1. Anasayfa
  2. Yaşam

Fonksiyonel Banyolar İçin 5 Önemli Tüyo!

Fonksiyonel Banyolar İçin 5 Önemli Tüyo!

Fonksiyonel banyolar oluşturarak banyonuzda şık bir dekorasyon yaratırken keyifli banyo deneyimleri yaşayabilirsiniz. İşte işlevsel banyolar için ipuçları!

Mekânların giderek daha küçük boyutlarda tasarlanması banyo dekorasyonlarını da etkilemiş durumdadır. Ancak banyolar evin en önemli alanlarından biridir ve kullanıcılar için ayrı bir yeri vardır. Hem tarzınızı ortaya koyacak hem de kullanışlı olan bir banyo dekorasyonu pek çok kişinin hayalidir.
Peki, fonksiyonel bir banyoda hangi eşyalar bulunur ve bu malzemelerin dizaynı nasıl olmalıdır?

Fonksiyonel Banyo Malzemeleri Nelerdir?

Fonksiyonel banyolar oluşturmanın ilk adımı işlevsel ürünler seçmektir. Banyolar genellikle küçük alanlara sahip mekânlardır ve işlevsel olmayan ürünler bu alanın daha da sıkışık görünmesine neden olur. Banyoda fazla malzeme bulundurmak istemeyebilirsiniz. Ancak kullandığınız eşyaları saklayacak depolama alanları oluşturmak fonksiyonel banyo tasarımları yaratmanın ilk adımıdır.

fonksiyonel banyo tasarımları

Banyo mobilyalarının gelişen teknolojilerle pek çok formda üretilmesi de her tarza uygun ürünler bulmayı kolaylaştırmaktadır.

1-Olmazsa Olmaz Fonksiyonel Banyo Dolapları!

Fonksiyonel banyo dekorasyonlarında mutlaka bulunması gereken malzemelerin başında dolaplar gelir. Dolaplar duvara monte edildiğinden banyoyu çok daraltmadan geniş depolama alanları yaratmanıza olanak tanır.

Banyo dolapları farklı boyutlarda, renklerde ve stillerde sayısızca seçeneğe sahip olduğundan kendi zevkinize göre fonksiyonel banyo dolapları bulabilirsiniz. Hatta ihtiyacınız doğrultusunda istediğiniz banyo dolaplarını özel olarak tasarlatıp kendi stilinizi yarabilirsiniz.

2-Banyoda Olması Gereken Eşyalardan Biri De Fonksiyonel Banyo Rafları!

Minimalist ev dekorasyonları için raflar hem dekoratif hem de işlevsel ürünler olarak kullanılır. Banyo rafları, gün içinde en çok kullanılan malzemeleri yerleştirmek için mükemmel bir alandır.

Fonksiyonel Banyo Rafları

İnsan doğası gereği kullandığı her yerde estetik dokunuşlara ihtiyaç duyar. Raflar yalnızca banyoda kullanılan ürünlerin saklanması için değil aksesuarların sergilenmesi için de idealdir. Asimetrik ve modern banyo raflarıyla banyolarınızı şık bir mekâna dönüştürebilirsiniz.

3- Sepetler Banyo İçin Gerekli Malzemelerdir!

Banyo sepetleri çoğunlukla banyoda kullanılsa da birçok farklı alanda kullanılabilecek ürünlerdir. Sancak bu sepetler temel olarak yıkanması gereken çamaşırları bir araya toplamak için kullanılır. Bu nedenle banyolarda bulunması daha doğrudur.

Sepetler Banyo İçin Gerekli Malzemelerdir

Hasır, metal ve kadife gibi farklı malzemelerden üretildikleri için banyodaki diğer ürünlerle şık bir kombinasyon oluştururlar. Sepetleri kendi kişisel zevkinize göre süsleyerek banyoda dekoratif amaçlı da kullanabilirsiniz.

Fonksiyonel Banyolar Oluşturmak İçin İpuçları!

Fonksiyonel banyolar oluşturmak için işlevsel ürünlerin tercih edilmesi kadar banyonun kullanım şekli de önemlidir. Pratik ve zarif bir banyo dekorasyonu için ürünlerin kullanım amaçlarını ve konumunu doğru ayarlamak önemlidir. Banyo dekorasyonunda yapacağınız ufak dokunuşlar banyonuzu bambaşka bir atmosfere kavuşturabilir.

Fonksiyonel Banyolar Oluşturmak

Banyo, birçok evde bireylerin ortak kullanım alanlarından biridir. Fonksiyonel banyo tasarımında bu hususa dikkat etmek gerekir. İşte banyonuzu daha işlevsel hale getirecek ipuçları!

1- Islak ve Kuru Bölgeleri Ayırmak!

Fonksiyonel banyolar için atacağınız ilk adımlardan biri alanı ıslak ve kuru bölgelere ayırmaktır. Su bazlı olarak nitelendirilen duş kabini ve küvet gibi birimler ıslak alanları oluşturur. Saklanacak malzemeler, klozet ve makyaj alanı ise kuru bölge olarak ayrılır. Banyoyu kullanım amacına göre iki bölgeye ayırmak banyonun temiz kalmasını sağlar. Sık sık kullanılan ama su değmeyen yerlerde küflenme oluşmasının önüne geçer.

Fonksiyonel banyolar için Islak ve Kuru Bölgeleri Ayırmak

Küçük bir banyonuz varsa sürgülü kapılar kullanarak kuru bölgede daha geniş bir alan yaratabilirsiniz. Tadilat yapacaksanız dekorasyon yaparken tesisatın geçtiği duvarları olduğu gibi kullanın. Yeni bir bina tasarlıyorsanız lavabo, tuvalet ve duşun aynı duvarı paylaştığı çözüm en ekonomik yöntemdir.

2- İşlevsel Lavabo Tezgâhı Kullanmak!

Banyoda kullanılan lavabo tezgâhın gün boyunca en çok kullanılan alandır. Diş fırçalama, bakım, kozmetik uygulamalar, el yıkama gibi rutinlerin tamamı burada gerçekleştirilir. Aile fertlerinin sayısı fazla ise ve bir tane banyo varsa acil durumlarda aynı anda birden fazla kişi tezgâhı kullanmak zorunda kalabilir. Dolayısıyla lavabo tezgâhı, bunlar göz önüne alınarak seçilmelidir.

İşlevsel Lavabo Tezgâhı Kullanmak

Banyo ortak kullanılıyorsa iki adet lavabo bulunan tezgâh çözümleri fonksiyonel banyolar tasarlamanın yollarından biridir. Ancak böyle bir ihtiyacınız yoksa çift lavabo fazla yer kaplayacağından tek lavabo kullanmak daha doğru olur. Büyük bir lavabo tezgâhı çok eşya bulundurmanıza olanak tanır. Ama bu tezgâhların düzenli tutulması biraz zordur. Bu nedenle ihtiyacınızı karşılayacak boyutta bir lavabo tezgâhını minimum alana yayarak kullanmanız faydalı olur.

3- Kullanışlı Duş Kabinleri Tercih Etmek!

Fonksiyonel banyolar için küvet yerine duş kabini kullanın. Küvetin temizliği zor olmakla birlikte daha fazla yer kaplar. Şık ve modern bir duş kabini kullanarak geniş bir banyo oluşturabilirsiniz.

Kullanışlı Duş Kabinleri Tercih Etmek

Günlük rutinlerinizi rahatça gerçekleştirebileceğiniz konforlu bir banyo tasarımı için köşeli duş abinleri yerine dairesel formda olanları kullanabilirsiniz. Ayrıca eşyalarınızı saklamak için geniş dolaplar ve boy aynası kullanacak alan yaratabilirsiniz.

4- Fonksiyonel Banyolar İçin Yerleşim Planını Doğru Yapmak!

Fonksiyonel Banyolar Yerleşim Planı

Fonksiyonel bir banyo dekorasyonunda doğru yerleşim planı banyoyu baştan yaratabilir. Kendiniz ve misafirleriniz için yaya trafiğini minimuma indiren bir banyo düzeni oluşturun. Yeterli alanınız varsa klozeti izole bir yere yerleştirmeyi deneyebilirsiniz.

Fonksiyonel banyo dekorasyonu doğru yerleşim planı

En çok kullanılan alanların erişilebilir yerlerde olmasına dikkat edin. Çok fazla aksesuar kullanmaktan kaçının. Banyoda yeterli malzeme varken abartılı aksesuarlar kullanmanız boğucu bir ortam yaratır.

5- Doğru Alanları Aydınlatmak!

Fonksiyonel banyolar oluştururken işlevsel olarak ayırdığınız bölgeleri amacına göre aydınlatmalısınız. Banyodaki her bölge farklı amaçla kullanıldığından aydınlatma ihtiyaçları da farklıdır. Duş kabini olan bölgede yumuşak ve kısılabilir aydınlatma armatürleri kullanmak idealdir. Günün tüm yorgunluğunu üzerinizden atmaya çalıştığınız duş kabini her açıdan rahatlatıcı olmalıdır.

Yüz bakımı ve makyaj yapılan lavabo tezgâhında ise ışığın yüzü aydınlatması gerekir. Büyük bir banyonuz varsa modern avizeler ve sarkıt lambalar alanın daha şık görünmesini sağlar.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir