1. Anasayfa
  2. İş Dünyası

Freelance Çalışma Rehberi

Freelance Çalışma Rehberi
0

Dijital yaşamla birlikte gelen home office çalışma veya freelance çalışma kavramları oldukça büyük bir alana hakim olmaya başladı. Çalışmanın mesai kavramlarından uzak ve daha verimli olması fikrine eşlik eden maliyet düşürme artıları fikrin işveren ve çalışan ekseninde oldukça olumlu karşılanmasına neden oluyor.

Freelance Çalışma

Çalışan ve işveren birçok rahatlığa kavuşurken bazı durumlarda ofiste çalışma sonucunda elde edilemeyen verimler bile elde edilebiliyor. Freelance çalışmak evden veya bulunduğunuz herhangi bir alandan işlerinizi yönetmek ve kendi işinizin yöneticisi olmak gibi de yorumlanabiliyor.

Freelance Çalışma Nedenleri

Kavram birçok insan tarafından bilinse de genel olarak nasıl olduğu ve işlediği noktalarında eksiklikler bulunuyor.

Freelance çalışmak için birçok neden bulunuyor:

  • Çalışma saatleriniz tamamen size bağlı ve esnektir,
  • Verimli olduğunuz zaman dilimlerinde çalışmayı seçebilirsiniz,
  • Saat 08-09 gibi belli saatlerde ofiste olmanız gerekmez,
  • Sıkıcı kıyafetlerle kendinizi sınırlamazsınız,
  • Patronunuz çoğu zaman kendiniz olursunuz,
  • Çalıştığınız yeri kendiniz belirleme imkanınız olur,
  • Seyahat konusunda özgür zamanlar elde edebilirsiniz.

Freelance ve İnternet Geleceği

Bu şartlar altında çalışmak ve gelir elde etmek birçok kişinin hayalidir. Gelir konusunda belli bir noktaya geldikten sonra ofis işlerinde çalışmak asla istemeyeceğiniz bir seçenek haline bile gelebilir.

Bugünü, Geleceği ve Freelance Yönleri

En verimli zamanlarınızı değerlendirmek istediğinizde bu şekilde çalışmak ilk önceleri sadece kişisel masraflarınızı karşılamak için yeterli olabilir. Ama zaman içinde kazancınız katlanır. Günü kurtarmak olarak başladığınız süreç bir süre sonra hayatınızın merkezinde yer alan önemli bir nokta haline gelecektir.

Sigorta veya emeklilik gibi konularda birikimleriniz ve kazancınız arasında bir denge kurulmaya başladığında işin geleceğinizi de rahatlatacak bir yönü olduğunu fark edebilirsiniz. Bireysel ve ek girişimler için zamanınız da kalacaktır. Kendi gelişiminize de zaman ayırabilirsiniz.

Gelir ve Cebinizden Çıkanlar

Kazanç boyutu bu konuda ne kadar yetenekli ve tecrübeli olduğunuza göre değişkenlik gösterir. Ama günde 3-4 saat çalışarak bile bir ofiste 10 saat geçirmiş gibi gelir elde edebilirsiniz. Bundan dolayı gelir kısmı zamanla gelişiminize de bağlı olarak artış gösterir. Gider olarak da bireysel emeklilik veya ileriye dönük yatırımlar olarak ayırmanız gereken kısım olacaktır. Avantajları düşünüldüğünde gider oldukça küçük bir nokta olarak görülür.

Freelance Yaşam ile Daima Daha İyisi

Seyahatlerinizin daha özgür olması gibi bir durum da söz konusu olur. Uzun çalışma saatleri yerine daha az ve verimli çalışmak özgür kalmanıza ortam sağlar. İstediğiniz ve yapamadığınız birçok şey için de fırsat yaratır.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir