1. Anasayfa
 2. Rehber

Gmail Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

Gmail Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?
0

Gmail şifre değiştirme kolay ve basit bir şekilde yapılabilir. Günümüzde eposta kullanıcılarının en çok tercih ettikleri platform olan Gmail için bazen farklı nedenlerden ötürü şifre değiştirme talebiniz olabilir. Android, IOS ve PC üzerinden ise farklı yöntemleri deneyerek şifre değiştirebilirsiniz.

Google’ın ücretsiz eposta servisi olan Gmail gerek güvenli yapısı gerekse de hızlı oluşu sebebiyle pek çok eposta kullanıcısının tercihi oluyor. Bunun yanında Android kullanıcıları için de telefon ve tabletlerini kullanabilmeleri için açmaları gereken bir eposta olan Gmail için farklı şifre değiştirme yöntemleri mevcut.

Android’de Gmail Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

Android’de Gmail şifre değiştirme için şu adımları takip etmelisiniz:

 • İlk olarak Gmail uygulamasını açın.
 • Buradan profil fotoğrafınızı açın.
 • Sonrasında Google Hesabınızı Yönetin kısmına tıklayın.
 • Açılan ekrandan Güvenlik ve Şifre seçeneğine girin.
 • Eski şifrenizi girerek altındaki alana yeni şifrenizi girin.

Bu yöntemi tüm Android telefon ve tabletler üzerinden yapabilirsiniz. Ancak yöntemi tarayıcı üzerinden değil Gmail uygulaması üzerinden yapmalısınız. Ayrıca şifre değiştirme için eski şifrenizi de girmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Eğer eski şifrenizi hatırlamadığınız için yeni şifre belirlemek istiyorsanız bu durumda bahsedilen yöntemi kullanamazsınız. Bunun yerine https://www.teknobh.com/gmail-sifre-degistirme/ bağlantısı üzerinden bahsedilen şifre değiştirme yöntemlerini de kullanabilirsiniz.

IOS’da Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

IOS’da Gmail şifre değiştirme için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Öncelikle uygulamadan Gmail’i açın.
 • Buradan profil fotoğrafınıza tıklayın.
 • Açılacak ekrandan “Google Hesabınızı Yönetin” kısmını seçin.
 • Devamında Kişisel Bilgiler kısmına tıklayın ve Temel Bilgiler sekmesinde yer alan Şifre seçeneğini seçerek yeni parolanızı belirleyin.

Bu yöntemde de eski şifrenizi yeni şifrenizi belirlemek için kullanmanız gerekiyor. Eski şifrenizi hatırlamıyorsanız bu yöntemle yeni şifre belirleme yapamazsınız.

PC’de Gmail Şifresi Değiştirme

PC’de Gmail şifre değiştirme işlemleri de oldukça kolay ve hızlı bir şekilde yapılıyor.

 • İlk olarak tarayıcıdan Gmail adresine giriş yapın.
 • Hesabınıza girdikten sonra sağ üst köşede bulunan profil fotoğrafınıza tıklayın.
 • Google Hesabınızı Yönetin kısmını bularak tıklayın ve sırasıyla Güvenlik ve Şifre seçeneğini seçin.
 • Buradan yeni şifrenizi yazarak kaydederek çıkın.

Bu yöntemleri uygularken unutmamanız gereken en temel nokta şifre değişikliği yaptıktan sonra başka cihazlarda Gmail oturumunuz açıksa Gmail’e erişmek için yeni şifreniz ile tekrar giriş yapmanız gerekmektedir. Örneğin PC üzerinden Gmail şifre değiştirme yaptıysanız ve Android telefon kullanıyorsanız yeni şifrenizi telefonunuzda da kullanarak oturum açmanız gerekmektedir. Aksi halde yeni şifreniz farklı cihazlarda açık olan hesabınız için kullanılmayacaktır.

Gmail Şifrenizi Unuttuysanız Ne Yapmalısınız?

Gmail şifre değiştirme işlemi eski şifrenizi bilmeniz halinde bahsedilen yöntemler ile yapılabilir. Ancak mevcut şifrenizi bilmiyorsanız yeni şifrenizi de bahsedilen yöntemler ile belirleyemezsiniz. Bu durumda ise şifrenizi farklı yöntemler ile sıfırlayabilirsiniz.

Bunun için ilk olarak Gmail giriş kısmında Şifremi Unuttum sekmesine tıklamalısınız. Sonrasında Gmail en son hatırladığınız şifrenizi girmenizi isteyecektir. Eğer bunu doğru hatırlarsanız sonraki adımlara geçebilirsiniz. Fakat daha önceki şifrenizi hatırlamıyorsanız bu durumda ise Başka Yöntem Dene kısmını seçmelisiniz.

Buradan ise Gmail hesabınızın ilişkilendirdiğiniz telefon numaranıza kod gönderimi yapılacaktır. Şayet telefonunuz yanınızda değilse veya numaranız güncel değilse yine başka bir yöntem dene kısmını seçmelisiniz. Son olarak hesabınız ile ilişkilendirdiğiniz eposta adresinize Gmail tarafından şifre sıfırlama bağlantısı gönderebilirsiniz.

Bu yüzden Gmail hesabınızın güvenliğini arttırmak için telefon ya da kurtarma epostası eklemeniz oldukça önemlidir. Bu yöntemler ile eski şifreniz tamamen sıfırlanıp yeni şifre belirlemeniz mümkün olacağı için isterseniz eski şifreniz ile hesabınıza giriş yapmadan Gmail şifre değiştirme işlemini de yapabilirsiniz.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir