1. Anasayfa
  2. İş Dünyası

En Çok Kazandıran En İyi Serbest Meslekler

En Çok Kazandıran En İyi Serbest Meslekler
0

Çalışma saatlerinizi kendiniz belirleyip istediğiniz yerden çalışabilmek ister misiniz? Cevabınız evet ise internet üzerinden serbest çalışabileceğiniz işler bulmak tam size göre demektir. Ne zaman çalışıp ne zaman ara vereceğinizi kendiniz belirleyebilir, iş yükünüzü özgürce artırıp azaltabilirsiniz. Ancak serbest çalışmaya karar vermeden önce seçeneklerinizin neler olduğu hakkında da bir fikriniz olması gerekir. Aşağıda, internet üzerinden yapabileceğiniz ve en çok para kazanabileceğiniz serbest meslekleri listeliyoruz.

Metin Yazarlığı

Ortalama Gelir: Saatte 19 – 45 Dolar

Metin yazarlarının işi, en basit haliyle, okuyucuların dikkatini çekecek bir şeyler yazmaktır. Yazılan metin bir e-kitap, blog yazısı, sosyal medya gönderisi veya web içeriği olabilir, bu konuda herhangi bir sınırlama yoktur. İnternet var olduğu sürece web sitelerinin içeriğe ihtiyacı olacaktır ve bu içeriği siz temin edebilirsiniz. SEO bilgisi önemli bir artıdır zira yazmanız gereken içeriğin neredeyse her zaman SEO kurallarına uyması istenecektir. 2030 yılına kadar, metin yazarlığının özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde en hızlı büyüyen işlerden biri olması beklenmektedir.

Web Tasarımcılığı

Ortalama Gelir: Saatte 15 – 30 Dolar

Bu işteki amacınız, müşteri taleplerine uygun web siteleri yaratmaktır. Buna ek olarak mevcut bir siteyi güncellemeniz de istenebilir. Ne kadar kazanacağınız ne kadar uzman olduğunuza bağlı olarak değişir. İyi bir web tasarımcısı Python, SQL ve JavaScript gibi dillerde yetkin olmalı ve bu iş için gerekli tüm yazılımları sorunsuzca kullanabilmelidir. Bu iş kolunun 2030 yılına kadar %13 büyümesi beklenmektedir. Hem teknik bilginiz hem de yaratıcılığınız varsa web tasarımcılığı sizin için en ideal işlerden biri olacaktır.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı

Ortalama Gelir: Saatte 15 – 45 Dolar

Dijital pazarlama danışmanlarının görevi, belirli bir markanın veya ürünün çevrimiçi bilinirliğini artırmaktır. Bu amaçla, her şeyden önce SEO bilgisine sahip olmanız gerekir. Kendi başınıza bir SEO stratejisi oluşturabiliyor olmalısınız. Buna ek olarak, içerik pazarlaması, e-posta pazarlaması ve sosyal medya pazarlaması gibi alanlarda da belirli bir uzmanlığa sahip olmanız gerekir. Kazanacağınız gelir, üstleneceğiniz projelerin büyüklüğüne ve uzmanlığınıza bağlı olarak değişir. Bu iş, diğer serbest meslek sahipleriyle ortak çalışmayı gerektirir. Örneğin bir dijital pazarlama danışmanının daima yardım isteyebileceği metin yazarları ve web tasarımcıları olmalıdır.

Sosyal Medya Yöneticiliği

Ortalama Gelir: Saatte 14 – 35 Dolar

Bir sosyal medya yöneticisinin işi, tahmin edilebileceği gibi, belirli bir markanın veya ürünün sosyal medya hesaplarını yönetmektir. Bu bağlamda, sosyal medya kanallarında yeni gönderiler oluşturmanız ve o kanallara gönderilen mesajlara cevap vermeniz beklenir. Yani, örneğin kullanıcı geri bildirimlerini ve/veya şikayetlerini de cevaplamak zorunda olursunuz. Bir markanın hem Twitter hem Facebook hem de Instagram hesaplarını aynı anda yönetmeniz gerekebilir. İçerik oluşturma konusunda deneyim sahibi olmak bu iş için önemli bir artıdır ancak şart değildir. Bu işin en iyi yanı, aynı anda birden fazla markayla çalışabilecek olmanızdır. Yani kapasitenize ve iş yükünüze bağlı olarak, aynı anda örneğin beş farklı markanın sosyal medya hesaplarını yönetebilirsiniz.

Editörlük

Ortalama Gelir: Saatte 20 – 40 Dolar

Bu iş, bir şey yazmanızı değil başkalarının yazdığı şeyleri gözden geçirip düzeltmenizi gerektirir. Basitçe, yazılı metinleri dikkatlice okumalı, imla ve akıcılık açısından düzeltmelisiniz. Bu bağlamda, sıklıkla şifreli PDF dosyaları gibi materyaller ile çalışmanız da gerekecektir. Amacınız, son kullanıcıya sunulacak metnin yüksek kalitede olacağından emin olmaktır. Genellikle web sitelerinin içeriğini denetlemeniz gerekse de diğer pazarlar için de bunu yapmanız istenebilir—örneğin bir kitabı düzenlemek amacıyla. Elde edebileceğiniz gelir, deneyim seviyenize ve projelerin büyüklüğüne bağlı olarak değişir.

Web Geliştiriciliği

Ortalama Gelir: Saatte 15 – 30 Dolar

Bu iş ilk bakışta web tasarımcılığıyla karıştırılabilir, ancak bu kez amacınız bir web sitesi tasarlamak değil alt yapısını oluşturmaktır. Diğer bir deyişle, bir web sitesinin işlevlerini belirleyecek olan kodları derlemek sizin işinizdir. Ön uç (front end) veya arka uç (back end) geliştirme konusunda uzman olmanız gerekir, fakat her ikisinde de (full stack) uzmansanız daha fazla ücret talep edebilirsiniz. Bu iş genellikle bir ekip halinde çalışmayı gerektirir, yani tek başına çalışmaktan hoşlananlara çok uygun değildir. Aynı nedenle, belirli sosyal becerilere sahip olmayı da gerektirir. 2030 yılına kadar, web geliştirici işlerinde %13’lük bir artış beklenmektedir. Üstlendiğiniz projelerin büyüklüğüne, türüne ve uzmanlık seviyenize göre yukarıda listelenen rakamlardan çok daha fazlasını kazanmanız da mümkündür.

Medya Satın Alma Uzmanlığı

Ortalama Gelir: Saatte 50 – 200 Dolar

Bu oldukça ilginç bir iştir zira sorumluluğunuz bir reklamın nerede yayınlanacağını belirlemektir. Yani şirketler size geldiğinde, reklamlarını fiziksel mi yoksa çevrimiçi medyada mı yayınlayacaklarına karar vermelisiniz. Hangisini seçerseniz seçin başka kararlar da almanız gerekecektir. Örneğin fiziksel medyayı tercih ederseniz, dergiler mi yoksa gazeteler mi daha iyi bir seçim olur? Çevrimiçi medyayı tercih ederseniz, reklamın hangi sitelerde yayımlanması gerekir? Amacınız, o reklamın hitap ettiği kitleye ulaşacağından emin olmaktır. Bu belirli bir uzmanlık gerektiren bir iştir ve aynı nedenle çok yüksek bir saatlik gelir elde edilebilir. Aynı şekilde, reklamcılık sektöründe ciddi bir deneyim gerektirecektir, yani yeni başlayanlara uygun değildir.

Fotoğrafçılık

Ortalama Gelir: Saatte 40 – 100 Dolar

Bir fotoğrafçı olarak çalışırsanız, iki temel seçeneğiniz olduğunu söyleyebiliriz: Çektiğiniz fotoğrafları stok sitelerine satabilir veya müşterilerin siparişlerine göre fotoğraflar çekebilirsiniz. Örneğin bir şirketin web sitesinde kullanmak üzere bir doğa manzarası fotoğrafı çekmeniz istenebilir. Geliriniz, ne kadar ünlü olduğunuza ve projenin boyutuna göre değişecektir. Fotoğrafçılık, 2030’a kadar en çok büyüyecek işlerden biri: %17’lik bir büyüme bekleniyor. Ancak özel bir eğitim gerektirmediği için, rekabetin de en yoğun olduğu işlerden biri. İsim yapmanız oldukça zor olabilir ve belirli bir isim yapmadan da tatmin edici bir gelir elde etmeniz pek mümkün olmayacaktır.

Veri Analistliği

Ortalama Gelir: Saatte 20 – 50 Dolar

Bu serbest mesleğin sabit bir tanımı veya ulaşılması gereken tek bir amacı yoktur. İşiniz, müşteri tarafından sağlanan verileri istenildiği gibi analiz etmektir. Örneğin geçmiş kayıtları kullanarak insanların harcama alışkanlıklarını analiz etmeniz istenebilir. Kayıt bilgilerini kullanarak, bir web sitesine üye olanların yaş ve cinsiyet profillerini çıkarmanız talep edilebilir. Analiz etmeniz gereken veri türlerinin sınırı yoktur ve herhangi bir veriyi inceleyerek belirli bir sonuç elde etmeniz istenebilir. Müşterileriniz, analizlerinizi gelecek için isabetli tahminler yapmak amacıyla kullanır ve bu işte ne kadar iyiyseniz o kadar çok kazanabilirsiniz.

İş Danışmanlığı

Ortalama Gelir: Saatte 28 – 98 Dolar

Bir iş kurmak isteyen ancak nereden başlayacağını ve sektörden ne beklemesi gerektiğini bilmeyen birçok insan vardır. Bu meslek, onlara tavsiye vermekten yani danışmanlık yapmaktan ibarettir. Örneğin sıfırdan bir iş kurmak için gerekenler hakkında ayrıntılı bir rapor hazırlamanız veya bir işletmenin belirli bir konuda yaşadığı zorlukları çözmeniz istenebilir. İnsan kaynakları, finans, pazarlama gibi farklı konularda uzman olmak önemli bir artıdır.

Ürün pazarlama ve sosyal medya danışmanlığı yapan bir yazarım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir