1. Anasayfa
  2. Sektörel

Daire Testereler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Daire Testereler Hakkında Bilinmesi Gerekenler
0

Son yıllarda daire testere modelleri yeni teknolojiler kullanarak daha da kolay bir kullanım sunmaktadır. Lazerle işaretleme özelliğine sahip olan bu testere modelleri ahşap kesiminden metal boru kesimine kadar birçok alanda kullanılır. Ancak daire testereleri kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı konular bulunur.

Aşırı Sıcakta Kesim Yapmaktan Kaçının

Kesici takımlar arasında motorlu bir alet olarak sınıflandırılan daire testere, kesim işlemi sırasında ısınır. Isınma daire yüzeyinde meydana gelir. Bu ısının bir bölümü de kesim sırasında malzemeye iletilebilir. Aletin kendisi de ısınmaya yol açtığı için aşırı sıcakta kesim yaparken dikkatli olmak büyük önem taşır. Motorun aşırı ısınması, cihazın bozulmasına yol açabilir. Kesme anında daireinin aşırı ısınması ise çalışılan iş parçasına zarar verebilir.

Doğru Daire Testere Hızı ve Besleme Hızı Seçimi

Daire testere hızı ve besleme hızı farklı marka ve modeller arasında farklılık gösterir. Kesme işlemini yaparken doğru testere hızı ve besleme hızıyla çalışmak işin kalitesini arttırmaya yardımcı olacaktır. Testere hızı, birçok durumda teknik dokümanlarda boşta çalışma hızı olarak gösterilir. Besleme hızı ise saniyede kaç milimetre malzemenin kesilebileceğini ifade eder.

Malzeme Ölçümlerinin Yapılması

Daire testere ile kesme işlemi yapmadan önce ölçülerin doğru bir şekilde alınması ve işaretlenmesi gerekir. Kesme işleminden sonra geriye dönüş mümkün olmaz. Bu nedenle işleme başlamadan önce malzemenin işaretlenmesi büyük önem taşır. Her zaman iki kere ölçmek ve bir kere kesmek size fayda sağlayacaktır.

Unutmayın, Kar-Tes Kesici Takımlar, Kurulduğu 1981 yılından beri metal kesim ve işleme sektöre yenilikçi, tecrübeli ve güçlü bakışıyla yön verir. Uluslararası markaları ile Türkiye‘de lider konumda bulunan Kar-Tes, uzman ekibiyle ve geniş CNC hattıyla, daire testere bileme ve şerit testere kaynak hizmetlerini de sunar.

Ürün pazarlama ve sosyal medya danışmanlığı yapan bir yazarım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir