1. Anasayfa
 2. Bilgisayar

Freedos Nedir? Freedos Bilgisayar Alınır mı?

Freedos Nedir? Freedos Bilgisayar Alınır mı?

Bilgisayar alımlarında Freedos kavramı ile sık sık karşılaşmaktayız. Genel olarak internet üzerinde sıklıkla karşılaşmış olduğumuz Freedos bilgisayarlar, bir hayli popüler durumdadır. Peki nedir bu freedos bilgisayarlar? İşte cevabını bu yazımızda sizlerle birlikte paylaşmaktayız.

Bilgisayar satın alırken öncelikle işletim sistemlerine bakmak, huy edindiğimiz özelliklerden birisidir. Bazı modellerde ise işletim sistemine baktığımızda Freedos isimli bir yazının olduğunu görmekteyiz. İşte bu tür bir kavram genel olarak yabancı gelmektedir. Bu sebepten dolayı da insanlar direkt olarak internet üzerinden araştırma yapmaktadırlar. Ayrıca freedos bilgisayar modelleri, diğer cihazlara göre daha uygun fiyatlar üzerinden satışa sunulmaktadır. Bu durum ayrıca kullanıcıların dikkatini çekmektedir.

Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan freedos ile alakalı başlıklarımıza geçebiliriz. Bu sayede bizleri ne tür bilgilerin beklediğine göz atmış olabiliriz.

Freedos Nedir?

Ücretsiz bir yazılım olan Freedos, günümüzde popüler olarak bizleri karşılamaktadır. DOS tabanlı bir yazılım olan Freedos, Windows yüklenmemiş bilgisayarlara yüklenmektedir. Açık kaynaklı olması ile birlikte ücretsiz erişim sağlayabilmekteyiz. Birçok bilgisayarlara işletim sistemi yüklemek yerine Freedos yüklenir ve o şekilde satışa sunulur. Bu sayede bilgisayarı alan kişiler istedikleri işletim sistemini hızlıca kurabilirler.

Freedos Bilgisayar Nedir?

Freedos, aslında bilgisayarın işletim sistemi kurulmaya hazır olması anlamıyla aynı şeyleri içeriyor diyebiliriz. Piyasada birçok Freedos bilgisayarın satışa konulması, fiyatların daha alt seviyelerde olmasını sağlamaktadır. Sebebi ise Windows yüklü olmamasıdır. Bildiğiniz üzere windows, ücretli bir işletim sistemidir. Fakat siz freedos olarak alırsanız, herhangi bir işletim sistemi lisansına sahip olmayacaksınız.

Kısaca şu maddelere sizlerle birlikte bir göz atalım:

 • Windows’un herhangi bir sürümünü bilgisayara yüklemesini biliyorsanız,
 • Windows yüklü bilgisayarlara fazladan ücret ödemek istemiyorsanız,
 • Farklı bir işletim sistemi kullanmak istiyorsanız,
 • Freedos bilgisayarları gönül rahatlığı ile satın alabilirsiniz.

Piyasada ucuz bilgisayarların olmasının başlıca nedenlerinden birisi Freedos bilgisayar modelleridir. İçerisinde işletim sistemi olmaması demek, herhangi bir lisansın olmadığına işarettir. Bu durum satıcıları yada üreticileri belirli bir miktar paradan kar ettirecektir.

Freedos Özellikleri Nedir?

Bizlere sorulan en popüler sorulardan biriside freedos özellikleri konusudur. Sizler için ufak bir araştırma yaptım ve gerekli detayları liste halinde paylaşmaktayım.

 • Açık kaynaklı bir yazılım,
 • İşletim sistemi yazmak isteyenlere özel olarak işlevsel,
 • FAT32 desteğin yer alıyor,
 • USB desteği yer alıyor,
 • Tamamen ücretsiz bir yazılım,
 • 32 ve 64 Bit sürümleri yer alıyor,
 • DOS tabanlıdır.

Freedos Bilgisayara Windows Yüklemek

Freedos bilgisayarlara windows yüklemek basit bir adımdır. Sizler için oluşturmuş olduğum ”Format Atmadan Windows 11 Yükleme” yazısını okuyabilir ve hızlıca adımları uygulayabilirsiniz. Son derece basit ve hızlı işlemler sizleri beklemektedir.

Bu yazımızda sizlerle birlikte Freedos Nedir? Freedos Bilgisayar Alınır mı? başlığı altında bilgilendirmekteyim. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir