahiptir.

Yerleşik Etiketler

Google Etiket Yöneticisi’nin diğer araçlardan farklı olarak birkaç yerleşik etiketle geldiği gerçeğini takdir edeceksiniz. Bu etiketler, AdWords dönüşümlerinde, Evrensel ve Klasik Analytics’te ve yeniden değerlendirmede etkilidir. Buna göre pazarlama ekibinizin üzerindeki yük azalır. Etiketleri oluşturmak için kodlama konusunda uzman olmaları gerekmez. Bunun yerine, sağlanan etiketleri kolayca özelleştirebilirler; karmaşık kodlar ve geliştirici listeleri yerine yalnızca önemli kurumsal verilere ihtiyaç duyarlar.

Google Analytics ile işlevsellik

Google etiket yöneticisini kullanarak Google Analytics’in standart uygulamasını yükleyebilirsiniz. Eski Google Analytics işleminin tüm öğelerini içeren bir etiket şablonuna sahiptir. Ayrıca bu yeni sürüm, etkinlikleri izlemek, etki alanları arasını izlemek ve sayfaları görüntülemek için kullanılan eski yerinde kodla uyumludur. Bu nedenle, kullanmaktan kaybedecek bir şeyiniz yok.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir