1. Anasayfa
  2. Eğitim

Ders Çalışma İsteği Nasıl Kazanılır? Motive Olmak İçin 5 Yöntem!

Ders Çalışma İsteği Nasıl Kazanılır? Motive Olmak İçin 5 Yöntem!

Ders çalışma isteği nasıl kazanılır? Çalışma isteği çoğu zaman kazanılması zor gözüken bir istek türüdür. Sadece derslerde değil, yapmanız gereken işlerde de istek kazanma konusunda sorunlar yaşıyor olabilirsiniz.

İlk adımı atmak ve ilerlemek kadar zor olan ise ilk adımdan sonra gelecek olan devamlılıktır. Çoğu öğrenci ve evden çalışan kişiler ilk adımdan sonraki devamlılığı yakalamakta zorluk çekiyor. Peki, ders çalışma isteği nasıl kazanılır ve derse motive olmak için ne yapılmalı?

Bu konuyu birkaç başlık altında inceleyebiliriz, ancak temel çözümün sorunları gerçekçi şekilde ele almak olduğunu bilmekte fayda var.

Ders Çalışma Hevesi Kazandıracak 5 Yöntem Nedir?

Ders Çalışma Hevesi Kazandıracak 5 Yöntem Nedir?

Ders çalışma hevesi kazandıracak yöntemler kişiden kişiye değişiklik gösterebileceği gibi bazı ortak çözüm yöntemleri de işe yarayabilir. Peki, bu çözüm yöntemleri nelerdir?

1 – Hedef Belirlemesi Yapın

Ders Bittikten Sonra Hedef Belirlemesi Yapın

Ders çalışma veya işlerinizi bitirme konusunda yola çıkmadan önce varacağınız hedefleri belirlemeniz gerekmekte. Hedef belirlemek nasıl bir yoldan ilerleyeceğinizi öğrenebilmenizin yanı sıra yolda ne kadar çaba sarf etmeniz gerektiğini de sizlere gösterecektir.

Elinizde somut olarak bulunacak olan hedefler sayesinde ilk adımı atmaktan ziyade, devamlılığı sağlama konusunda da oldukça güçlü olabileceksiniz.

  • Ufak not kağıtlarına hedeflerinizi yazmak.
  • Günlük yapılacaklar listesi oluşturmak.
  • Zamandan bağımsız ajandalar ile yapacaklarınızı anlık belirlemek.

Gibi yöntemler, aklınıza gelecek olan fikirlerin bir anda uçmasını engellemek ile birlikte yazmanın gücünü kullanarak ne kadar istekli olduğunuzu kendinize göstermenizi sağlayacaktır.

2 – Ödüllerinizi Belirleyin

Ders çalışma isteği için ödüllerinizi belirleyin

Ders çalışma isteği oluşturmak için ödül belirleme yöntemlerini kullanabilirsiniz. Doğru bir düzen elde edene kadar, disiplinli bir çalışma elde edene kadar belirli süre çalışma sonrasına ödüller koyabilirsiniz.
Bu oyun oynamak, dışarı çıkmak, sevdiğiniz diziden bir bölüm izlemek bile olabilir. Bunu gerçekleştirebilmek için çalışma zamanınızı belirlemelisiniz.

Örnek olarak, toplamda 2 saat sürecek olan Pomodoro çalışması sonrası Youtube’da geçirebileceğiniz 30 dakika gibi ödüller ders çalışmanızın sonunda mutluluk hormonu salgılamanıza neden olacaktır.

3 – Pomodoro Tekniği İle İlerleyin, Zamanınızı Yönetin

Pomodoro Tekniği İle İlerleyin, Zamanınızı Yönetin

Bir önceki madde de Pomodoro tekniğinden bahsettik. Peki, nedir bu Pomodoro tekniği? Pomodoro tekniği bir süre boyunca başka bir şeye odaklanmadan yapmanıza gereken işlere odaklanmanızı sağlayan bir yöntemdir.
Pek çok çeşidi olduğu gibi özelleştirilebilir süreleri de bulunmakta. En yaygın olanı 25 dakika çalışma 5 dakika kadar mola vermektir.

Pomodoro tekniği, ders çalışmaya odaklanma konusunda sizlere somut bir zaman dilimi verdiği için ne zaman bırakmanız gerektiğinizi bildiren bir sisteme sahiptir.

Bu sayede, elinizde bulunan somut zaman dilimi ile odağınızı derslerde veya işinizde tutabiliyorsunuz.

4 – Dikkat Dağınıklığı Oluşturabilecek Her Şeyi Ortadan Kaldırın

Dikkat Dağınıklığı Oluşturabilecek Her Şeyi Ortadan Kaldırın

Çalışma alanınız ister ders için ister iş için tamamen boş olmalı. Boş olacak alanı belirlemek için kollarınızı iki şekilde ileri doğru uzatarak anlayabilirsiniz. Bu sayede dikkat dağınıklığı oluşturabilecek her şeyi ortadan kaldırın.

Kollarınızın iç kısmında kalan kısım gözlerinizin sürekli olarak göreceği alanlar. Dikkatinizi dağıtacak etmenleri o alandan temizlemek mümkün o alana tertemiz bir alan oluşturmak odaklanma başarınızı oldukça arttıracaktır.
Telefonlarınızı, bildirim ile size ulaşılmasını sağlayacak cihazlarınızı kapatabileceğiniz gibi. Çekmeceler, başka odalar gibi alanlara koyarak da onlardan uzak kalabilirsiniz.

Ders çalışma isteği oluşturma konusunda dikkat dağınıklığı oluşturabilecek etkenler isteklerinizi doğrudan yok etmese bile bir anda onlarla ilgilenmenize neden olarak zamanınızın boşa gitmesine neden olacaktır.

5 – Müzikler İle Ders Çalışma İsteği Oluşturun

Müzikler İle Ders Çalışma İsteği Oluşturun

Müzikler ile ders çalışma isteği oluştura bileceğinizi biliyor muydunuz? Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken oldukça önemli bir nokta var. Seçtiğiniz müziklerin sözsüz olması gerekmekte.

Veya, aktif olarak konuştuğunuz dilden başka dillerde müzikler de seçebilirsiniz. Müzikler yaptığınız işin eğlenceli gibi gözükmesini sağlayarak ilk adımı attıktan sonra gelecek olan devamlılığın sağlanmasına olanak sağlayacaktır.

Sözsüz veya anlamadığınız dildeki sözlü müzikler ders çalışma isteği oluşturabileceği gibi zamanın nasıl geçtiğini anlamanızın da önüne geçebilecektir.

Ders Çalışma İsteği Olmayan Kişiler İle Arkadaşlıklar Kurun

Ders Çalışma İsteği Olmayan Kişiler İle Arkadaşlıklar Kurun

Bunu ana öneriler alanına almaktan ziyade, farklı bir başlık altında konuşmak daha doğru olacak gibi. Ders çalışma isteği olmayan kişiler ile arkadaşlıklar kurmak isteklerinizi arttırmanız konusunda size yardımcı olabilir.
Instagram, Telegram, Discord gibi pek çok topluluk alanında ders çalışma konusunda sorunlar yaşayan kişilerin olduğu topluluklar bulunuyor.

Söz konusu toplulukları kullanarak birbirinize destekler olabileceğiniz gibi isteklerinizi arttırabileceğiniz “study with me” zamanları da oluşturabilirsiniz.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir